مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 20 مرداد

تیترهای اول

"خبرسازی بی وقفه علیه هاشمی رفسنجانی" تیتر اصلی اعتماد است، آفتاب یزد و ابرار در صدر اخبار خود نوشته اند "هاشمی این هفته به نماز جمعه نمی آید"، تیتر اصلی ابتکار چنین است "حواشی نماز جمعه ای که برگزار نمی شود"، حیات نو در عنوان اول خود نوشته "احتمال درگیری: هاشمی نماز جمعه را نمی خواند" و وطن امروز گزارش اصلی خود را به این موضوع اختصاص داده "جدید ترین افتضاح در سریال دروغ بزرگ".

"لاريجانی: نامه كروبی بررسی می‌شود" عنوان اول اعتمادملی است، "آمریکا پشت پرده ناآرامی های تهران قرار داشت" به نقل از وزیر خارجه آمریکا تیتر اول رسالت است، کیهان هم در عنوان درشت صفحه اول خود نوشته "کلینتون: برای حمایت از آشوب ها کارهای زیادی انجام دادیم" و حیات نو این عنوان را برگزیده "احتمال سفر جیمی کارتر به ایران".

"تاکید احمدی نژاد بر بسته نبودن حلقه کابینه" تیتر اول ایران روزنامه دولت است، خبر از زبان غلامحسین الهام نوشته "سخنگو می مانم"، "سرگردانی صاحب خودروهای فرسوده" تیتر جام جم است، دنیای اقتصاد در صدر اخبار خود نوشته "وام خرید مسکن احیا شود" و سرمایه از قول یک مقام دولتی خبر داده "دهک اول برای خانه دار شدن باید 123 سال صبر کند".

روزنامه جمهوری اسلامی از قول سيد محسن حكيم خبر داده که روز پنجشنبه "ائتلاف جديد ملي عراق" اعلام خواهد شد.

گزيده مقالات

آیا درست است؟

احمد پورنجاتی در مقاله ای در اعتمادملی به کسانی اشاره کرده که با شيوه «خود حق‌پنداري»، «خودگويي و خودخندي» و به‌ويژه «خود بگير و ببندي» با مخالفان خود روبرو می شوند و نوشته اگر قرار باشد هر كس به صرف اينكه به اصطلاح روزنامه‌اي از كيسه بيت‌المال را در اختيار دارد، يا از پست و مقامي در فلان‌نهاد نظامي برخوردار است، يا عضو فلان فراكسيون مجلس است و خلاصه پشتگرم كانون‌هاي قدرت است دهانش را باز كند، قلمش را رها سازد و هر چه دلش خواست بگويد، آيا ديگران نيز متقابلا اجازه و امكان چنين كاري را دارند؟

رییس سابق کمیسیون فرهنگی مجلس در مقاله خود نوشته اگر قرار است هر كس بنا به تشخيص خود «عوامل به‌وجود آورنده اصلي» اين وضعيت بي‌سابقه بحراني‌در 30 ساله پس از انقلاب را معرفي كند، پيشنهاد محاكمه و محكوميت آنان را بدهد و حتي نوع مجازات آنان را نيز اعلام نمايد، پس لطفا «قاعده جاريه يك بام و دو هوا» را كنار بگذاريد تا معلوم شود چه فهرست جالب و خواندني و حيرت‌برانگيزي از متهمان نام و نشان‌دار، اعم از حقيقي و حقوقي، توسط طرف ديگر ماجرا نيز ارائه خواهد شد! آيا اين شيوه را درست مي‌دانيد؟ مي‌پذيريد؟

به نظر نویسنده مقاله اعتمادملی تومارسازي و شكايت اينترنتي توليدكردن كه كاري ندارد. سخن‌هاي غيرمسوولانه و بي‌پروا هم مايه‌اي نمي‌خواهد، مي‌توان چشم‌ها را بست، دين، عقل، مروت و مصلحت جامعه را به مرخصي فرستاد، دهان را باز كرد، هرچه بادا باد! پيامدهايش از كيسه حيثيت تاريخي ملت، يك انقلاب و يك نظام پرداخت خواهد شد!

