مرور روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه 21 مرداد

تیترهای اول

"احمدي نژاد حرف خود را زد نمايندگان هم حرف خود را" تیتر اول آفتاب یزد است، "احمدی نژاد تعارف کرد، نمايندگان جدی نگرفتند" تیتر ابتکار، "چالش نمایندگان و دولت بر سر کابینه" عنوان مردم سالاری است و رسالت از زبان حبیب الله عسگراولادی نوشته "کابینه دهم باید بر اساس کارآمدی، تعهد و سابقه شکل بگیرد".

"در انتظار قرائت گزارش بازداشتگاه های شاپور و پاسارگاد" عنوان گزارش اصلی اعتماد درباره گزارش نمایندگان مجلس از وضعیت بازداشتگاه های کشورست، "احمدی‌نژاد و شاهرودی مسوول هستند" عنوان گزارشی مشابه در اعتمادملیاست و جام جم خبر داده "پرونده متخلفان کوی و کهریزک در دادگاه نظامی".

"انقلاب مخملى در ايران امکان پذير نيست" عنوان یک بررسی است که در صدر گزارش های حیات نو نشسته است و کیهان در تیتر اصلی خود از قول فرمانده سپاه پاسداران نوشته "مقابله با تهدید نرم وظیفه کنونی سپاه".

"جايگزين وام خريد مسكن مي‌آيد" تیتر اصلی دنیای اقتصاد است و " 45 درصد کاهش درآمد نفت ایران" عنوان اول یک روزنامه اقتصادی دیگر، سرمایه. ایران روزنامه دولت "كشف خطر تازه در تونل توحيد" را در صدر اخبار خود آورده است.

تصمیم نمایندگان کنگره آمریکا تیتر اصلی روزنامه جمهوری اسلامی است که از قول آنان نوشته "رهبران عربی را وادار به سازش با اسرائیل کنید".

گزيده مقالات

دادگاه نبود

محسن دقت دوست در سرمقاله مردم سالاری درباره دادگاه های سیاسی اخیر نوشته آنچه با عنوان دادگاه اغتشاشات پس از انتخابات يا به تعبيري محاکمه متهمين به داشتن قصد "انقلاب مخملي" برگزار مي شود، کاستي هاي "قضائي" مختلفی داشت و از سوي ديگر توجيه برگزاري چنين دادگاهي با اين شيوه بديع و هزينه بر مجهول است.

به نوشته این مقاله در جلسات برگزارشده روالي مستولي بوده که ذهنيت ناظران آگاه را بيش از کارکردهاي قضائي و کيفري آنها، به سمت برپا شدن يک سالن همايش با انواع خلاف کاران هدايت می کرد.

نویسنده مردم سالاری نظر داده: نشاندن گروهي از چهره هاي اهل خرد و نام آشنا و مديراني با سوابق خدماتي طولاني به نظام با ظاهر و وضعيتي نامناسب در کنار جمعي معاند و منافق و تروريست به بهانه خواندن کيفرخواست عمومي که خود به تنهايي مدخل مناقشات فراواني است از منظر نزول شان اجتماعي نخبگان قابل توجيه به نظر نمي رسد. مشخص نيست که با توسل به کدام اصل مديريت بحران و جامعه شناختي اينگونه عمل مي شود؟

علیه اسلام و انقلاب

حسین شریعتمداری مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه ضمن حمله شدیدی به مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتمادملی، با طرح این سئوال که چرا وی نامه خود را برای رییس قوه قضاییه نفرستاد نوشته در آن صورت دست كروبي - بخوانيد دست هاي پنهان در پشت ماجرا- خيلي زود برملا مي شد و نمي توانست ادعا كند كه نامه را ابتدا به طور خصوصي براي آقاي رفسنجاني فرستاده و بعد از آن كه پاسخي نگرفته اقدام به انتشار عمومي آن كرده است! و حال آن كه مقصود اصلي نامه، سياه نمايي عليه اسلام و انقلاب و مقصد اصلي آن، رسانه ها و محافل بيگانه بوده است.

به نظر مدیر روزنامه کیهان عمل آقای کروبی در نوشتن نامه ای در افشای آن چه در برخی زندان های کشور می گذرد دقيقاً مانند اين بوده كه، شخصي با ارسال نامه به يكي از مسئولان غيرقضايي و غيرامنيتي ادعا كند «برخي از افراد و كساني كه قبلاً در كشور مسئوليت داشته اند، خبر داده اند كه مهدي كروبي تعدادي از جوانان را به بهانه اشتغال به يك خانه تيمي متعلق به حزب اعتمادملي كشانده و سپس به طرز فجيعي آنها را به قتل رسانده است»! و از آن مسئول بخواهد كه «صحت و سقم اين اخبار را بررسي كند»!.

در پایان سرمقاله کیهان از دستگاه قضايي خواسته شده رییس سابق مجلس را احضار كرده و از او براي اتهامي كه وارد كرده است دليل و سند بخواهد و اگر دليل و سندي ارائه داد كه ماجرا با جديت و بدون اغماض پي گيري شود و اگر دليل و سندي ارائه نكرد- كه ندارد و نمي كند- او را بدون كمترين ملاحظه اي مجازات كنند.

