سومین جلسه محاکمه بازداشت شدگان آغاز شد

Image caption تصاویری از حوادث رخ داده در جریان ناآرامی های پس از انتخابات به نمایش درآمد

سومین جلسه محاکمه بازداشت شدگان پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران آغاز شد.

در این جلسه که در شعبه 15 دادگاه کیفری انقلاب اسلامی تهران برگزار می شود، اتهام هایی علیه 28 نفر مطرح شد.

همچنین تصاویری از برخی حوادث رخ داده در ناآرامی ها پخش شد.

اکثر بازداشت شدگان به مواردی همچون "اقدام علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی، ایجاد شبهه جعل و تقلب در نتیجه انتخابات، اخلال در نظم عمومی، از طریق ایجاد بلوا و آشوب، مشارکت در تخریب و احراق اموال عمومی، و ایجاد ترس و وحشت" متهم شده اند.

با این وجود وکیل مدافع یکی از متهمان کیفرخواست صادر شده را "در کلیه موارد مشابه" توصیف کرد و خواستار صدور کیفرخواست جداگانه برای هر متهم شد.

بر خلاف جلسات قبلی دادگاه، متهمان به رد برخی موارد اتهام پرداختند و انجام برخی موارد اتهامی را "تحت تاثیر جو موجود" پذیرفتند.

از جمله یکی از متهمان اتهام ضرب و شتم یک مامور بسیج را با تاکید بر مشخص نبودن هویت فرد مضروب به عنوان مامور بسیج، و "بروز جنون آنی" در اثر ضرب و شتم متقابل پذیرفت.

یکی از متهمان حاضر در جلسه سوم دادگاه، جوانی 22 ساله بود که از جمله به "ارسال پیام به شبکه بی بی سی" متهم شده است. این متهم که در جلسه اول دادگاه نیز حضور داشت، با تکرار اظهارات خود در جلسه اول دادگاه، میرحسین موسوی را مسبب حوادث رخ داده دانست.

اکثر متهمانی که به ایراد دفاع پرداختند، اقدام های خود را تحت تاثیر "سیاست بازان" و "فعالان سیاسی" عنوان کردند.

یکی از متهمان نیز عنوان کرد که تحت تاثیر مواد مخدر اقدام به موارد اتهامی کرده است.

هیچ یک از چهره های شناخته شده سیاسی که در جریان حوادث پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شدند، در جلسه سوم حضور ندارند.

اولین دادگاه پس از معرفی رئیس جدید قوه قضائیه

جلسه سوم دادگاه، هشت روز پس از جلسه دوم برگزار می شود که در آن علاوه بر چند چهره سیاسی احزاب جبهه مشارکت، کارگزاران و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، دو کارمند بومی سفارتخانه های بریتانیا و فرانسه نیز به عنوان متهم حضور داشتند و یک شهروند فرانسه نیز در مظان اتهام قرار گرفت.

جلسه اول دادگاه در روز شنبه اول اوت (10 مرداد) برگزار شد که در آن حدود 100 نفر از متهمان که چندین چهره شناخته شده سیاسی (از جمله محمدعلی ابطحی، محسن میردامادی، بهزاد نبوی و محمد عطریانفر) نیز در بین آنها حضور داشتند.

سومین جلسه محاکمه، اولین دادگاه از این مجموعه است که تحت ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضائیه انجام می شود.

آقای لاریجانی یک روز پیش از برگزاری دادگاه از سوی آیت الله خامنه ای به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه برگزیده شد.

جلسه سوم دادگاه در شرایطی برگزار می شود که در فاصله میان برگزاری این جلسه، با جلسه قبل، تحولات تحت تاثیر اتهام هایی قرار گرفت که مهدی کروبی، دبیر کل حزب اعتماد ملی و یکی از نامزدهای معترض به نتیجه انتخابات، متوجه نیروهای امنیتی ساخت.

آقای کروبی، یک روز پس از برگزاری جلسه دوم دادگاه، نامه ای را فاش ساخت که خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی نوشته بود و در آن خواستار رسیدگی به اتهام تجاوز جنسی به بازداشت شدگان در حین حبس شده بود.

این نامه واکنش های فراوانی را در پی داشت و از جمله باعث شد مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی در ایران در نامه به رئیس مجلس خبرگان، خواستار بررسی لزوم برکناری آیت الله علی خامنه ای، از سمت رهبری جمهوری اسلامی ایران شد.

از سوی دیگر نیز امامان جمعه ایران حملاتی تند را علیه آقای کروبی در پیش گرفتند و علی لاریجانی رئیس مجلس ایران نیز اتهام مطرح شده از سوی آقای کروبی را رد کرد.

مطالب مرتبط