نقش هاشمی

بهروز بهزادی سردبیر اعتماد به دفاع از هاشمی رفسنجانی در مقابل تهمت هائی پرداخته که به وی زده می شود و با یادآوری نقش هاشمی در سال های اول جمهوری اسلامی نوشتهوقتي مردم هاشمي را در کسوت رئيس جمهور و سردار سازندگي ديدند، دوران صعود کشور در توسعه اقتصادي آغاز شد. ساختن خرابي هاي جنگ و ايجاد کارخانه هاي جديد و زيرساخت هايي که کشور به آنها نياز داشت، تبديل به بخشي از تاريخ کشور شد تا جايي که هنوز توليدات اساسي و توسعه بخش خدمات کشور ناشي از برنامه ريزي و ساخت وساز هاي دوران هاشمي رفسنجاني ارزيابي مي شود.

به نوشته این روزنامه نگار اگر عنان بر کف دوستان و دشمنان دهيم که احساسات شخصي خود را درباره شخصيت ها فعليت بخشند و ميزان خدمت و خيانت تراوشات ذهني افراد مختلف بدون در نظر گرفتن منافع ملي باشد، هيچ کس از تيغ آخته دشمني در امان نخواهد ماند و دوستي هاي نابجا نيز چهره يي مشوه از تاريخ کشور براي نسل بعد خواهد گشود که نتيجه هر دو آنها بي اطميناني به بزرگاني است که کارشناسانه مورد ارزيابي قرار نگرفته اند.

به نوشته اعتماد: همه این ها نتيجه نهايي اش بي اعتباري دوراني است که آبروي بزرگان آن را به حراج احساسات افراد گذارده ايم و راه بر بررسي هاي محکم کارشناسانه درباره آنها بسته ايم.در هيچ کشوري آبروي بزرگان اين چنين چوب حراج زده نمی شود.

هاشمی غیرخودی

غلامعلی ریاحی در مقاله ای در اعتمادملی به یادآورده دستگاه قضايي زمانی براي صيانت از حريم و حرمت مسوولان و مقاماتي پايين تر از آقاي هاشمي احساس وظيفه شرعي و قانوني می کرد و نشريات زيادي را تحت عنوان توهين و اهانت به مسوولان و کارگزاران نظام مورد تعقيب قضايي قرار گرفته ولي امروز آقاي هاشمي از اين جهت در دايره خودي ها قرار نمي گيرد و با ناديده گرفتن اهانت ها هر روز بر دامنه آن افزوده مي شود.

این وکیل دعاوی با اشاره به حمله یک نماينده مجلس به هاشمی که وی را اکبر شاه خواند نوشته: اولين اقدام مهم نظام جمهوري اسلامي يعني نصب آقاي مهندس بازرگان به نخست وزيري اين هاشمي رفسنجاني بود که در دست راست امام نشسته بود. به رغم تمامي بي مهري هايي که در حق وي روا شد جناب ايشان به عنوان نفر اول مجلس خبرگان رهبري بيشترين آراي مردم را به خود اختصاص داد. اگر ايشان به ياد نمي آورند، نگارنده خوب به خاطر دارم که هنگام انتخاب جناب آقاي خاتمي به رياست جمهوري رهبر نظام فرمودند هيچ کس نزد من جاي هاشمي را نمي گيرد.

دفاع از تروریست ها؟

کیهان به عنوان نامه هائی خطاب به مهدی کروبی به دبیرکل حزب اعتمادملی حمله برده و نوشته آیا اين كه هنوز شنيدن اعترافات زندانیان شما را مجاب نكرده است كه حساب و كتابي در دستگيري آنان در كار بوده براي ما هم سوال است و البته به اين هم معترض هستيم كه پس از اعتراف دردانه ها و دوستانتان، آقايان ابطحي و عطريانفر در پرده برداري از جلسه هم قسم شدن موسوي، خاتمي و آقاي هاشمي، چرا بنا به اين اعترافات آقايان خاتمي و موسوي به عنوان افراد دخيل در پيگيري اغتشاشات به دادگاه فرا خوانده نمي شوند؟

نویسنده نامه کیهان پرسیده مگر آناني كه امروز در بازداشتگاه هستند، كساني نبودند كه با هدايت جريانات برون مرز و گروهك هاي تروريستي تعدادي از دوستان و هموطنان ما را كشتند و شهيد كردند؟ شما از اينان حمايت مي كنيد و نگران وضعيت اينان هستيد؟ به راستي چرا؟ آناني كه امروز از بازداشتگاه به صحن دادگاه مي آيند و اعتراف مي كنند، خود مي گويند اما انگار شما باورتان نمي شود كه عامل انگليس و فرانسه بودند.

