بررسی روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 22 مرداد

تیترهای اول

"بیانیه کارگزاران نظام درباره اوضاع فعلی کشور" عنوان اصلی اعتماد است و حیات نو در تیتر اول خود نوشته "حرکت جنبش سبز مسالمت‌آميز است"، "اعتراف خبرگزاري‌هاي حامي دولت به افزايش گراني‌ها" تیتر اول آفتاب یزد، مردم سالاری "افزایش ده تا پنجاه در صدی قیمت مواد غذائی" را در صدر اخبار خود آورده و دنیای اقتصاد در صدر اخبار خود از "چاره جوئی 36 میلیارد دلاری" برای رفع مشکل سیستم بانکی نوشته است.

"بازتاب هاي يک ادعا" عنوانی است که ابتکار برای گزارشی پیرامون نامه مهدی کروبی درباره تجاوز به زندانیان برگزیده، جام جم و کیهان در مورد همین گزارش در عنوان اول خود از زبان رییس مجلس نوشته اند "ادعای کروبی کذب است".

"خطاهای نخبگان از بی بصیرتی است" تیتر اول ایران روزنامه دولت و جوان است که از میان گفته های آیت الله خامنه ای برگزیده شده، ابرار از همین خبر "در شناخت دشمن خطا نکنیم" را برگزيده است، اعتمادملی از قول آیت الله مصباح یزدی نوشته "اطاعت از احمدی نژاد اطاعت از خداست".

روزنامه جمهوری اسلامی برای تیتر اول خود "مردم خاورميانه آمريكا را دشمن خود مي دانند" را برگزیده است.

گزیده مقالات

سئوال های افکارعمومی

روزنامه جمهوری اسلامی در تحلیل هفتگی خود نوشته برگزاري دادگاه متهمين حوادث اخير و بازداشت شدگان پس از انتخابات هر چند در سطح گسترده در رسانه ها بويژه رسانه ملي انعكاس يافت ولي سئوالات زيادي را در اذهان بر جاي گذاشت كه روز به روز نيز بر دامنه سئوالات افزوده مي شود. اينكه چه اصراري براي ارتباط دادن به اعتراضات مسالمت آميز حاميان كانديداهاي انتخابات با آشوبگريها و مداخلات سفارتخانه هاي خارجي وجود دارد و آيا اين گونه جهت گيريهاي تبليغاتي جز ضعيف نشان دادن نظام در حل و فصل مسائل داخلي و قدرت و جسارت دادن به كشورهاي بيگانه ثمري خواهد داشت.

قدیمی ترین روزنامه جمهوری اسلامی در همین مقاله نوشته آيا برچسب زدن هاي ناروا به منتقدين درون نظام و متهم نمودن آنها به انجام كودتاي مخملي مشكلي از پيش راه آشفتگي هاي اجرايي بر مي دارد و چيزي را تغيير مي دهد يا اينكه سئوالاتي بر سئوالات بي شمار اذهان عمومي مي افزايد و باعث فاصله گرفتن تخريب و حذف عناصر خودي نظام مي گردد

روزنامه جمهوری اسلامی اظهار عقیده کرده آنچه در كنار اين محاكمات مورد بي توجهي آشكار قرار گرفت سهم بازداشتگاهها بازجوئيها و فعل و انفعالات غير قانوني در وضعيت نگهداري بازداشت شدگان و محروميت آنها از حقوق قانوني بود كه هيچ سخني از اين عوامل به ميان نيامد. مردم همچنين مي پرسند چگونه است كه فقط اعلام مي شود چند نفر از مسببين فجايع كهريزك برکنار شدند.

بیست میلیون منتقد نظام

اعتمادملی با استناد به گزارش یک هفته نامه هوادار دولت نوشته اسفنديار رحيم‌مشايي، رئيس دفتر محمود احمدي‌نژاد و معاون اول پيشنهادي وي معتقد است كه در انتخابات اخير، احمدي‌نژاد فقط 4 ميليون راي ايجابي داشته و 20 ميليون ديگر "منتقد نظام" هستند که در انتقاد خود حتي از آن 13 ميليون هم جدي‌تر هستند.

