احمد خاتمی نماز جمعه این هفته را اقامه می کند

رفسنجانی
Image caption آقای رفسنجانی گفته است که از اقامه نماز جمعه این هفته تهران منصرف شده است

در پی انصراف اکبر هاشمی رفسنجانی از اقامه نماز جمعه این هفته تهران، امامت آن به احمد خاتمی از چهره های تندروی محافظه کار سپرده شده است.

طبق برنامه معمول هفتگی، نوبت ایراد خطبه های پیش از نماز و اقامه نماز به آقای رفسنجانی می رسید اما وی دو روز قبل اعلام کرد برای جلوگیری از بروز درگیری های احتمالی از اقامه نماز این هفته صرف نظر کرده است.

اکنون خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گزارش داده است که احمد خاتمی که قبلا از همین تریبون به اصلاح طلبان حمله کرده است جای آقای هاشمی را خواهد گرفت.

"انصراف" آقای رفسنجانی درحالی انجام شد که بسیاری از معترضان گفته بودند قصد دارند بار دیگر در اطراف دانشگاه تهران تجمع کنند و صدای اعتراض خود را به گوش دولت برسانند.

با این حال برخی از مخالفان از مردم خواسته اند صرف نظر از اینکه چه کسی نماز را اقامه می کند، نه فقط در تهران بلکه کلیه شهرها به عنوان حرکتی اعتراضی به نماز جمعه بروند.

هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه 26 تیر ماه به انتقاد از شورای نگهبان و نحوه برخورد با معترضان پرداخت و خواستار رفع ابهام از انتخابات شد که واکنش تند برخی محافظه کاران را به دنبال داشت. مخالفان از آن نماز جمعه به عنوان فرصتی برای تظاهرات و تجمع اعتراضی استفاده کردند چون دولت نمی تواند با صف آرایی پلیس ضدشورش مانع حضور مردم در مراسم نماز شود.

با این حال پس از نماز درگیری هایی میان پلیس و معترضان روی داد.

احمد خاتمی که معمولا در انتقاد از اصلاح طلبان صراحت زیادی به خرج می دهد، آخرین بار سه هفته پیش نماز جمعه تهران را اقامه کرد و معترضان را به باد انتقاد گرفت.

وی روز دوم مرداد گفت: "سران اغتشاش روزی صحبت از ابطال انتخابات می کنند و یک روز هم حرف از همه پرسی و رفراندوم به میان می آورند اما غافل از اینکه رفراندوم با حضور 40 میلیونی مردم صورت گرفت. اغتشاشگران می خواهند چهار سال تکرار کنند که دولت برآمده از رای مردم غیرمشروع است و گویی قصد ندارند این مساله را رها کنند."

هرچند او از کسی نام نبرد اما این سخنان آشکارا متوجه میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای معترض انتخابات که خواستار ابطال انتخابات بودند و همچنین محمد خاتمی رئیس جمهوری سابق بود که خواستار برگزاری همه پرسی برای رفع بحران شده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست