آجودانی: جنبش مدنی، عصاره مطالبات 150 ساله مردم ایران

ماشالله آجودانی، نویسنده و محقق تاریخ معاصر ایران، بر این باور است که اعتراض های مردم ایران به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری این کشور، جنبش مدنی خودآگاهی را شکل داده است که به گفته وی، چراغ مطالبات 150 ساله مردم ایران برای دستیابی به حق حاکمیت ملی مردم را روشن کرده است.

او روز چهارشنبه (پنجم اوت) در مصاحبه با تلویزیون بی بی سی فارسی گفت، جنبش مدنی مستقلی در ایران شکل گرفته است که تفاوت اساسی با اعتراضات سیاسی مردم ایران در گذشته دارد.

آقای آجودانی می گوید که جنبش مدنی فعلی به توانمندی ها و نقاط ضعف خود آگاهی دارد و به طور آگاهانه با هرگونه خشونت مخالف است.

به عقیده او، این آگاهی عمومی در شعارها و رفتار مردم معترض در ایران قابل روئیت است.

این تاریخدان ایرانی همچنین گفت که جنبش مدنی ایران در جستجوی حق حاکمیت ملی در ایران است.

به گفته وی، این حق یکی از مطالبات مهم مردم ایران در 150 سال گذشته بوده است.

آقای آجودانی می گوید، این جنبش می خواهد که حق حاکمیت ملی مردم را اعمال بکند و قدرت سیاسی را از دست حکومتی که به گفته او این حق را از مردم تضییع کرده است، خارج کند.

ماشالله آجودانی گفت، تفاوت دیگر این جنبش با اعتراض های گذشته این است که جوانان ایرانی می خواهند که "اشتباهات" پدرانشان را تصحیح بکنند.

آقای آجودانی معتقد است که مردم ایران 150 سال برای احقاق حقوق مبارزه کرده اند و دچار اشتباهات متعددی شده اند.

وی آخرین این شکست ها را حکومت 30 ساله جمهوری اسلامی دانست.

او گفت، هرچند برخی از مردم از شعارهایی مانند الله اکبر علیه دولت استفاده می کنند، اعتراض های آن ها با اعتراض های مردم در جریان انقلاب سال 1357 شمسی متفاوت است.

به گفته ماشالله آجودانی، عصاره مطالبات 150 ساله مردم ایران در جنبش مدنی کنونی در این کشور دیده می شود.

مطالب مرتبط