یک عضو خبرگان خواستار تشکیل جلسه فوری این مجلس شد

سید علی محمد دستغیب
Image caption آیت الله دستغیب گفت خبرگان باید به شکایات مردم رسیدگی کنند

آیت الله سید علی محمد دستغیب از اعضای مجلس خبرگان رهبری از این نهاد خواسته است فورا برای رسیدگی به خواسته ها و شکایات مردم تشکیل جلسه دهد و با میرحسین موسوی و مهدی کروبی که نمایندگان مردم دانست ملاقات کند.

آیت الله دستغیب از مراجعی که در جریان بحران پس از انتخابات در چندین مورد از رفتار حکومت انتقاد کرده است نظرات خود را طی بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی اش منتشر شد بیان کرد.

وی نوشت: "اینجانب صادقانه و خیرخواهانه عرض می کنم تا دیر نشده خبرگان برای اعاده حیثیت از مرجعیت، تشکیل جلسه دهد آن هم علنی و مطالب بررسی گردد و به خواست مردم که همان قانون اساسی است جواب داده شود و به شکایات آنها به وسیله نمایندگان آنها یعنی آقای موسوی و آقای کروبی رسیدگی شود."

همزمان آیت الله مصباح یزدی از روحانیون بلندپایه حامی حکومت تلویحا گفته است که پذیرش محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهوری بر مردم واجب است چرا که وی مورد "نصب و تایید" رهبر است.

وظیفه مجلس خبرگان نظارت بر عملکرد رهبر و عزل و نصب اوست، اما منتقدان می گویند که هرچند خبرگان مجلسی انتخابی (مبتنی بر رای گیری) است، اما تحت نفوذ شدید رهبر تشکیل می شود بنابراین اعضای آن مشکل می توانند مستقل عمل کنند.

اعضای این مجلس پیش از رای گیری ابتدا باید از سد شورای 12 نفره نگهبان بگذرند که شش تن از اعضای آن مستقیما منصوب رهبر هستند و شش عضو دیگر آن با پیشنهاد رئیس قوه قضاییه که منصوب رهبر است برگزیده می شوند.

اما آیت الله دستغیب که در جریان انتخابات از نامزدی میرحسین موسوی حمایت می کرد در بیانیه خود از اعضای مجلس خبرگان خواست مستقل عمل کنند و مقلد نباشند.

او گفت: "مخفی نباشد که خبرگان مجتهد هستند و تقلید بر مجتهد حرام است. یعنی تشخیص صدق و کذب هر موضوعی باید با تحقیق و تفحص بر طبق شرع و قانون صورت گیرد."

او همچنین از مجلس خبرگان به خاطر آنچه تبعیض بین محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهور 4 سال اخیر و محمد خاتمی رئیس جمهور قبلی خواند انتقاد کرد.

وی اشاره کرد که در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، مجلس خبرگان هرگز از وی دعوت نکرد و حتی "او را از خود دور کردیم و حتی گفته شد او اجنبی است و اتهامات دیگر."

وی افزود: "اما رئیس دولت نهم (محمود احمدی نژاد) که در کسوت روحانیت نبود چند بار از او دعوت شد و به سوالات هم پاسخ نداد و دیگری را برای این جهت معین کرد و برخی اعضای خبرگان اعتراض به نامربوط بودن مطالب نمودند. آیا این محل سوال برای مردم نیست که چرا خبرگان این همه تبعیض قائل می شوند؟".

آیت الله دستغیب همچنین تاکید کرد که به نظر وی فقیه عادل تنها می تواند بر گروهی از مردم ولایت داشته باشد که از او استقبال کرده باشند. وی ولایت آیت الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی را ناشی از توافق و حمایت "علما و مردم" دانست.

او جای دیگری افزود: "ولایت مطلقه، اعلمیت و اعدلیت و پشتیابی قاطع علما و مردم را می طلبد."

وی مستقیما از آیت الله خامنه ای نام نبرد اما رهبر ایران در مناقشه ای که بر سر انتخابات ریاست جمهوری پیش آمد مستقیما و قاطعانه جانب محمود احمدی نژاد را گرفت.

از یک روز بعد از موضع گیری آیت الله خامنه ای در اولین خطبه های نماز جمعه پس از انتخابات علیه معترضان، نیروهای امنیتی از برگزاری هرگونه تجمع مخالفان جلوگیری کرده اند که در مواردی با سرکوب شدید و خونریزی همراه بوده است.

مردم مقابل رهبر 'مسئولیت دارند'

Image caption آیت الله یزدی از هواداران سرسخت نظریه ولایت فقیه است

همزمان آیت الله محمد تقی مصباح یزدی که به حمایت از محمود احمدی نژاد و اتخاذ مواضع تند علیه اصلاح طلبان شهرت دارد در حمایت از ولی فقیه سخن گفته است.

به گزارش منابع خبری ایران وی در اشاره به اعتراضات به نتایج انتخابات گفت: "سلسله جنبان این قضایا هر که بود در صدد حذف ولایت فقیه از نظام سیاسی کشور بود."

به گزارش ایرنا وی ولایت فقیه را روح انقلاب و مشخصه حکومت جمهوری اسلامی اعلام کرد و گفت "دشمنان می خواستند یا این رکن اساسی را حذف و یا تضعیف و کمرنگ کنند که در این جریان برخی آگاهانه و برخی فریب خورده اقدام به این امر نمودند."

وی گفت "ولايت فقيه به دليل آنکه دارای پرتويی از انوار امام زمان است و مردم نيز بدليل اين که او را جانشين به حق وليعصر (امام دوازدهم شیعیان) می دانند اطاعت از او را همچون اطاعت از امام عصر بر خود لازم می دانند."

وی به طور ضمنی گفت که مردم ایران باید ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد را بپذیرند زیر رهبر او را نصب کرده است.

وی از حقوق رهبر مقابل مردم سخن گفت و اینکه "رهبر وقتی قانون را تاييد می کند بنابراين همه مصوبات قانونی همچون نماز و روزه بر مردم واجب می شود که اين از حقوق والی بر مردم است" و جای دیگری چنین افزود: "وقتی رييس جمهوری از جانب رهبری نصب و تاييد می شود به عامل او تبديل شده و از اين پرتو نور (ولی عصر) بر او نيز تابيده می شود."

آیت الله مصباح یزدی همچنین مردم را در برابر رهبر پاسخگو دانست.

وی گفت: "همه مردم از هر قشر و سنی که باشد نسبت به رهبر مسووليت دارند و بايد در حد توان خود از او حمايت کنند و اين کمک محدود به قشر خاصی از مردم و مسوولان حکومتی نمی شود."

با این حال آقای مصباح یزدی شکایت کرد "هنوز بعد از 30 سال اين اصل (ولایت فقیه) آنچنان که بايد جا نيافتاده است."

وی این سخنان را روز چهارشنبه در جمع گروهی از هنرمندان بسيجی از سراسر کشور در موسسه آموزشی امام خمينی در قم بیان کرد.

مطالب مرتبط