ایران می گوید برای مقابله با تحریم احتمالی بنزین آماده است

کنگره آمریکا
Image caption با مصوبه سنای آمریکا تحریم واردات بنزین ایران یک گام به واقعیت نزدیکتر شد

وزیر نفت ایران با اعلام اینکه "تدابیر لازم" برای رفع نیازهای کشور در زمینه سوخت بنزین اتخاذ شده، سعی کرده است تاثیر هرگونه تحریم احتمالی واردات بنزین این کشور از سوی کشورهای غربی را کمرنگ جلوه دهد.

ایران یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت خام جهان است ولی به علت کمبود ظرفیت پالایشگاهی، قادر به تامین تمامی نیازهای داخلی نیست و چهل درصد از بنزین مصرفی اش را وارد می کند.

در صورت خودداری ایران از ورود به مذاکرات بر سر برنامه اتمی اش، آمریکا و متحدان آن ممکن است واردات بنزین ایران را هدف قرار دهند که با تدابیر اخیر کنگره آمریکا یک گام به واقعیت نزدیکتر شده است.

سنای آمریکا حدود دو هفته پیش با تصویب طرحی خواستار تحریم شرکت های تامین کننده بنزین و فراورده های نفتی برای ایران شد.

اما به گزارش خبرگزاری نیمه رسمی فارس که به دولت ایران نزدیک است، غلامحسین نوذری وزیر نفت در واکنش به این نوع گام ها گفته است: "ایران یکی از عظیم ترین منابع نفتی دنیا را در اختیار دارد، بدین سبب هیچ کشوری نمی تواند بنزین ایران را تحریم کند."

او افزود: "تمام تدابیر لازم جهت تامین بنزین لحاظ شده است و هیچ گونه نگرانی در رابطه با تامین بنزین کشور وجود ندارد."

با این حال وی به جزئیات این تدابیر اشاره ای نکرد.

مبادله کنندگان نفت به خبرگزاری رویتر گفته اند که چهار شرکت ویتول، ترافیگورا، لوکویل و پتروناس شرکت هایی هستند که به ایران بنزین می فروشند.

شرکت هندی ریلاینس نیز به ایران بنزین می فروخت اما به گفته مبادله کنندگان بازار نفت، این کار را از ماه مه متوقف کرده است چون احتمالا نمی خواهد هدف محدودیت های آینده از سوی آمریکا قرار گیرد.

تحریم سنا شامل منع خریداری نفت خام از این شرکت ها برای ذخایر اضطراری آمریکاست.

البته این طرح تا به تایید مجلس نمایندگان و امضای رئیس جمهوری آمریکا نرسیده تبدیل به قانون نخواهد شد.

ایالات متحده و سایر اعضای گروه 1+5 که شامل اعضای دائمی شورای امنیت و آلمان است سال گذشته برای ترغیب ایران به توقف برنامه غنی سازی و فراوری هسته ای خود یک بسته تشویقی را ارائه کردند و همچنان منتظر پاسخ این کشور هستند.

آمریکا اخیرا در جریان برگزاری اجلاس گروه هشت از ایران خواست پاسخ خود را به این بسته تا ماه سپتامبر ارائه دهد.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران گفته است کشورش در صدد ارائه بسته پیشنهادی خود به کشورهای غربی است.

مطالب مرتبط