کلینتون در کنگو: تجاوز به زنان را متوقف کنید

هیلاری کلینتون
Image caption خانم کلینتون از رئیس جمهور کنگو خواسته برای محافظت از غیرنظامیان بیشتر تلاش کند

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه ایالات متحده که به جمهوری دموکراتیک کنگو سفر کرده است، خواستار پایان تجاوز جنسی به زنان و کودکان در مناطق جنگزده این کشور شد.

خانم کلینتون این درخواست را پس از بازدید از اردوگاه آوارگان جنگی در شهر گوما در شرق این کشور مطرح کرد.

خانم کلینتون پیش تر در دیدار با جوزف کابیلا، رئیس جمهوری کنگو بر مجازات عاملان تجاوز به زنان و کودکان در این کشور تاکید کرده بود.

سازمان ملل متحد پیشبینی می کند از ابتدای سال جاری به بیشتر از 3500 زن و کودک در کنگو تجاوز شده است.

سازمان امدادرسانی آکسفام هم در گزارشی اعلام کرد نتیجه مشاهداتش از بیست جامعه مورد مطالعه در کنگو نشان می دهد به کودکان چهار ساله هم تجاوز شده است و بعضی از قربیانیان پسر بوده اند.

ویل راس، خبرنگار بی بی سی در نایروبی می گوید با افزایش حملات نیروهای نظامی دولتی به شورشیان مسلح، موارد تجاوز جنسی به غیرنظامیان نیز افزایش یافته است.

به گفته ویل راس، در بیشتر موارد متجاوزان مجازات نمی شوند.

به گزارش سازمان ملل متحد، هم نیروهای دولتی و هم شورشیان در ارتکاب جرائم جنسی در جمهوری دموکراتیک کنگو دست داشته اند.

بازداشت، محاکمه، مجازات

خانم کلینتون که در حال بازدید از هفت کشور آفریقایی است، می گوید با آقای کابیلا به صراحت درباره خشونت های جنسی صحبت کرده است.

خانم کلینتون در ملاقات با آقای کابیلا گفت کسانی که مرتکب تجاوز جنسی می شوند نباید بدون مجازات بمانند و باید بازداشت، محاکمه و تنبیه شوند.

خانم کلینتون همچنین از موافقت آقای کابیلا با اعزام گروهی از کارشناسان حقوقی و فنی آمریکا جمهوری دموکراتیک کنگو برای بررسی این موضوع خبر داد.

بیشتر از چهار میلیون نفر در جنگ های 2003-1998 در کنگو کشته شدند. ارتش های چند کشور آفریقایی در طول این سال ها مشغول نبرد با یکدیگر در کنگو بودند.

نظامیان و شبه نظامیان در طول این سال ها به طور مکرر مرتکب تجاوز جنسی به زنان و کودکان می شدند و این معضل همچنان در این کشور شایع است.

لیاه چیشوگی که از فعالان دفاع از حقوق قربانیان تجاوز است می گوید خانم کلینتون باید از صلحبانان سازمان ملل متحد بخواهد برای حمایت از زنان در جمهوری دموکراتیک کنگو بیشتر تلاش کنند.

به گفته خانم چیشوگی، افزایش موارد خشونت های جنسی به گسترش بیماری ایدز نیز کمک کرده است.

او می گوید در یک مورد زمانی که شورشیان قصد تجاوز به یک مادر و دو دختر 12 و 14 ساله اش را داشتند، این زن التماس می کرد تا ابتدا به فرزندانش تجاوز شود تا بیماری ایدز از او به آنها منتقل نشود ولی شبه نظامیان به زجه های او توجهی نکردند.

مطالب مرتبط