سخنگوی کاخ سفید سخنانش در مورد احمدی نژاد را تصحیح کرد

Image caption آمریکا می گوید در ماه سپتامبر امسال در مورد تلاش برای مذاکره با ایران بازبینی خواهد کرد

رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید آمریکا گفته است که سخنش در مورد "منتخب" بودن محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهوری ایران را تصحیح می کند.

رابرت گیبز روز سه شنبه (چهارم اوت) گفته بود که محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری "منتخب" ایران است. اما این مقام آمریکایی از اظهار نظر صریح در مورد "مشروعیت" ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد خودداری کرده بود.

به گفته وی، این یک موضوع داخلیست که به مردم ایران مربوط است و ارتباطی به دولت آمریکا ندارد.

رابرت گیبز روز چهارشنبه (5 اوت) به خبرنگاران گفت می خواهد صحبت های روز سه شنبه خود در مورد رئیس جمهوری ایران را تصحیح کند.

سخنگوی کاخ سفید این بار گفت که او نمی تواند در مورد این که احمدی نژاد از سوی مردم انتخاب شده یا نه "قضاوت" کند.

او ضمن اشاره به برگزاری مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد گفت: "واضح است که برای مردم ایران در مورد منصفانه برگزار شدن انتخابات سوال هایی مطرح است. ما تصمیم درباره این موضوع را به آن ها واگذار می کنیم."

دولت آمریکا با وجود انتقادهایی که از برخوردهای "خشن" دولت ایران با مردم معترض کرده است، همچنان تاکید دارد که برنامه اش برای مذاکره اتمی با ایران تغییر نکرده است.

مخالفان محمود احمدی نژاد که او را به ارتکاب تقلب در رای گیری ها متهم کرده اند، دولت وی را نامشروع می دانند، اما خود او و طرفدارانش این اتهام ها را بی اساس می دانند.

آمریکا که با ایران روابط دیپلماتیک ندارد دیپلماتی در مراسم سوگند رئیس جمهوری ایران نفرستاد.

سخنگوی کاخ سفید پیشتر تاکید کرده بود که این امر به معنای به رسمیت نشناختن محمود احمدی نژاد نیست.

دولت باراک اوباما هرچند بر مذاکره با دولت محمود احمدی نژاد تاکید دارد، هیچگاه توسل به گزینه نظامی علیه ایران را صراحتا رد نکرده است و می گوید که در صورت بی ثمر بودن مذاکرات اتمی تحریم های "فلج کننده" علیه ایران در نظر خواهد گرفت.

برمبنای ضوابط حقوق بین الملل، معمولا دولت های مختلف، نظام سیاسی یک کشور را به رسمیت می شناسند یا از شناسایی آن خودداری می کنند و دولت ها را، بدون در نظر گرفتن نحوه به قدرت رسیدن آنها، نماینده این کشورها در مراودات بین المللی محسوب می کنند.

شناسایی مجدد عموما پس از تغییر در رژیم سیاسی یک کشور ضرورت می یابد و تغییر در دولت ها، از جمله در نتیجه برگزاری انتخابات عمومی، مستلزم دریافت شناسایی دوباره کشورهای خارجی نیست.

ایالات متحده و سایر کشورهای جهان پس از انقلاب سال 1357 در ایران نظام جمهوری اسلامی را به رسمیت شناختند و در چارچوب ضوابط بین المللی، دولت هایی را که از آن زمان تا کنون زمام امور را در دست داشته اند و روسای این دولت ها را نماینده این نظام تلقی کرده اند.

مطالب مرتبط