آمریکا: سوئیسی ها هنوز با سه 'گردشگر' دیدار نکرده اند

Image caption آمریکا: از عراق برای کمک به آزادی این سه تن درخواستی نکرده ایم

دولت آمریکا اعلام کرد کهایران از طریق سفارت سوئیس در تهران رسما به آمریکا خبر دستگیری سه شهروند 'گردشگر' این کشور را اطلاع داده است.

پی جی کراولی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه شنبه (11 اوت) این خبر را اعلام کرد.

او گفت که دیپلمات های سوئیسی هنوز نتوانسته اند با سه آمریکایی که روز جمعه (31 ژوئیه) در مرز ایران و کردستان عراق دستگیر شدند دیدار کنند.

آمریکا حدود سه دهه است که در ایران سفارت یا کنسولگری ندارد و سوئیس به عنوان یک کشور بی طرف، از طریق سفارتش در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند.

به گفته آقای کراولی، دیپلمات های سوئیسی در تهران درصدد دریافت اجازه ملاقات با سه شهروند دستگیر شده آمریکا هستند، اما هنوز موفق به این کار نشده اند.

وزارت آمریکایی از ایران خواست که بر اساس قوانین بین المللی، به سه سه آمریکایی یاد شده اجازه دیدار فوری با دیپلمات های سوئیسی را بدهد.

مقام های دولت ایران تایید کرده اند که 13 روز پیش سه آمریکایی را در مرز مریوان به دلیل ورود غیر مجاز به خاک ایران دستگیر کرده اند.

در همین رابطه، دولت منطقه ای کردستان عراق گفته که سه آمریکایی در حال گردش در مناطق مرزی ایران و کردستان عراق بودند که بوسیله نیروهای ایرانی دستگیر شدند.

ایران هنوز گردشگر بودن سه شهروند آمریکا را تایید یا رد نکرده است.

سارا شورود، جاشوا فضال و شان باور سه آمریکایی دستگیر شده هستند.

بر اساس، وب سایت شخصی آقای باور، او یک عکاس و خبرنگار آزاد اهل ایالت مینسوتاست و به زبان عربی تسلط دارد.

وزارت امور خارجه آمریکا گفته است که نمی تواند که خبر انتقال شان باور و دو آمریکایی دیگر به تهران را تایید کند.

دولت آمریکا همچنین تاکید دارد که آمریکا از دولت عراق برای کمک به آزادی سه آمریکایی یاد شده درخواستی نکرده است.

وزارت امور خارجه عراق پیشتر اعلام کرده بود که از سفارت ایران در بغداد درباره وضعیت سه شهروند دستگیر شده آمریکا توضیح خواسته است.

جیمز جونز، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا هم در این رابطه گفته که آمریکا به ایران برای آزادی سه شهروندش پیام های محکمی فرستاده است.

مطالب مرتبط