کوشنر: آماده پناه دادن به معترضان بودیم

Image caption آقای کوشنر از سیاست اروپا در کمک به معترضان دفاع کرد

برنارد کوشنر، وزیر خارجه فرانسه گفت سفارت این کشور در تهران آماده پناه دادن به معترضانی بود که در ناآرامی های پس از انتخابات ایران از دست پلیس فرار می کردند.

آقای کوشنر این مسئله را در گفتگو با روزنامه "پاریزین" و در واکنش به مسائل مطرح شده در جلسه دوم محاکمه افراد بازداشت شده پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران عنوان کرد.

در جلسه دوم محاکمه، معاون دادستان در کیفرخواست خود برخی کشورهای غربی را به "حمایت علنی از اغتشاشگران با اعلام باز بودن درب سفارتخانه" متهم کرد.

آقای کوشنر در واکنش به این اتهام گفت: "آنچه روز شنبه (هشتم اوت، در جریان جلسه دوم محاکمه) گفته شد صحیح است."

"اگر معترضانی که مورد تعقیب قرار داشتند در سفارت فرانسه پناه می گرفتند، دستور این بود که در را باز کنند."

وزیر خارجه فرانسه افزود: "این یک دستور اروپایی است. این سنت دموکراتیک ماست."

کلوتیلد ریس، یک تبعه فرانسه و نازک افشار، یک کارمند محلی سفارت فرانسه نیز در جلسه دوم محاکمه دستگیر شدگان، به عنوان متهم حضور داشتند.

خانم ریس که در زمان بازداشت جهت تدریس زبان فرانسه در ایران به سر می برد، به "اقدام عليه امنيت ملی از طريق حضور در تجمعات و اغتشاشات 25 و 27 خرداد ماه و همچنين جمع‌آوری اخبار، اطلاعات و تهيه تصاوير از اين اغتشاشات و ارائه آن به وابسته علمی سفارت فرانسه" متهم شد.

آقای کوشنر اتهام های مطرح شده علیه این شهروند فرانسه را "کاملا بی اساس" خواند.

خانم ریس همچنین در جلسه محاکمه عنوان کرد که در باره پلیس و تظاهرات، گزارشی را به "رابط بخش فرهنگي سفارت فرانسه" داده است که وزیر خارجه فرانسه در واکنش اظهار داشت:"این 'اعترافات' احتمالا تحت فشار گرفته شده است."

کشورهای اروپایی خواستار آزادی نازک افشار، کلوتیلد ریس و همچنین حسین رسام (کارمند سفارت بریتانیا در تهران) شده اند.

مطالب مرتبط