پاسخگوئی نشد

کیوان مهرگان در مقاله ای در اعتماد با اشاره به قانونی که توسط رییس جمهور دو ماه قبل به صدا و سیما ابلاغ شد نشان داده بخش هائی از این قانون آن سازمان را مجبور می کرد اگر با پخش نظر و خبری به افرادی توهین شد به آنان امکان پاسخ گوئی داده شود و اگر باز هم صدا و سیما توضیحی داد که توهین آمیز بود، باز این عمل تکرار می شود.

نویسنده مقاله اعتماد سپس به یاد آورده که در مناظره های انتخاباتی محمود احمدي نژاد فرزندان آيت الله هاشمي رفسنجاني، حجت الاسلام ناطق نوري همچنین صفايي فراهاني، سيدمحمد خاتمي و خانم زهرا رهنورد را نام برد و آنها را متهم کرد. از زمان ابلاغ اين قانون در بخش هاي خبري مختلف به خصوص در زمان دادگاه متهمان سياسي و کنفرانس مطبوعاتي سيدمحمدعلي ابطحي و محمد عطريانفر نام افراد جديدي از صدا و سيما پخش شد که بر اساس اين قانون حق پاسخگويي از صدا و سيما را دارند. اما از 25 خرداد به اين طرف نه خبري از اجراي اين قانون است و نه اراده يي براي اجراي آن ديده مي شود.

به نوشته این مقاله محسن صفايي فراهاني که پيش از ابلاغ اين قانون از محمود احمدي نژاد شکايت کرده بود، اکنون در زندان است آيا صدا و سيما اين قانون را اجرا مي کند؟ پرسشي که پاسخ آن چندان دشوار نيست؛ قانوني که روز اول اجرا نشد اميدي به اجراي آن نه امروز هست، نه در روزهاي آينده.

هزار فامیل

روزنامه خبر از قول لطف الله فروزنده که از وی به عنوان یکی از وزیران احتمالی دولت محمود احمدی نژاد یاد کرده نوشته است مردم انقلاب نکردند که هزار فامیل درست بشود، رده سوم فامیل آقای هاشمی در حاشیه امنیت قرار دارند حالا یاسر و اینها که جای خود دارد و بعد هم کار فرزندانش به اینجا می رسد که اکثر اغتشاشات را توجیه می کنند، حضور پیدا می کنند و حمایت مالی می کنند.

به نوشته این روزنامه وی در بیانی شگفت انگیز ادعا کرده در هشت سال جنگ ، رییس شورای عالی دفاع رییس جمهوی (یعنی آیت الله خامنه ای) بود ولی هاشمی چون امکانات مالی در اختیارش بود شرایط را طوری به وجود آورد که رییس جمهوری به امام نامه نوشت و درخواست کرد هاشمی رییس شورای عالی دفاع بشود در حالی که این حق مسلم رییس جمهوری بود.

اهمیت کار هاشمی

جعفر گلابی در مقاله ای در اعتماد با اشاره به این که موج انتقادهاي اصلاح‌طلبان از حوادث بعد از انتخابات و بي‌توجهي برخي از مسوولان به قانون و حقوق مردم به ژنرال‌هاي اصولگرا سرايت كرد نوشته با روشن شدن پشت‌پرده‌هاي حوادث اخير به ويژه نحوه برخورد با بازداشت‌شدگان اعتراضات اخير، جمعي از سران جناح اصولگرايان به خيل منتقدان گرايش يافته‌اند. از جمله چهره‌هاي جريان اصولگرا كه اين روزها به اردوگاه منتقدان پيوسته‌اند، علي لاريجاني، علي مطهري، حميدرضا كاتوزيان است

نویسنده مقاله اعتماد با اشاره به این که نماز جمعه اين هفته به امامت امام جمعه يي با سابقه بيش از 20 سال برگزار نمي شود تا درگيري سياسي پيش نيايد نوشته به این ترتیب آقای هاشمی می خواهد کوچک ترين امکان هاي تفاهم عادلانه و منصفانه شانس بيشتري براي نمود و ظهور پيدا کرده باشند. در نتیجه اکنون توپ خردگرايي و آرامش طلبي و جلوگيري از سخنان تشنج زا در زمين اصولگرايان قرار گرفته است تا بزرگان معتدل شان ميدانداري کنند و دغدغه هاي عدالت خواهانه مردم و طرف هاي سياسي را جداً مورد توجه قرار دهند.

به نظر این مقاله اعمال تعادل بخش هاشمی رفسنجانی گام بلند و تحول بنيادين جامعه است تا تندترين منتقدان هم همه تحولات را از کانال مسالمت آميز و قانوني پيگيري مي کنند. اگر اين جامعه بتواند از طريق قانوني به حقوق خود دست يابد ارزشش به مراتب بيشتر و تاريخي تر و ماندگارتر از مسيرهاي ديگر خواهد بود، حتي اگر اين حقوق به تدريج و به صورت نسبي به دست آيند.

