اوباما کره شمالی را در ارتباط با برنامه تسلیحاتی تحت فشار قرار داد

اوباما
Image caption اوباما پس از آزادی دو گزارشگر آمریکایی اظهار نظر می کرد

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا کره شمالی را ترغیب کرده است اگر می خواهد روابط بهتری با آمریکا داشته باشد دست از برنامه سلاح های اتمی اش بردارد.

آقای اوباما گفت که کره شمالی نباید دست به "حرکات تحریک آمیز بزند."

وی ساعاتی پس از آنکه بیل کلینتون، رئیس جمهوری سابق آمریکا، موفق به گرفتن حکم آزادی دو خبرنگار آمریکایی در جریان سفری غیرمنتظره به پیونگ یانگ شده بود، اظهار نظر می کرد.

این گزارشگران - یونا لی 36 ساله و لورا لینگ 32 ساله - که اکنون به آمریکا برگشته اند به خاطر ورود غیرقانونی به کره شمالی به 12 سال زندان محکوم شده بودند.

آقای اوباما در گفتگو با کانال "ام اس ان بی سی" گفت: "ما به دولت کره شمالی گفته ایم که برای بهبود روابط مسیری وجود دارد که شامل خودداری آنها از توسعه سلاح های اتمی است."

"ما فقط می خواهیم مطمئن شویم که دولت کره شمالی در چارچوب مقررات اولیه جامعه بین المللی عمل می کند."

دنیل سندفورد خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گوید به نظر می رسد که پیونگ یانگ این دو گزارشگر آمریکایی را به عنوان گرویی در یک بازی دیپلماتیک مورد استفاده قرار داده باشد.

پیونگ یانگ پس از آنکه سازمان ملل آزمایش موشک دوربرد توسط این کشور در ماه آوریل را محکوم کرد، از مذاکرات شش جانبه خارج شد. این گفت و گوها با شرکت روسیه، چین، ژاپن، آمریکا و دو کره برگزار می شد.

پس از آن کره شمالی یک آزمایش اتمی زیرزمینی و آزمایش های موشکی دیگری انجام داد که تحریم های تازه شورای امنیت سازمان ملل را به دنبال داشت.

دو گزارشگر آزاد شده آمریکایی که به 12 سال زندان با اعمال شاقه محکوم شده بودند پس از آنکه از عفو ویژه کیم جونگ ایل، رهبر کره شمالی، برخوردا شدند پیونگ یانگ را همراه بیل کلینتون با یک هواپیمای اجازه ای ترک کردند و صبح چهارشنبه از طریق فرودگاه لس آنجلس وارد آمریکا شدند.

خانم لینگ گفت که در زندان به آنها گفته شد که به یک ملاقات برده می شوند و وقتی وارد اتاق شدند بیل کلینتون را دیدند: "ما شوکه شدیم. اما فورا پی بردیم که کابوس مان رو به پایان است."

وی گفت: "140 روز گذشته سخت ترین و جگرخراش ترین دوران زندگی مان بود."

این دو گزارشگر زمانی توسط ماموران کره شمالی بازداشت شدند که مشغول فیلمبرداری از پناهجویان کره شمالی برای "کارنت تی وی" بودند.

مطالب مرتبط