به نوشته این روزنامه معاون سابق رییس جمهور همچنين به چگونگي ظهور امام زمان نيز اشاره كرده و گفته ما به اين نتيجه رسيده‌ايم كه براي آماده‌كردن جهان براي ظهور حضرت، نمي‌توانيم از ادبيات ديني استفاده كنيم. چون همزباني ايجاد نمي‌كند. بايد سراغ ادبيات مشترك انساني برويم و به اين دليل بايد از ادبياتي همه فهم مانند عدالت، ظلم‌ستيزي، مهرورزي و يگانه‌پرستي استفاده كنيم.

بر اساس گزارش اعتمادملی مشايي به بيان اينكه مسلمان كردن همه انسان‌ها شدني نيست، معادلاتي درباره ضريب رشد جمعيت جهان، نرخ رشد مسيحيت و نرخ رشد اسلام ارائه كرد و به تحليل اين مطلب پرداخت كه با توجه به علائم دوران ظهور مانند تكرار نام حضرت در مجامع و منابر، معتقديم كه در دوران ظهور هستيم.

حالا وقتشه

سردبیر روزنامه رسالت به بهانه نقد نوشته ای از محمد رضا تاجیک رییس سابق مرکز مطالعات استراتژیک چند جمله از تازه ترین مقاله وی را به این ترتیب نقل کرده: شورش موقعيت يا قيام شرايط يعني "حالا وقتشه"، حالا وقت تبديل خيابان به پارلمان مردم است، حالا وقت فرياد صداهاي خاموش است، حالا وقت شورش وضع موجود عليه خودش است و حالا وقت شورش خوديها عليه خوديهاست.

به نظر کاظم انبارلوئی واژه هايي چون "شورش" و نقش آفريني در اندازه "اپوزيسيون" ، "مقاومت" و بويژه بحث "شکافها" نشان مي دهد برخي از فعالان سياسي گويي در اتاق جنگ چريک شهري نشسته اند و فرمان خشونت صادر مي کنند، در حالی که نبايد شکست در انتخابات اين قدر دوستان ما را در جبهه رقيب به هم ريزد و پايه هاي جمهوريت در نظام ما را تهديد کنند.

سرمقاله روزنامه جناح راست در پایان اظهار نظر کرده سوسياليستها و ليبرالها در تاريخ يک صد سال اخير ايران هر وقت لباس فاشيسم به تن مي کنند بوي باروت فضاي سياسي کشور را پر مي کند. کشور را براي بازگشت سلطه استعمار خارجي و برپايي استبداد داخلي آماده مي کنند، بايد هوشيار بود در تله فاشيستها نيفتيم .

فرار شبانه با قایق

ایران روزنامه دولت نوشته اعترافات حسين رسام (تحليلگر ارشد سفارت انگليس) در خصوص ارتباط مستمر ستاد ميرحسين موسوي و کروبي با سفارت انگلستان و معرفي چهره هاي اصلي اين ارتباط و افشاي اقداماتي از قبيل برگزاري جلسات مستمر با اعضاي حزب اعتماد ملي و برخي از فعالان سياسي، قومي، نمايندگان احزاب، اقليت‌هاي مذهبي و تشکل‌هاي غيردولتي (NGO) و کمک 300 هزار پوندي به اين تشکل ها در کنار شناسايي و جذب نخبگان از طريق اعطاي بورسيه به منظور بستر سازي براي جاسوسي علمي و صنعتي و ده ها اقدام ديگر، تنها بخشي از زواياي پنهان طرحي است که با نظارت مستقيم وزارت امور خارجه انگليس و همکاري امريكا عليه امنيت ملي کشور صورت پذيرفته است.