دولت و مجلس

رسالت در سرمقاله خود نوشته دولت دهم پيشاني محبوبيت اصولگرايان و مستظهر به پشتيباني حدود 25 ميليون راي است و مجلس هشتم قادر است مسير خدمت رساني دستگاه اجرايي را هموار نمايد.باالطبع اين رويكرد ضمن دميدن روح اميد و نشاط درجامعه انتظارات و توقعات مردم را براي حل مشكلاتشان جدي تر مي كند. در واقع مردم منتظرند در چند ماه آتي نتيجه انتخاب خود و همگرايي دولت و مجلس را ببينند و طعم شيرين خدمت رساني ملموس را احساس كنند.

نویسنده این مقاله بدون اشاره به گزارش هائی که حاکی از اختلاف دولت و مجلس بر سر اعضای کابینه است نوشته استقلال در تصميم گيري به معناي لجاجت و تعارض با قوه ديگر نيست. اساسا نظارت قوا بر يكديگر به معناي رقابت با هم نيست. در نهايت پيش بيني مي شود نيروهاي ايزومورفيك و مشابه ساز در رفتار سياسي اصولگرايان كه طي چند سال گذشته سرمنشا رفتارهاي متشابه سيستمي بود، بار ديگر فعال شوند.

سودی نداشت

آفتاب یزد در خبر اصلی خود از قول مدیرعامل کارگزاری سهام عدالت نوشته به دلیل عدم دریافت طلب 490 میلیارد تومانی از شرکت هایی چون پالایش و پخش فرآورده های نفتی امکان ادامه پرداخت سود سالانه به مشمولان مرحله سوم وجود ندارد.

محمد جواد شیخ به نوشته این روزنامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ادامه پرداخت سود سالانه 40 هزار تومانی به هر نفر از مشمولین مرحله سوم سهام عدالت متوقف شده، گفته است سود سالانه دو میلیون و 800 هزار نفر از کارکنان آموزش و پرورش به حسابشان واریز شده اما سود شرکت ها به اندازه ای نیست که بتوان به سایر مشمولین مرحله سوم از جمله کارکنان وزارتخانه های صنایع، دفاع، آموزش عالی و بازنشستگان تامین اجتماعی و خدمات درمانی سود 40 هزار تومانی را پرداخت کرد.

گفتنی است که در سه سال گذشته کارشناسان اقتصادی به جز آن که توزیع سهام عدالت را به معنای خصوصی سازی نمی دانستند پیش بینی کرده بودند که با کاهش بهای نفت در بازار جهانی دولت نخواهد توانست سود وعده داده شده را به کارکنان خود و دارندگان برگه های رای بدهد.

خبر مهم روز

ایران روزنامه دولت در عنوان اصلی خود از قول یکی از اعضای شورای شهر تهران نوشته تونل توحید که هفته گذشته ریزش کرد هنوز هم مشکلات محاسباتی دارد و به این ترتیب توضیح شهرداری تهران در مورد وجود قنات های متعدد در مسیر این تونل قابل قبول نیست.

خبرنگار «ایران» از قول خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران نوشته در جلسات مشترك شورا و شهرداري تهران مخاطرات پر كردن قنات‌ها به همراه نظرات كارشناسي صاحبنظران و اساتيد دانشگاه به مجريان پروژه گوشزد شده بود اما متأسفانه در عمل، توجهي به اين نظرات نشد.

قرار گرفتن این موضوع در صدر گزارش های خبری روزنامه سیاسی به دنبال گزارش های مشابهی است که اختلاف شهرداری تهران و دولت را نشانه می دهد.

بی بی سی هم جرات نداشت

کیهان در انتقاد به مقاله ای از صادق زیباکلام در روزنامه اعتماد ملی، وی را به دلیل تشریح وظیفه کارمندان محلی سفارتخانه ها سرزنش کرده و به بررسی زندگی سی سال گذشته نویسنده مقاله پرداخته و نوشته پاسخ به ابهامات وی چندان پيچيده نيست چرا كه در همان روزگاري كه گروهك ها فرزندان ملت را در كردستان و مناطق غربي كشور سر مي بريدند، آقاي زيباكلام را متفاوت تشخيص داده و بلافاصله پس از بازداشت رها كردند. او سال ها بعد به تأسي از تئوري كارل پوپر (از شواليه هاي ناتوي فرهنگي) مبني بر «توطئه توهم است» كتابي در انكار نقش استعمار در عقب ماندگي نوشت.

کیهان در عین حال ادعا کرده که آن چه دکتر زیباکلام در وظایف کارمندان محلی سفارتخانه ها نوشته حتی آيا بي بي سي هم جرأت پخش آن را نداشته و باید پرسید كدام سنخيت باعث اين ميزان از همراهي و تجانس ميان «اعتماد ملي» كروبي و سفارت انگليس شده است؟