آمریکا خواهان آزادی تاجبخش و سه 'گردشگر' آمریکایی شد

آمریکا خواهان این شده است که ایران یحیی کیان تاجبخش، پژوهشگر ایرانی- آمریکایی و سه آمریکایی دیگر که اخیر توسط ایران دستگیر شده اند را آزاد کند.

دولت آمریکا همچنین بار دیگر بر تعیین سرنوشت رابرت لوینسون، مامور سابق پلیس فدرال آمریکا (آف بی آی) تاکید کرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه (15 اوت) با صدور بیانیه ای در مورد وضعیت این شهروندان آمریکا "قویا" ابراز نگرانی کرد.

او طی یک بیانیه رسمی، خواهان آزادی فوری یحیی کیان تاجبخش شده است.

یحیی کیان تاجبخش پنج شنبه (9 ژوئیه) در منزلش در تهران بازداشت شد.

او یکی از حدود صد نفریست که در ایران در ارتباط با آن چه مقام های امنیتی- قضایی ایران تلاش برای "کودتای مخلمی" در این کشور دانسته اند، دادگاهی شده است.

دولت آمریکا تاکید دارد که کیان تاجبخش به عنوان یک پژوهشگر بی طرف، خطری برای امنیت ملی ایران نیست.

وزیر امور خارجه آمریکا روز شنبه همچنین خواهان این شد که ایران سه آمریکایی را که روز جمعه (31 ژوئیه) توسط ایران در مرز مریوان دستگیر کرد، آزاد کند.

او از دولت ایران خواست که بر اساس قوانین بین المللی به سه این سه نفر اجازه دیدار فوری با دیپلمات های سوئیسی مستقر در ایران را بدهد.

آمریکا حدود سه دهه است که در ایران سفارت یا کنسولگری ندارد و سوئیس به عنوان یک کشور بی طرف، از طریق سفارتش در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران عمل می کند.

سارا شورود، جاشوا فضال و شان باور سه آمریکایی دستگیر شده هستند.

آمریکا می گوید که این سه تن صرفا گردشگرانی بوده اند که به اشتباه وارد قلمروی ایران شده اند.

مقام های ایرانی گردشگر بودن این سه آمریکایی را تایید یا رد نکره اند، اما می گویند که آن ها به طور غیر مجاز به خاک ایران وارد شده اند.

جیمز جونز، مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا، پیشتر گفته که آمریکا به ایران برای آزادی سه شهروندش پیام های محکمی فرستاده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در بیانیه روز شنبه خود همچنین خواهان تعیین سرنوشت رابرت لوینسون، مامور بازنشسته پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) شد.

بر اساس گزارش ها، رابرت لوینسون در ماه مارس 2007 آخرین بار در جزیره کیش روئیت شد.

مقام های ایرانی از علت سفر و سرنوشت آقای لوینسون ابراز بی اطلاعی کرده اند.

مطالب مرتبط