به نظر روزنامه خبرگزاری جمهوری اسلامی با افشا شدن پشت پرده عواملي که مي خواستند با فرصت انتخابات در لباس خدمه اين کشتي (تصدي مسئوليت قوه مجريه) به خيانت بپردازند اين مسئله اساسي مطرح است که آيا سرنشينان کشتي انقلاب فرصت فرار شبانه با قايقي را به اين عوامل اصلي مي دهند و يا با هوشياري، عوامل اصلي کودتا را به جرم همدستي با دشمنان پيشرفت و سربلندي اين ملت شريف و خيانت به آرمان هاي خون هزاران شهيد به محاکمه دادگاه عدالت مي کشانند؟

نقش شخصیت ها

روزنامه خبر مصاحبه ای از حبیب الله عسگر اولادی از رهبران جناح محافظه کار را منعکس کرده که در آن وی متهم کردن نامزدهای انتخاباتی به دست داشتن در قتل ها و ناامنی ها را رد کرده و ضمن انتقاد از میرحسین موسوی و تحسین از نقش هاشمی رفسنجانی، محمود احمدی نژاد را خیرالموجودین دانسته از وی خواسته برای تشکیل کابینه خود با رهبر جمهوری اسلامی و مجلس مشورت کنند.

هاشمی در استراحت

کیهان ده روز بعد از مراسم تحلیف محمود احمدی نژاد به نقل از یک سایت متعلق به اصولگرایان نوشته خانواده هاشمي رفسنجاني همزمان با تحلیف در سوادكوه به سر مي برده و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام مشغول زيارت امامزاده ابوطالب بوده است

کیهان به بهانه این خبر نوشته: فارغ از صحت و سقم شايعات اخير، سفر تفريحي آقاي هاشمي به مازندران و غيبت از مراسم رسمي تنفيذ و تحليف انتقادهاي بسياري را در ميان افكارعمومي و نخبگان برانگيخت. اين غيبت قابل پيش بيني اما غيرقابل توجيه در تقابل با رأي مردم در حالي بود كه آقاي هاشمي در موضع گيري هاي پس از انتخابات تلاش كرده بود از خود چهره اي بي طرف و ميانجي كه دنبال حل اختلاف هاست به نمايش بگذارد اما متاسفانه همان گونه كه از قبل از انتخابات هم مشخص بود، وي در عمل خود را در حد حامي يك نامزد ناكام انتخابات (بلكه رقيب يك نامزد ديگر) نشان داد و اين خلاف تدبير و زيركي و درايتي بود كه از او حتي در ميان برخي اطرافيانش انتظار مي رفت.

کیهان با چند علامت استفهام اظهار نظر کرده که برخي محافل اختلاف و تقابل موجود ميان آقاي هاشمي و رئيس جمهور را بهانه و فرصت مناسبي براي سوق دادن آقاي هاشمي به سمت تقابل با كليت نظام ارزيابي كرده اند!

افزایش قیمت ها

آفتاب یزد در گزارش اصلی خود نوشته افزايش قيمت‌ها در آستانه ماه رمضان، موضوعي است كه همه ساله كم و بيش وجود داشته اما در سالجاري كه رئيس و اعضاي دولت بر كنترل تورم تاكيد كرده‌اند افزايش قابل توجه نرخ برخي از كالاها و خودداري دولت از توزيع برخي كالاها - موسوم به سبد كالاي رمضان - آن هم به بهانه متعادل شدن قيمت‌ها، بسيار قابل تامل به نظر مي‌رسد.

به گزارش این روزنامه در روزهاي گذشته تعدادي از نمايندگان مجلس با استفاده از حق تذكر يا در نطق و مصاحبه، نگراني خود را افزايش قيمت‌ها اعلام كرده‌اند. در اوايل هفته جاري، يكي از نزديكترين خبرگزاري‌ها به دولت گزارشي از افزايش سي درصدي قيمت مرغ منتشر نمود.. در اين گزارش به گراني گوشت و مرغ - به عنوان دو ماده پرمصرف در ماه رمضان - اشاره شده است.

معضل طبقه متوسط

شهرام صدوقي در گزارش اصلی مردم سالاری نوشته افزايش قيمت مواد غذايي در روزهاي اخير شاخص ترين معضلي است که مردم طبقه متوسط جامعه را بيش از پيش مورد اذيت و آزار قرار مي دهد. آمار مربوط به کاهش نرخ تورم طي دو سه ماه اخير در حالي از سوي بانک مرکزي و نهادهاي دولتي ديگر مطرح مي شود که طي روزهاي اخير شاهد افزايش 10 تا 50 درصدي برخي کالا هاي مصرفي مردم در بازار بوده ايم.

