بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۱۴ مرداد

تیترهای اول

"مسئولان خاطی بازداشتگاه كهریزك تحت تعقیب قضایی" تیتر اولآفتاب یزد و جام جم است، "برکناری و تعقیب قضایی مسئولان خاطی بازداشتگاه کهریزک" عنوان اصلی ابتکار، "برکناری مسئولان بازداشتگاه کهریزک و برخورد قضایی با آنان" تیتر روزنامه جمهوری اسلامی، حیات نو از "اطلاعات تازه درباره بازداشتگاه ‌کهریزک گزارشی دارد.

"برکنارشدگان دولت نهم" گزارش اصلی اعتماد است و "كمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در آستانه انحلال" تیتر اول اعتمادملی است.

"خود رو صادر کردیم با 283 میلیارد ضرر" تیتر فرهیختگان است، " صاحبان خودرو زیر چتر حمایتی دولت" عنوان اصلی روزنامه ایران، "شش تا 12 هزار تومان یارانه نقدی" در صدر گزارش های سرمایه آمده، "یارانه نقدی برای نصف جمعیت" تیتر دنیای اقتصاد است و "یک ایرانی جزو ده ثروتمند جهان" عنوان مردم سالاری.

"امنیت مهم ترین مساله منطقه خلیج فارس است" به نقل از سخنان رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با پادشاه عمان تیتر جوان است و "ظهور در گرو آشتی مردم با حجت باطنی است" به نقل از امام جمعه شیراز عنوان اول رسالت.

کیهان " 48 ایالات امریکا در وضعیت قرمز" را مهم ترین خبر امروز دیده و ابرار در عنوان اصلی خود نوشته "استقرار 23 هزار نیروی امنیتی در کربلا در آستانه نیمه شعبان".

گزیده مقالات

تحلیف و غایبانش

اعتماد در مقاله ایبا اشاره به مراسم تحلیف امروز محمود احمدی نژاد در مجلس نوشته: خیلی ها برای شنیدن متن سوگند و شادباش گفتن می روند؛ اما خیلی ها هم نمی روند. رسم است که بیایند و تبریک بگویند به مردی که «امین» ملت شده تا چهار سال سکاندار اداره مملکت شان باشد. رسم است که همه بیایند از رئیس جمهور سابق گرفته تا روسای مجلس قدیمی؛ مردان امین نظام باید بیایند. چهره های قدیمی و کهنه سواران سیاست باید بیایند تا ببینند درخت به بار نشسته کشور را در چهار سال آینده به دستان چه کسی می سپارند.

به نوشته این روزنامه: این رسم 30 سال پیش گذاشته شده تا رئیس دولت در حضور همگان سوگند بخورد که امانتدار خوبی است. اما آیا در صفحه دوم آلبوم دهم عکس های خوبی به یادگار خواهد ماند؟ مردان سیاست ایران خواهند آمد تا با مرد کابینه پیمان ببندند که آنها هم در اجرای این سوگند تا آخرین روز همراهی اش می کنند؟

به پیش بینی گزارشگر اعتماد : در جلسه تحلیف احمدی نژاد به یقین عکاس ها عکس های یادگاری زیادی از صندلی خالی آیت الله هاشمی رفسنجانی، آیت الله ناطق نوری، مهدی کروبی، محمد خاتمی، حسن روحانی، محسن رضایی و بسیاری از بزرگان دیگر خواهند انداخت تا در تاریخ به یادگار بماند.

دستگیری میرحسین موسوی

مردم سالاری در سرمقاله خود به جهت انتشار خبری پیرامون دستگیری و محاکمه میرحسین موسوی در یکی از خبرگزاری های روسی به شدت به دولت روسیه حمله کرده و بعد از برشمردن نقاط تاریخی مشخصی که روس ها با حمله به ایران علیه آزادی خواهان ایرانی نوشته در کشوری که تمامی خبرگزاری ها، تحت کنترل کامل قدرت هستند و خبرنگاران مستقل وکنشگران حقوقی با سنگدلی و قساوتی بی بدیل نیست و نابود می شوند، یک خبرگزاری مهم روسیه در نقل خبری حیرت آور و جسورانه و مداخله جویانه و تفرقه آفرین و سراسر غیر مستدل و غیر مستند و احتمالا از برای بیان خواست قلبی ونفعی خود، بر ضد یکی از رجال برجسته ملی ایرانیان یاد می کند.

در ادامه این گزارش آمده اگرچه خبر "رادیو روسیه" می خواهد در راستای یک سنت تاریخی مداخله جویانه تعیین کننده جهت گیری برای دیگران در راستای سیاست منافع گروه حاکم در کرملین باشد اما علی رغم توسعه طلبی خشن و مستمر روسیه، ایرانیان هیچگاه، در برابر آن ها سر فرود نیاورده اند.