نامه کیهان با این جملات ادامه می یابد در برخورد با برخي نماز اولي ها در جمعه 26 تيرماه؛ اگر براي نماز آمده بودند چرا چوب و چماق داشتند؟ اگر مي خواستند نماز بخوانند چرا كفش هايشان را در نياوردند؟ با وضويشان كاري نداريم؛ الله اعلم اما چرا در كنار رفيق شفيقشان و البته از جنس مخالف! نماز مي گزاردند؟

همان ادعای مجاهدین

ایران روزنامه دولت در گزارشی مهدي كروبي رییس سابق مجلس را متهم کرده که در نامه خود خطاب به رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام براي تحت‌الشعاع قرار دادن شكست تحقيرآميز خود در انتخابات، ادعاهاي 30 سال پيش منافقين را عليه جمهوري اسلامي تكرار كرد و مدعي تجاوز بازجوها به دختران و پسران جوان در زندان شد، نامه‌اي كه حتي هاشمي نيز از پاسخگويي به آن خودداري كرده است.

به نظر روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی كروبي که به تجاوزها در زندان های جمهوری اسلامی اشاره کرده و آمادگي خود را براي بر عهده گرفتن صحت و سقم اين اخبار اعلام كرده به سؤالات متعددي مانند اخذ مبالغ كلان از شهرام جزايري (مفسد اقتصادي)، ايجاد بازداشتگاه و شكنجه همسران شهدا در دوره مسئوليت خود در بنياد شهيد و در جريان مناظره با دكتر احمدي‌نژاد نيز از پاسخگويي به اين موارد طفره رفته بود، خواستار آن شده كه هاشمي رفسنجاني، ادعاهايش را پيگيري كند.

به تاکید روزنامه ایران: مجاهدین خلق نيز با دروغ‌پردازي‌هايي همچون تعرض نيروهاي خدوم و انقلابي، از جمله شهيد لاجوردي به زندانيان منافقين،‌قصد بدبين كردن مردم به نظام و انقلاب را داشتند، و امروز اين نامه كروبي نيز تداعي كننده مواضع 30 سال پيش اين گروهك منافق است.

مصون از انقلاب مخملی

علیمحمد حاضری در سرمقاله مردم سالاری با تاکید بر این که جمهوري اسلامي به دلیل خصلت مردمی خود در مقابل توطئه هايي از جنس انقلاب مخملي مصونيت دارد پرسیده آیا اگر بخش مهمي از مسئولان، مديران و مردم هوادار آنان که طي 25 سال پس از انقلاب اسلامي، انقلاب و نظام را اداره کرده اند و مردم تحت مديريت وحتي فرماندهي آنان فرزندان خود را به جبهه ها فرستاده اند، به عنوان عاملان انقلاب مخملي و نيروهاي برانداز معرفي شوند، آيا به باور مردم صدمه نزده ايم؟

نویسنده سرمقاله مردم سالاری همچنین پرسیده اگر به نام مقابله با انقلاب مخملي، امثال محسن هاي روح الاميني به چنين سرنوشت هاي مخوفي دچار شوند به مشروعيت نظام آسيب وارد نساخته ايم؟ و تاکید کرده عاقلان و دلسوزان نظام فراتر از منازعات سياسي به سرعت بايد براي آن چاره انديشي کنند که فردا دير است .

پایان دروغگوئی ها

رسالت در سرمقاله خود خطاب به اصلاح طلبان نوشته چرا طوري حرف مي‌زنيد كه گويي زندان اوين شعباتي در لندن و واشنگتن داير كرده است و وزراي خارجه اين دو كشور را وادار كرده تحت شكنجه اعتراف كنند كه در امور داخلي ايران دخالت داشته‌و از اصلاح‌طلبان در آشوبهاي اخير حمايت كرده‌اند! چرا نمي‌خواهيد به تكرار دروغ پايان دهيد و بيش از اين ديگر به اقتدار و وحدت ملي آسيب نزنيد.

