دولت اصلاحیه بودجه سال جاری را تصویب کرد

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، به نقل از نشریه "برنامه"، ارگان معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، از تغییر اعتبار برخی دستگاه ها در بودجه امسال خبر داده است

بر اساس این گزارش، دولت با تصویب اصلاحیه بودجه سال ۸۸، اعتبار ۱۷ دستگاه از جمله وزارتخانه های دفاع و دادگستری، کمیته امداد امام خمینی، مجلس شورای اسلامی و بسیج را بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال افزایش داده و بودجه وزارتخانه های رفاه و آموزش و پرورش، سازمان تامین اجتماعی و بنیاد شهید را کاهش داده است.

تغییر اعتبارات برای اجرای مصوبه مجلس

حذف طرح هدفمند کردن یارانه ها از لایحه بودجه سال ۸۸ سبب شد دولت یکی از مهم ترین منابع مالی را که برای خود در نظر گرفته بود، از دست بدهد. با حذف این طرح، بودجه سال ۸۸ حدود ۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان کسری پیدا کرد و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه ۸۸، به دولت اجازه دادند تا این کسری بودجه را با کاهش اعتبارات جاری و عمرانی برطرف کند.

با نهایی شدن بودجه سال ۸۸ دولت تصمیم گرفت تا در کنار کاهش بودجه عمرانی کل کشور، بودجه برخی نهادها و دستگاه هایی را که مدعی بود افزایش بیش از حد داشته است، کم کند. پس از این تصمیم دولت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با تصویب یک طرح، دولت را ملزم کردند تا بودجه ۱۷ دستگاه اجرایی از جمله مجلس شورای اسلامی و مجمع تشخیص مصلحت نظام را در سال ۸۸ به طور کامل در نظر بگیرد.

به گفته ایرج جمشیدی، خبرنگار پارلمانی در ایران، دولت برای تامین کسری بودجه در کنار برآورده کردن خواسته نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دو راه پیش رو دارد، یعنی می تواند متمم یا لایحه ای را برای اصلاح بودجه ۸۸ به مجلس ارائه کند و یا از بودجه عمرانی دیگر دستگاه ها کم کند.

ایرج جمشیدی با بیان این که تاکنون بحثی از احتمال ارائه متمم بودجه ۸۸ از طرف دولت، مطرح نشده است، یادآور می شود: "بر اساس احکام بودجه ای، دولت می تواند بدون نیاز به مجوز و مصوبه مجلس شورای اسلامی، بودجه دستگاه ها و نهادهایی را که در مصوبه مجلس نیست، تغییر دهد."

محسن شمشیری، کارشناس مسایل اقتصادی، از پیشنهاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دولت برای کاهش ۳ درصدی مجموع اعتبارات دستگاه ها در بودجه ۸۸ خبر می دهد. او می گوید "برخلاف این پیشنهاد، دولت مبنای دیگری را برای اصلاح بودجه در نظر گرفته است که بر اساس آن، در مجموع حدود ۶ هزار و ۴۷۰ میلیارد تومان از مجموع اعتبارات یا هزینه های عمرانی و ۲ هزار و ۳۰ میلیارد تومان از اعتبارات جاری کم شده است."

به گفته آقای شمشیری، در شرایط کنونی، بودجه جاری دولت در سال ۸۸ حدود ۵۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان است که حدود ۹۰۰ میلیارد تومان کمتر از سال ۸۷ است.

او اضافه می کند "بودجه عمرانی در سال ۸۸ هم در لایحه بودجه و بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی حدود ۲۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود که با تصمیم جدید دولت، به حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان رسیده است.

آموزش و پرورش همیشه کسری بودجه دارد

به گزارش ایلنا، در اصلاحیه مصوب دولت، بودجه وزارتخانه های رفاه و آموزش و پرورش، سازمان تامین اجتماعی و بنیاد شهید کم شده است. به طور مشخص، در این مصوبه، از بودجه وزارت آموزش و پرورش حدود ۲۴۲ میلیارد تومان کاسته شده که بیشترین رقم در مقایسه با دیگر دستگاه ها است و با توجه به مطالبات کارمندان وزارت آموزش و پرورش، کسری بودجه آن را بیشتر می کند.

شیرزاد عبداللهی، کارشناس مسایل آموزش و پرورش، معتقد است که بودجه وزارت آموزش و پرورش در ۲۰ سال گذشته، هیچوقت برای تامین هزینه های سالانه اش کافی نبوده و این بخش همیشه در طول سال با کسری بودجه و کمبود اعتبار روبه رو شده است. او می گوید: "گاهی این کسری در قالب متمم بودجه جبران شده و گاه به صورت دیون، به سال های بعد منتقل و به عنوان مطالبات معوق، روی هم انباشته شده است."

آقای عبداللهی با اشاره به اقدام دولت در سال گذشته برای پرداخت بخشی از مطالبات معوق، یادآور می شود "بودجه مصوب آموزش و پرورش هنوز برای تامین هزینه هایش کافی نیست و با در نظر گرفتن دیون و مطالبات سال های گذشته، این وزارتخانه باز با کسری بودجه روبه رو می شود."

با این حال، محسن شمشیری یادآور می شود "اعتباری که بر اساس اصلاحیه بودجه ۸۸ به وزارت آموزش و پرورش اختصاص می یابد، بیشتر از سال گذشته است. "او می گوید "بودجه وزارت آموزش و پرورش در سال گذشته ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود و امسال تا پیش از تصویب اصلاحیه بودجه حدود ۹ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود."

به گفته او، با کاهش حدود ۲۴۲ میلیارد تومان از بودجه وزارت آموزش و پرورش، میزان اعتباری که در سال ۸۸ به این وزارتخانه اختصاص یافته است، به حدود ۹ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان می رسد که حدود ۲۸ درصد نسبت به قبل رشد دارد و در صورت در نظر گرفتن تورم سال ۸۷ در حد ۲۵/۴ درصد، می توان گفت که بودجه آموزش و پرورش، به طور واقعی، حدود دو تا سه درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است."

آقای شمشیری یادآور می شود "با وجود افزایش بودجه وزارت آموزش و پرورش در سال ۸۸، این وزارتخانه در شرایط کنونی، با حدود ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار میلیارد تومان بدهی معوقه روبه رو است و تامین این مطالبات، نیازمند افزایش بیشتر بودجه آن است."

مطالب مرتبط