دیده بان حقوق بشر خواستار بررسی نقش احمدی مقدم و طائب شد

لوگوی دیده بان حقوق بشر
Image caption دیده بان حقوق بشر خواستار شناسایی آمران آزار معترضین و زندانیان شده است

سازمان دیده بان حقوق بشر با صدور اعلامیه ای از حکومت ایران خواستار بررسی عملکرد و تعیین نقش "بالاترین مسئولین امنیتی" این کشور در ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر شده است.

این سازمان تاکید کرده "اسماعیل احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی و حسین طائب فرمانده بسیج باید جزء افرادی باشند که مورد تحقیق قرارمی گیرند."

در این بیانیه که روز جمعه منتشر شده جو استورک معاون بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر گفته است: "تعداد و دامنه آزارهای پلیس و بسیج به روشنی نشان می دهد که آنها مجری دستورات و فرامین هستند."

وی افزوده: "برای بررسی این آزارها باید مستقیم رفت به سطوح بالا تا مشخص کرد چه کسی این دستورات را داده است."

دیده بان حقوق بشر پس از مصاحبه با تعدادی از شاهدین عینی حوادث اخیر نتیجه گرفته که بسیج و نیروی انتظامی با هماهنگی با یکدیگر به سرکوب معترضین به نتایج انتخابات ریاست جمهوری پرداخته اند.

این سازمان در ادامه این بیانیه به بازداشتگاه کهریزک اشاره کرده و مسئولیت کشته شدن و آزار معترضین در این زندان را بر عهده مقام های امنیتی و در راس آنها اسماعیل احمدی مقدم دانسته است.

به گفته جو استورک "تعطیلی یک بازداشتگاه و عده ای مامور دون پایه را مقصر خواندن نمی تواند به معنای پاسخگویی به آزارهای وسیعی باشد که پس از انتخابات رخ داده است."

وی تصریح کرده: "حکومت باید عملکرد مقام های عالیرتبه را مورد تحقیق قرار دهد و آمران این آزارها را تنبیه کند."

مطالب مرتبط