محاکمات صد نفره

رسالت در سرمقاله خود از کار دادگاه در اعتراف گرفتن از محمدعلی ابطحی و محمد عطریانفر تجلیل کرده و آن را تحسین برانگیز خوانده ونوشته ما با آنان كه هنوز نتوانسته‌ایم با زبان قانون و قاضی و داوری راضیشان کنیم باید گفتگو داشته باشیم.

سردبیر رسالت نوشته: ما به آقایان موسوی و كروبی و خاتمی عرض می‌كنیم فكر می‌كردیم می توانیم به فكر و بازوی شما به عنوان یاران امام و انقلاب در برابر دشمنان غدار و قسم خورده این ملت، تكیه كنیم . لذا در همین جا از خدا می‌خواهیم قلب شما را نسبت به این ملت و رهبری مظلوم آن رئوف گرداند و از نفرت و كینه و خشم بی‌مورد برحذر دارد.

مصطفی ایزدی در سرمقاله حیات نو نوشتهکسانى که از نیروهاى مبارز قبل از انقلاب و از وفاداران به نظام اسلامى در سى سال گذشته بوده‌اند بیش از چهل روز است که درشرایط نامعلوم و احتمالا سخت، زندانى شده‌اند. به تازگى دو نفر از آنان را با قیافه‌اى متفاوت از گذشته به میان جمعیت تماشاگر تلویزیون آورده‌اید تا با شجاعت تعریف شده خود بر خویشتن بتازند و آبروى شما را پاس بدارند.

نویسنده این مقاله خطاب به مسوولان نوشته: شما بیش از دو دهه است که این افراد را دروغگو، لاف زن، ناتوان از اداره مملکت ‌ و احیانا وابسته به دشمنان اسلام معرفى مى‌کردید. بر کدام اخلاق و معیار اسلامی، حال که علیه خود و دوستانشان سخن مى‌گویند، راستگو و شجاع و فهمیده و آزاداندیش و دوست صمیمى شما شدند؟ و اگر کسى خواست آنان را بریده و اختیار از کف داده بپندارد، شما برافروخته مى‌شوید؟

در پایان سرمقاله حیات نو آمده: اگر افرادى که آمدند و به نیازهاى سیاسى شما اعتراف کردند، بر اثر بحث و گفت‌وگو‌هاى منطقى در درون زندان، بدون کوچک‌ترین فشار جسمى و روحی، به گذشته خود شک کردند و به واقعیات مورد قبول جناح راست یقین پیدا کردند. با کدام اخلاق اسلامى چنین افراد حقیقت‌پذیر را به زندان بردید؟ اخلاق انسانى حکم مى‌کند که شما هر روز این افراد را به دفتر خود دعوت مى‌کردید و روزانه 4 یا 5 ساعت، کارشناسان برجسته و تئوریسین‌هاى خود را درگیر افکار آنان می کردید.

اطلاعیه عجیب

اطلاعیه عجیب قضایی تیتر سرمقاله سرمایه است به قلم پروفسور محمود آخوندی که در آناطلاعیه دادگاه رسیدگی کننده به اتهامات اصلاح طلبان را به نقد کشیده واثبات کرده کهمطالب دادگاه نباید تا زمان صدور حکم نهایی برملا شود و دادگاه صادرکننده حکم براساس قانون نمی تواند درخصوص اینکه حکم که قرار است براساس اقرار باشد یا دلایل و شواهد و مدارک با حقوقدانان یا کارشناسان بحث و جدال کند.

به نوشته این استاد برجسته حقوق: سراغ نداریم که یک شعبه رسیدگی کننده به پرونده ای راساً به صدور اطلاعیه بپردازد. اساساً صدور اطلاعیه ای که بر محوریت اقرار در روند رسیدگی به پرونده تاکید کند، قبل از صدور حکم، جایگاه قانونی ندارد و محدودسازی حقوقدانان از اعلام نظر خود در مطبوعات نیز در شأن دستگاه قضایی نیست.

گفتنی است که دادگاهی که روز شنبه صد نفر را یکجا به محاکمه کشید زمانی که با انتقاد وسیع حقوقدانان با نحوه اعتراف گیری ها روبروشد آنان را در اطلاعیه ای تهدید کرد و اعلام داشت که هر نوع نقدی به معنای تضعیف دادگاه جرم تلقی می شود.

کانتینر طلا و ارز

یک روز بعد از تکذیب خبر خروج میلیارد طلا و ارز از کشور ابتکار در سرمقاله خود نوشته ابهامات این خبر به قدری زیاد است که نمی شود در موردش اظهار نظر صریحی کرد. باید اخبار و اطلاعات بیشتری داشت تا بتوان نسبت به صحت آن اظهار نظر کرد.

به نوشته این روزنامه در شرایطی خبر خروج این حجم عظیم سرمایه از ایران در میان اخبار مربوط به انتخابات گم شده است کهاین پول افسانه ای می تواند اقتصاد کشور مبدا را ویران و اقتصاد کشور مقصد را آباد کند. به همین خاطر هم بود که سال گذشته رجب طیب اردوغان در یکی از کنگره های حزب اعتدال و توسعه خدواند را شاکر شد که در بحران اقتصاد جهانی 18/5 میلیارد دلار را به دامان کشورش نشانده است. تقارن شکرگزاری اردوغان با زمان ادعایی توقیف کانتینر حامل این سرمایه از سوی صاحب آن "صفاریان نسب" نشان دهنده ماجرایی است.

