لاریجانی: تکذیب آزار جنسی زندانی ها شتابزده نبود

علی لاریجانی
Image caption لاریجانی از کروبی خواسته است مستندات خود را ارائه کند

علی لاریجانی رییس مجلس ایران "شتابزدگی" در اعلام نتیجه بررسی کمیته ویژه در رابطه با آزار جنسی بازداشت شدگان ناآرامی های اخیر این کشور را رد کرده است.

آقای لاریجانی در پاسخ به انتقاد مهدی کروبی، نامزد اصلاح طلب ریاست جمهوری و رئیس اسبق مجلس ایران، از تکذیب موضوع تجاوز ماموران به زندانیان دختر و پسر به وسیله او، اعلام نتیجه پیگیری کمیته ویژه مجلس را شتابزده ندانست.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای لاریجانی گفت از این که آقای کروبی از تکذیب این ماجرا "برآشفته" شده، تعجب کرده است.

آقای لاریجانی همچنین از آقای کروبی خواست مستندات خود را به او یا کمیته ویژه مجلس ارائه کند.

علی لاریجانی با تاکید بر نتیجه کار این کمیته ویژه مجلس خطاب به آقای کروبی گفت: "برخلاف تصور، جنابعالی حتماً مطلعید که ما هم کسانی نیستیم که با چند موضع نیشدار و تند شما مسیر خود را عوض کنیم."

در پی تکذیب مطالب مطرح شده در نامه مهدی کروبی به علی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به وسیله علی لاریجانی، آقای کروبی در مصاحبه ای که پنجشنبه منتشر شد از او به شدت انتقاد کرد.

آقای کروبی با "شتابزده" دانستن واکنش علی لاریجانی و علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، آن را ناشی از تحت فشار بودن این افراد برای حفظ مناصبشان دانست.

همزمان با پاسخ آقای لاریجانی، امامان جمعه چند شهر بزرگ ایران نیز به طور بی سابقه ای از مهدی کروبی انتقاد کرده اند.

احمد خاتمی، امام جمعه تهران و امامان جمعه قم و مشهد در خطبه های نماز جمعه ۲۳ مرداد، نامه آقای کروبی به آقای هاشمی رفسنجانی را حاوی "اتهامات ناروا و دروغ" علیه مسوولان حکومت خواندند و خواستار مجازات او شدند.

آقای کروبی در این نامه از آقای هاشمی رفسنجانی خواسته بود درباره شایعه تجاوز جنسی به دختران و پسران بازداشت شده در جریان ناآرامی های اخیر تحقیق کند و آن را هر طوری که صلاح می داند به اطلاع رهبر برساند.

'فرار به جلو'

آقای کروبی در مصاحبه ای که پنجشنبه در سایت سحام نیوز، پایگاه خبری حزب اعتماد ملی، منتشر شد، گفت: "چطور می شود که بدون آن که تحقیقی صورت گیرد و جلسه ای تشکیل شود می گویید این ماجرا کذب محض بوده است."

آقای کروبی همچنین با اشاره به دستور رئیس قوه قضائیه برای پیگیری ماجرا به وسیله دادستان کل کشور گفت: "آخر نباید آقای لاریجانی و بروجردی این قدر شتاب زده درباره محتوی این نامه موضعگیری می کردند و شاید بهتر بود که این دوستان نیز به مانند آقای شاهرودی حداقل هیاتی را می فرستادند تا اصل ماجرا را از من جویا شود."

علی لاریجانی در پاسخ گفته است انتشار عمومی نامه آقای کروبی به علی اکبر هاشمی رفسنجانی باعث شد تا نظر کمیته ویژه پیش از تماس با او منتشر شود.

آقای لاریجانی گفت: "اگر جنابعالی علنی موضع نمی گرفتید و قبلاً طی تماسی به کمیته موضوع را می فرمودید قطعاً با شما تماس می گرفتند ولی ظاهراً شما نیازی به این امر ندیدید و اعلام موضع کردید. اگر بحث شتابزدگی در میان باشد این اقدام شما شتابزده بود که قبل از رسیدگی در مرجعی یا قوه قضاییه و یا مجلس اعلام موضع کردید."

آقای لاریجانی با تاکید بر شتابزده نبودن واکنش کمیته ویژه مجلس گفت این کمیته در یک ماه گذشته اطلاعات مشابهی را که در سایت ها منتشر شده است را بررسی کرده و نتیجه آن را اعلام کرده است.

او همچنین از آقای کروبی به علت "اتهام زدن" به خود و همکارانش انتقاد کرد.

آقای لاریجانی گفت:" اتهام زدن به اینجانب یا کمیته یا رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس آقای بروجردی که اینها تحت فشار یا ترس از موفقیت این اقدام را کردند روش پسندیده ای نیست و نوعی فرار به جلو محسوب می شود. چون دقیقاً همین حرفها را می توان نسبت به جنابعالی زد که تحت القائات دیگران این مطالب را می گویید."

مطالب مرتبط