تلاش آمریکا برای آزادی سه شهروند این کشور در ایران

Image caption آمریکا: از عراق برای کمک به آزادی این سه تن درخواستی نکرده ایم

دولت آمریکا بار دیگر خواهان این شد که سه شهروند دستگیر شده این کشور در ایران، هرچه سریع تر از حق ملاقات با دیپلمات های سوئیسی برخوردار شوند.

آمریکا حدود سه دهه است که در ایران سفارت یا کنسولگری ندارد و سوئیس به عنوان یک کشور بی طرف، از طریق سفارتش در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند.

رابرت وود، سخنگوی وزرارت امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه (دهم اوت) گفت که دیپلمات های سوئیس در تهران در پی دریافت اجازه ملاقات با سه شهروند آمریکا هستند، اما هنوز موفق به این کار نشده اند.

رابرت وود از ایران خواست که بر اساس قوانین بین المللی به سه شهروند آمریکا اجازه ملاقات فوری با دیپلمات های سوئیسی را بدهد.

او همچنین گفت که آمریکا منتظر دریافت رسمی خبر بازداشت سه شهروندش است، پیامی که بایداز طریق سفارت سوئیس به دولت آمریکا فرستاده شود.

مقام های دولت ایران گفته اند که روز جمعه (31 ژوئیه) سه آمریکایی را در مرز مریوان به دلیل ورود غیر مجاز به خاک ایران دستگیر کردند.

سارا شورود، جاشوا فضال و شان باور سه آمریکایی دستگیر شده هستند.

بر اساس، وب سایت شخصی آقای باور، او یک عکاس و خبرنگار آزاد اهل ایالت مینسوتاست و به زبان عربی تسلط دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می گوید که نمی تواند که خبر انتقال شان باور و دو آمریکایی دیگر به تهران را تایید کند.

رابرت وود گفت که دولت آمریکا از عراق برای کمک به آزادی سه آمریکایی یاد شده درخواستی نکرده است.

وزارت امور خارجه عراق روز شنبه (هشتم اوت) اعلام کرد که از سفارت ایران در بغداد درباره وضعیت سه شهروند دستگیر شده آمریکا توضیح خواسته است.

جیمز جونز، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه (نهم اوت) گفته بود که آمریکا به ایران برای آزادی سه آمریکایی که در مرز ایران و کردستان عراق دستگیر شده اند پیام های محکمی فرستاده است.

مطالب مرتبط