در ادامه مقاله ابتکار آمده در حالی که صفاریان نسب مالک این کانتینر از طریق وکیل ترک خود شنول اوزن در تلاش است سرمایه خود را آزاد جالب انکه مقامات گمرکی ایران و ترکیه هردو خروج و ورود این کانتینر را تکذیب می کنند اما شواهد نشان دهنده این است که به هر حال این کانتینر افسانه ای از ایران خارج و به ترکیه وارد شده است.

نامه به شاهرودی

اعتمادملی نامه آیت الله محق داماد حقوقدان برجسته را به رییس قوه قضاییه نقل کرده اند که در بخشی از آن آمده به صراحت به حضورتان عرض کنم که درزمان شما، نه نظرا بلکه عملاً، این رکن اساسى امنیت اجتماعى نه تنها متزلزل بلکه در ملاء‌عام ویران شد، و این بهاى کمى نبود که ملت ایران پرداخت کرد. ‏

‏این مجتهد حقوقدان تاکید کرده: توجیه شرعى نقض قواعد عمومى جزا و اصول محاکمات توسط برخى از دوستان، که فقاهت آنان را اگر بپذیرم درایت و آگاهى آنان را هرگز نخواهم پذیرفت، هرچند ممکن است ارائه و بر آن اصرار شود. ولى شما مرا مى‌شناسید که فرزند فقاهتم، و دیرینه این درگاهم، فقیهان واقعى را از فقهیان رسانه‌اى بخوبى تشخیص مى‌دهم. با شناختى که اینجانب از جنابعالى دارم، شما از آن دسته فقیهان نیستید، و امکان ندارد که از نظر فکرى بتوانید با آنانى همراه شویدکه توجیه‌گر شرعى اینگونه نقض قوانینند.

نامه نمایشنامه نویسان

اعتماد نوشته پس از سینماگران که بیانیه یی در واکنش به وقایع بعد از انتخابات صادر کردند، هشت نمایشنامه نویس نیز با صدور بیانیه یی از نگرانی خود درباره افسردگی حاکم بر جامعه در روز های اخیر سخن گفتند و از هم صنفان شان دعوت کردند راوی صادق روزگار خود باشند. آنها در بخشی از این بیانیه نوشته اند؛ «دوستان کتمان نمی توان کرد که اکنون فضای افسرده یی است و افسردگی بیش از آنکه وضعیتی روحی باشد، وضعیتی سیاسی است. برای رهایی از این وضعیت افسرده، محتاج امیدی نجات بخش هستیم.»

به نوشته اعتماد در این بیانیه که به امضای حمید امجد، نغمه ثمینی، محمد چرم شیر، محمد رحمانیان، محمد رضایی راد، علیرضا نادری، محمد امیر یار احمدی و محمد یعقوبی رسیده نوشته شده ما نمایشنامه نویسیم. ما اندکیم. بسیار اندک. با این همه ما هستیم؛ نشسته در اتاق هایی کوچک، پشت میزهایی کوچک تر. اما اتاق های کوچک ما، پنجره های بزرگی دارد که رو به خیابان ها باز می شود. ما نمایشنامه نویسیم و این روزها به جای تالار رودکی و مولوی، خیابان رودکی و چهارراه مولوی را رصد می کنیم و در چهارسوی شهر و ایرانشهر امید را انتظار می کشیم.

گوی و میدان

آفتاب یزد در سرمقاله خود با نقل مقاطعی از دولت گذشته این سئوال را مطرح کرده که آیا دولت ترسوست و در پاسخ نوشته با این همه اكنون دولتمردان فرصت دارند با پاسخگویی شفاف بهسوالات فراوان، هم شائبه خلاف گویی دولت را برطرف كند و هم ثابت نماید كه در این دولت، ترس هیچ راهی ندارد.

سردبیر این روزنامه در عین حال یادآور شده برخی محدودیت‌های تلفنی و اینترنتی در یك ماه و نیم گذشته و فـشـار بـر بـعـضـی مـطـبـوعات كه آخرین جلوه آن در محدودسازی عرضه این روزنامه‌ها آشكار گردیده، قاعدتا مفهومی جز ترس حامیان رسمییا غیررسمی دولت از خبررسانی‌های انتقادی ندارد. اگر احمدی‌نژاد می‌خواهد همچنان این ادعا را مطرح كند كه »نشانه‌ای از ترس در عملكرد دولت او وجود ندارد« بایستی برای برخورد با آمران، طراحان و مجریان این محدودسازی‌ها، تدبیری بیندیشد و از دولت خود، رفع اتهام كند. این گوی و این میدان!

مطالب مرتبط