قشقاوی: تضمینی به انگلیس نداده بودیم

Image caption حسن قشقاوی: "چرا کشورهای اروپایی دست از سر ما برنمی دارند؟ ما با آنها هزاران کیلومتر فاصله داریم و هیچ دخالتی در امور آنها نکرده ایم."

حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه ایران، با استناد به اصل تفکیک قوا در ایران، منکر مطالب مطرح شده از سوی وزارت خارجه بریتانیا درباره محاکمه کارمند ایرانی سفارت بریتانیا شد.

پس از حضور حسین رسام، تحلیلگر ارشد سفارت بریتانیا در دومین جلسه محاکمه دستگیر شدگان پس از انتخابات در ایران، وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه ای محاکمه آقای رسام را "غیرقابل قبول" دانست و این اقدام را "مستقیما ناقض تضمین هایی که ما از مقام های ارشد ایرانی دریافت کرده بودیم" قلمداد کرد.

با این حال آقای قشقاوی در کنفرانس خبری هفتگی خود گفت: "سخن از تضمین خاصی نبوده و اصولا وزارت امور خارجه به عنوان بخشی از دستگاه اجرایی کشور نمی تواند در امور قوه دیگر دخالت کند."

با این وجود او گفت وزارت خارجه ایران همواره تلاش داشته تا از جمله از طریق گفتگو، "به آرام سازی فضا بپردازد و مسائل را به صورت قانونی حل و فصل نماید."

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین تایید کرد که آزادی حسین رسام با قید وثیقه "حاصل گفتگوها و تلاش بود."

آقای قشقاوی همچنین ادعاهای مطرح شده درباره اینکه اظهارات مطرح شده از سوی آقای رسام در جلسه محاکمه اعترافاتی بوده که تحت فشار به دست آمده را رد کرد و گفت: "پس از انجام رایزنی ها، رسام به منزل رفته و در فضای آزاد و نزدیک به خانواده تا برگزاری دادگاه فکر کرده است."

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین گفت قطع رابطه با بریتانیا "در برنامه ما نیست."

او افزود: "نمی توان تمام اقدامات متقابل را به قطع یا کاهش روابط با کشورها منحصر کرد."

آقای قشقاوی درباره اتهام های مطرح شده علیه دیپلمات های خارجی، به ویژه دیپلمات های بریتانیایی، در جلسه دوم محاکمه بازداشت شدگان اظهارنظر کرد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت که "معیار ما کنوانسیون حقوق دیپلماتیک وین سال 1961 است که بر اساس آن زندگی دیپلمات ها در کشور پذیرنده قابل قبول است و اگر رفت و آمدی فراتر از حالت عادی فراتر از حالت عادی روابط دو کشور صورت بگیرد، تخلف محسوب می شود."

به گفته آقای قشقاوی، "دیپلمات ها در کشور پذیرنده نه حق رای دارند و نه می توانند از نامزد خاصی حمایت کنند و حضور دیپلمات ها در تجمعات اعتراضی که ارتباطی هم به طرف خارجی ندارد، خلاف اصول دیپلماتیک است."

خبرنگاری در باره کلوتید ریس تبعه کشور فرانسه در دادگاه متهمان وقایع بعد از انتخابات، گفته است:" خانمی که با ادعای آموزش زبان فرانسه در شهر اصفهان بوده چه توجیهی برای حضور چند روزه در تهران آن هم در هنگام اغتشاشات و ارسال هزاران ایمیل دارد."

در پی محاکمه این شهروند فرانسوی و دو کارمند ایرانی سفارتخانه های بریتانیا و فرانسه در تهران اتحادیه اروپا به دولت ایران هشدار داده و خواهان آزادی فوری آنها شده است.

در این بیانیه از این که ایران یک شهروند فرانسه و دو کارمند ایرانی سفارتخانه های بریتانیا و فرانسه را در زمره متهمان قرار داده انتقاد شده است.

حسین رسام تحلیلگر ارشد سفارت بریتانیا و نازک افشار، کارمند بخش فرهنگی سفارت فرانسه با اتهاماتی در دادگاه وقایع بعد از انتخابات مواجه شده اند.

اتحادیه اروپا به ایران هشدار داده است که هر اقدام علیه کشورهای عضو این اتحادیه شهروندان آن ها یا کارمندان سفارتخانه های آن ها را اقدامی علیه کل اتحادیه اروپا می داند.

آقای قشقاوی با اشاره به این بخش از بیانیه آن را غیر حقوقی و شگفت انگیز می داند و با گلایه می گوید: "چرا کشورهای اروپایی تا این حد در مسائل داخلی ما دخالت می کنند چرا آنها دست از سر ما و مردم ما بر نمی دارند، ما با آنها هزاران کیلومتر فاصله داریم و هیچ دخالتی هم در امور آنها نکرده ایم اما چرا آنها با ما این گونه برخورد می کنند؟"

مطالب مرتبط