توقف پروازها از ایران به عربستان به دلیل نگرانی از آنفلوآنزای خوکی

مقام های ایرانی اعلام کرده اند که به دلیل نگرانی از خطر گسترش آنفلوآنزای خوکی از روز سه شنبه 20 مرداد کلیه پروازها به عربستان سعودی متوقف خواهد شد و این وضع برای بیش از یک ماه ادامه خواهد داشت.

این تصمیم ظاهرا با پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان اتخاذ می شود که در چند هفته اخیر نسبت به خطر شیوع این بیماری در ایران هشدار داده است.

این خبر را رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری فارس وی گفت: "پروازهای برگشت از عربستان به ایران، تا قبل از شروع ماه رمضان به اتمام خواهد رسید و تمامی زائران تا ابتدای ماه مبارک رمضان به ایران بازخواهند گشت."

منع پروازها به عربستان سعودی تا پایان ماه رمضان - 28 شهریور - که فصل حج عمره است ادامه خواهد یافت.

طرح محدودیت یا لغو این سفرها به عربستان را هفته گذشته کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت و درمان ایران، با توجه به افزایش مبتلایان به بیماری آنفلوانزای خوکی (H1N1) اعلام کرده بود.

به گفته وی دو سوم موارد شناسایی شده آنفلوآنزای خوکی در ایران - 61 نفر - شامل کسانی است که از سفر حج بازگشته بودند.

وزیر بهداشت ایران گفته است که بیش از 90 درصد از افراد مبتلا به آنفلوانزای خوکی نیازی به بستری شدن ندارند و به صورت سرپایی قابل درمان هستند.

آقای لنکرانی گفت که ایران فعلا در مرحله ابتدایی شیوع این بیماری است و با آغاز فصل سرما، حجم همه گیری این بیماری به اندازه ای افزایش پیدا خواهد کرد که تعداد مبتلایان به آن قابل شمارش نخواهد بود.

سایر مسئولان ایرانی نیز نسبت به شیوع گسترده این بیماری در سال های آینده هشدار داده اند.

حسینعلی شهریاری، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران اخیرا پیش بینی کرد که ظرف دو تا سه سال آینده حداقل 10 میلیون نفر در ایران به آنفلوآنزای خوکی مبتلا شوند و نسبت به احتمال تلفات بالای ناشی از آن در کشور ابراز نگرانی کرد.

مطالب مرتبط