نویسنده گزارش این روزنامه با اشاره به گراني روزهاي اخير تاکید کرده اگر چه نرخ تورم 21/5 درصدي براي پايان تير ماه از سوي بانک مرکزي انتشار پيدا کرده است اما پيش بيني فعالين بازار از افزايش بيش از حد قيمتها در بخش مواد غذايي و کالا هاي اساسي مورد استفاده مردم است. آنها اين افزايش قيمتها را طبيعي دانسته اند و مهمترين دليل آن را عدم توزيع سبد کالا ي ويژه ماه رمضان از سوي دولت در سال جاري ذکر کرده اند.

مطالبات معوق

دنياي اقتصاد در گزارش اصلی خود نوشته افزايش مطالبات معوق نظام بانكي كه آخرين ارقام آن 38هزار ميليارد تومان اعلام شده است، مقامات دولتي، نمايندگان مجلس و مسوولان بانك مركزي را به تكاپو واداشته تا چاره‌اي براي آن بينديشند.

به گزارش این روزنامه اقتصادی آخرين اقدام در اين زمينه، صدور بخشنامه بانك مركزي است كه پس از مصوبه شوراي پول‌و‌اعتبار در خردادماه امسال، درخصوص روش دريافت اقساط تسهيلات بانكي، پس از معوق شدن مطالبات صادر شده است.

دنیای اقتصاد در سرمقاله خود در همین باره نوشته بانك مركزي بخشنامه جديدي را خطاب به كليه بانك‌ها و موسسات پولي در خصوص نحوه وصول مطالبات معوق یعنی رقم نگران كننده 38هزار ميليارد تومان (معادل 38ميليارد دلار) رسيده، ابلاغ كرده است.

به نوشت این مقاله ناتواني و بي‌پناهي پس‌اندازكنندگان ايراني كه دسترنج خود را در اختيار يك گروه از شركت‌هاي دولتي و غيردولتي قرار داده و فاقد توانايي براي پس گرفتن آن هستند، جنبه تراژيك اين مساله است. ضعف و ناتواني پس‌اندازكنندگان در دريافت طلب خود از بدهكاران، يك مساله تاسف‌بار انساني است كه ابعاد آن حتي از مسائل اقتصادي نيز اهميت بيشتري دارد.

صادق جنان صفت در این مقاله نوشته تعلل و تاخير نهادها و سازمان‌هايي را كه بايد مدافع صدها هزار پس‌اندازكننده‌اي باشند كه به آنها اعتماد كرده و پولشان را به آنها داده‌اند، با هيچ معيار و ملاك اقتصادي نمي‌توان اندازه گرفت. هر انسان آزاده و دلسوزي كه به اين موضوع خوب نگاه مي‌كند، حتما با اندوهي عميق مواجه مي‌شود كه چرا حق و حقوق آنها در زمان معين دريافت نشده و اين گروه پرشمار دستشان نيز به جايي نمي‌رسد و حتي از ماجرا اطلاع دقيق ندارند

مشکلات نظام بانکی

جمشید انصاری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در سرمقاله روزنامه اقتصادی سرمایه نوشته ی سال های اخیر سیستم بانکی بخش عمده منابع خود را صرف سرمایه گذاری های جدید در قالب بنگاه های کوچک و زودبازده همچنین بنگاه های بزرگ کرده اما این بنگاه ها هم هنوز به بهره برداری نرسیده اند.

به نظر این کارشناس اقتصادی نظام بانکی کشور با مشکلاتی دست به گریبان است که در نتیجه آن راه اندازی بنگاه های زود بازده طولانی تر خواهد شد. همزمان با آن بحران اقتصادی دنیا در کنار بازار محدود داخلی سبب شده واحدهای تولیدی ما در بخش فروش با مشکل مواجه شوند به خصوص بنگاه هایی که با اقتصاد جهانی بیشتر در تماس بودند. در نتیجه ما در یک شرایط رکود تورمی، شاهد آهنگ رشد تولید در کشور هستیم.