به روز شده:  01:15 گرينويچ - سه شنبه 11 اوت 2009 - 20 مرداد 1388

رایزنی احمدی نژاد با اصولگرایان مجلس در مورد تشکیل کابینه

مجلس شورای اسلامی

دیدار محمود احمدی نژاد با اصولگرایان مجلس ظاهرا تلاشی برای رفع نگرانی آنها در مورد انتخاب کابینه آینده بود

محمود احمدی نژاد روز دوشنبه برای بحث درباره تشکیل کابینه با بیش از 180 عضو فراکسیون اصولگرای مجلس دیدار کرده است.

مهمترین جزئیاتی که از این جلسه وجود دارد را محمد رضا میرتاج الدینی، نماینده مجلس از تبریز، در گفتگو با خبرگزاری مهر ارائه کرده است.

به گفته آقای میرتاج الدینی در دیدار احمدی نژاد با نمایندگان اصولگرای مجلس توافق شده است که او پیش از معرفی رسمی اعضای کابینه، فهرست نامزدها را در اختیار مجلس بگذارد.

آقای احمدی نژاد که اعلام پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری با تردید و اعتراضات گسترده مواجه شد قرار است هفته آینده اعضای کابینه اش را برایگرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کند و تلویحا گفته است که کابینه شامل چهره های تازه زیادی خواهد بود.

گفتگو با ایرج جمشیدی روزنامه نگار در تهران

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

محافظه کاران از قبل به آقای احمدی نژاد هشدار داده بودند که در مورد انتخاب اعضای کابینه اش با آنها مشورت کند و جلسه روز دوشنبه می تواند تلاشی برای رفع نگرانی محافظه کاران باشد.

به گزارش "مهر" آقای میرتاج الدینی گفت: "در جلسه امروز احمدی نژاد از نمایندگان خواست پیشنهادات خود را پیش از نهایی شدن کابینه ارائه کنند و لاریجانی - رئیس مجلس - نیز پیشنهاد کرد اعضای فراکسیون اصولگرایان قبل از معرفی رسمی منتخبان، وضعیت را بررسی و نظر نهایی را اعلام کنند."

او جای دیگری افزود: "قرار بر این شد که به پیشنهاد لاریجانی جمعی از اعضای فراکسیون اصولگرایان قبل از معرفی رسمی وزیران پیشنهادی به مجلس، از طرف این فراکسیون وضعیت وزیران پیشنهادی را بررسی کنند و نظر نهایی را اعلام نمایند."

آقای احمدی نژاد روز یکشنبه گفته بود که اعضای کابینه اش عمدتا افراد جوان خواهند بود.

علی لاریجانی رئیس مجلس ظاهرا در واکنشی به این اعلامیه گفته است که وزارت جای آموزش و یادگیری نیست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان، ایسنا، وی روز دوشنبه در حاشیه نشستی به مناسب روز خبرنگار گفت: "وقتی وزیری پشت میز وزارت قرار می گیرد باید مدارجی را طی کرده باشد، نه اینکه تازه بخواهد یاد بگیرد."

با این حال به گفته ولی اسماعیلی، نماینده مجلس که در دیدار روز دوشنبه احمدی نژاد از مجلس حضور داشت، رئیس جمهوری گفته که از "جوانان استفاده خواهد کرد که سابقه مدیریتی ارشد را در کارنامه خود داشته باشند."

آقای اسماعیلی همچنین گفت که احمدی نژاد از نمایندگان خواست "اگر نیروهای کارآمدی را مد نظر دارند تا روز شنبه معرفی کنند."

پس از اختلافات جدی که بر سر نصب اسفندیار رحیم مشائی به عنوان معاون رئیس جمهور، میان آقای احمدی نژاد و اصولگرایان درگرفت وی تحت فشار محافظه کاران برای "پیروی از رهبر" بوده است. آقای احمدی نژاد پس از فاش شدن متن نامه آیت الله خامنه ای برای کنار گذاشتن اسفندیار مشائی، او را از پست مهم معاونت برداشت اما به عنوان مشاور رئیس جمهوری منصوب کرد.

"جبهه اصولگرای پیروان خط امام و رهبری" که مهمترین و فراگیر ترین تشکل احزاب اصولگرا محسوب می شود روز جمعه در بیانیه ای محمود احمدی نژاد را به مشورت با رهبر و مجلس برای انتخاب کابینه فراخواند و نسبت به تبعات انجام ندادن این کار هشدار داد.

این جبهه متشکل از 14 سازمان و حزب سیاسی محافظه کار به رهبری حبیب الله عسگراولادی به احمدی نژاد اخطار داد که در غیر اینصورت اعتماد محافظان کاران را از دست خواهد داد.

آقای احمدی نژاد ظاهرا در جلس روز دوشنبه با اصولگرایان مجلس در این مورد سخن گفته است.

به گفته محمدرضا میرتاج الدینی "احمدی نژاد با اشاره به بحث ولایت مداری عنوان کرد بنده اولین رئیس جمهوری بوده ام که در دولت نهم موضوع ولایت مداری را در میثاق نامه وزیران گنجانده ام."

گروه آقای عسگراولادی از نمایندگان مجلس خواسته بود وزرای کابینه را تنها درصورتت تایید کنند که "برای ورود به یک کابینه صالح، مقتدر و خدمتگزار که پیرو مقام معظم رهبری است صلاحیت داشته باشند."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.