به نظر نویسنده رسالت اتحاديه اروپا بيانيه صادر مي‌‌كند و به محاكمه برخي متهمان كه به ادعاي آنها شهروند انگليسي يا فرانسوي هستند اعتراض مي‌كند و مي‌گويد؛ محاكمه آنها محاكمه همه شهروندان اتحاديه اروپاست. گويي آنها به نمايندگي از اروپا عليه امنيت ملي ما مي‌جنگيدند! اتحاديه اروپا هنوز درحال و هواي قرارداد كاپيتولاسيون است و معلوم نيست اين قرارداد را كي و كجا و با چه كسي امضاء كرده‌اند؟

در ادامه همین مقاله خطاب به معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات نوشته شده سخن مشفقانه اينكه آقايان! چه چيزي را انكار مي‌كنيد، زمين و زمان شهادت مي‌دهند راه شما غلط، اهداف شما مغلوط و بيان شما مردود و دروغ است، چرا كه رودرروي ملت و راي اكثريت و دولت قانوني قرار گرفته‌ايد ! ضرر را از هر كجا جلويش را بگيريد منفعت است . به آغوش ملت برگرديد و دلخوش به حمايت بيگانگان نباشيد آنها به هيچ كس وفا نكرده و نمي‌كنند.

ایران و روس

رضا سماواتی در مقاله ای در حیات نو به بررسی علت شعارهای مردم علیه روسیه پرداخته و نوشته سياهه مخالفت روس‌ها با مردم ايران فهرستى بلندبالاست که به سادگى قابل کتمان و فراموشى نيست. اتفاقا حضرت امام هم با تاکيد بر سياست نه شرقى و نه غربى از ابتدا موضعى مستقل نسبت به آنها داشت و با جنايت‌هاى شوروى در افغانستان نيز به مخالفت برخاست و سرانجام با دعوت رهبر شوروى به اسلام، زوال و نابودى حزب کمونيست را پيش‌بينى کرد.

به نوشته این روزنامه روس‌ها در سال‌هاى اخير هم به رغم وعده‌هايى که براى حمايت از ايران داده‌‌اند همواره در موضوعات مختلف از جمله پرونده هسته‌اى با شوراى امنيت و غربى‌ها هماهنگ شده‌اند. آنها حتى قطعنامه شوراى امنيت عليه سودان را وتو کردند اما قطعنامه عليه ايران را تاييد کردند . اکنون شما قضاوت کنيد روس‌ها با ما هستند يا بر ما. بدون شک مردم بهتر و زودتر تشخيص داده‌اند.

راه اصلاح طلبان

روح الله جمعه ای در مقاله ای در جام جم نوشتهحوادث اخير رگه هايي از بي تدبيري و همراه شدن عناصر موثر جريان اصلاحات با ساختارشکنان "در هر پوستين موجه و غير موجهي" و اهداف آنان را نشان مي دهد که بايد به اصلاح اين روش مبادرت ورزيد .جريان اصلاحات مي تواند بهترين و مطمئن ترين و موثرترين جريان نقد دولت دهم باشد و با ساز وکار قانوني به پيشبرد برنامه هاي خود براي ايراني آبادتر و مرفه و آزاد و اسلامي اهتمام ورزد.

به نوشته این روزنامه نگار: قطعا در فضاي آرام و قانونمدار مي توان به يک حرکت منسجم و برنامه ريزي اقدام نمود و وظيفه و تکليف حاکميت نيز ايجاد فضاي سالم و مناسب براي نقد منصفانه و درست حاکمان و فعاليت آزاد و قانوني بازيگران است .

مقاله جام جم چنین پایان می گیرد: همه بازيگران سياسي و فعالان عرصه تاثيرگذار بايد به اين نکته واقف باشند که استمرار فضاي بدگماني و تهمت و ترديد و بي اعتمادي و در نتيجه جولان دادن غوغاسالاران و افراطيون و هرج و مرج طلبان در بيان و کردار به سود کشور و مردم نيست و مردم نجيب و شريف ايران استحقاق دستاوردي بالاتر و والاتر دارند .

سفر کارتر

ابتکار در گزارش اصلی خود نوشته جيمي کارتر ريئس جمهور اسبق و خوش تيپ آمريکا که بعد از بازنشستگي به منجي گري بين دولتش و دوول متخاصم شهرت يافته است اين روزها به عنوان يک ديپلمات کارکشته روزي را در کره شمالي و روزي ديگر را در سوريه به چانه زني براي ترميم شکاف ارتباط کشورش با کشورهاي مورد اشاره مي گذراند. مدتي است که شايعه و گمانه زني پيرامون حضورش در ايران بر سرزبانها افتاده است.

چند روزنامه دیگر هم همین خبر را به نقل از یک روزنامه عربی چاپ لندن منعکس کرده اند.