رهبر ایران صادق لاریجانی را به ریاست قوه قضائیه منصوب کرد

عکس از وبسایت دفتر رهبری ایران

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، صادق لاریجانی را رسما به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه این کشور منصوب کرده است.

حکم انتصاب آقای لاریجانی روز شنبه ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) در خبرگزاری های ایران منتشر شد، اما امضای آقای خامنه ای تاریخ ۲۳ مرداد را دارد.

پیش تر اعلام شده بود که مراسم معارفه رئیس جدید قوه قضائیه روز شنبه برگزار می شود، اما روابط عمومی قوه قضائیه روز جمعه اعلام کرد که این مراسم به تعویق افتاده است.

این تعویق بی سابقه که دلیلی برای آن اعلام نشده بود، به بروز پاره ای ابهامات در مورد انتصاب آقای لاریجانی منجر شد.

اما اکنون سایت رسمی دفتر آیت الله خامنه ای متن حکم انتصاب آقای لاریجانی را منتشر کرده که در آن آقای لاریجانی "از برجستگان علمی حوزه علمیه قم و برخوردار از روحیه و توان نوآوری و ابتکار" توصیف شده است.

صادق لاریجانی عضو مجلس خبرگان رهبری و یکی از فقهای شورای نگهبان است که در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم عضویت دارد و در این حوزه تدریس می کند.

پدر او آیت الله میرزا هاشم آملی، از روحانیان سرشناس نجف و قم بوده است و علی لاریجانی، رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی و محمدجواد لاریجانی، از چهره های مشهور جناح اصولگرا هم برادران او هستند.

صادق لاریجانی جانشین محمود هاشمی شاهرودی خواهد شد که به مدت ده سال ریاست قوه قضائیه ایران را به عهده داشت.

برخی اخبار تأیید نشده از احتمال انتصاب آقای شاهرودی به عنوانی یکی از فقهای شورای نگهبان، به جای آقای لاریجانی، حکایت دارد.

عملکرد قوه قضائیه ایران به ویژه در حوادث پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری این کشور بحث انگیز بوده و انتقادات فراوانی را از هر دو سو برانگیخته است.

آقای لاریجانی در همان ابتدای کار خود با پرونده ده ها بازداشت شده سرشناس سیاسی، صدها نفر از دستگیر شدگان اعتراضات خیابانی اخیر، عده ای از ضابطان قوه قضائیه که به بدرفتاری و شکنجه بازداشت شدگان متهم هستند و محاکمه حساسیت برانگیز گروهی از بهائیان رو برو خواهد بود.

مطالب مرتبط