بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه 26 مرداد

تیترهای اول

"معرفى كابينه؛ آزمون مجلس و قوه قضائيه" عنوان تیتر اول آفتاب یزد است، ابتکار از "حضور سه زن در کابينه دهم" خبر داده، خبر با عنوان "واکنش به شیوه جدید معرفی وزرا" و جام جم، ابتکار و دنیای اقتصاد هم از "سه زن برای اولین بار در کابینه" نوشته اند.

"دادگاه، فریب دهندگان ما را محاکمه کنید" تیتر اول روزنامه ایران است، و "صدور فرمان تخریب عمومی در ستاد موسوی" عنوان رسالت و "آقای موسوی شما متهم هستید" عنوان بزرگ کیهان که همگی بر اساس گزارش های سومین دادگاه سیاسی و از زبان متهمان نوشته شده است.

روزنامه جمهوری اسلامی از این که "بيش از 120 پزشک و استاد دانشگاه خواستار شناسايی و محاكمه عاملان و آمران فجايع حوادث اخير شدند" خبر داده و مردم سالاری نوشته "دانشگاه ترم آینده تعطیل نخواهد بود."

"آهنگ تند گرانى در بازار مواد خوراکی" عنوان اصلی حیات نو است و "طعم گرانی در انتظار روزه داران" تیتر اول سرمایه.

"گمانه زنی های سفر بشار اسد" عنوان اصلی اعتماد است.

گزيده مقالات

شلاق برای کروبی

به نوشته کیهان امام جمعه موقت تهران ضمن انتقاد شديد از سخنان اخير مهدي كروبي، گفت كه اگر اتهامات مطرح شده از سوي كروبي ثابت شود، كساني كه مرتكب چنين جنايتي شده اند بايد نامشان اعلام و در ملأ عام مجازات شوند، اما وقتي سندي از وجود چنين اتهامي نيست، اتهام زننده بايد پاسخگو باشد.

به نوشته کیهان احمد خاتمي از نقد امامان جمعه که کروبی آنان را مشتی بی دین خوانده بود ابراز نگرانی کرده و گفته است: سخن اين است كه در فقه اگر كسي به يك فرد تهمت جنسي بزند و نتواند آن را اثبات كند حد قذف يعني 80 ضربه تازيانه براي او تعيين شده است. حال آقاي كروبي اين اتهام بزرگ را نسبت به نظام مطرح كردند و مستند دروغ بودنش در حقيقت تكذيب دو قوه از سه قوه كشور است.

کروبی پرروتر نمی شد

رسالت در مقاله ای نوشته اگر قبل از انتخابات که روزنامه اعتماد ملي در تيتر اول خود از قول کروبي نوشت "اعدام اطفال را متوقف کنيد" قوه قضائيه حداقل از خود دفاع مي کرد و رفع اتهام از خويش مي نمود امروز کروبي و کروبي ها پرروتر نمي شدند و چنين اتهام زشتي به نظام نمي خورد.

نویسنده رسالت با این سئوال که آيا بدترين تهمت ها به نظام جمهوري اسلامي جرم نيست؟ تاکید کرده چه کسي مسئول است؟ چه کسي بايد جلوي اين ياوه سرايي ها و اتهامات و مقابله با نظام را بگيرد؟

پس بنابراين نبايد کروبي و کروبي ها را ملامت کرد، بلکه بايد کساني مورد ملامت قرار گيرند که با تسامح و تساهل و بي تفاوتي به اين اشخاص ميدان داده اند و آنان را آزاد گذاشته اند و خلاصه آزاد گذاردن تخريب نظام تا کي.

چشمان ملت به موسوی و کروبی

عطالله مهاجرانی در مقاله ای در آخرین شماره اعتمادملی که امروز توقیف شده است نوشته آقاي کروبي 70 سالگي را پشت سر نهاده و آقايان موسوي و خاتمي در آستانه 70 سالگي هستند. پيامبر اسلام و اميرمومنان و امام صادق عليهم‌السلام در 63 سالگي از جهان رفتند. يعني هر سه بزرگوار سهمي بيش از پيامبر و امامان از عمر گرفته‌اند. امروزه، چشمان ملتي به سخن و استقامت آنان دوخته شده است.

به نوشته وزیر سابق فرهنگ از خطبه‌هاي هماهنگ نماز جمعه و انتشار بيانيه عليه آقاي کروبي و روزنامه اعتماد ملي، آشکارست که برخي صداي آقاي کروبي و اعتمادملي را برنمي‌تابند اما اگر همين فرياد‌ها بر نمي‌خاست، کهريزک همچنان تداوم داشت. اگر اين اعتراض‌ها بر نمي‌خاست همچنان مردم هر روز جسد جواني را تحويل مي‌گرفتند. اکنون اين ادعا با شواهدي مطرح شده است که برخي زندانيان هتک حرمت شده‌اند. شکنجه شده‌اند.

نویسنده مقاله اعتمادملی با اشاره به مواردي که در گزارش کميته ويژه مجلس آمده نوشته زنداني را برهنه کنند. اجازه قضاي حاجت به او ندهند. طنز شگفت‌انگيزي اتفاق افتاده است. مدتها سخن بر سر جمع‌آوري اراذل و اوباش بود، حال بحث بر سر تعرض آنها به جان و عرض مردم است. آن لباس شخصي‌ها که به خوابگاه دانشجويان يورش بردند چه کساني بودند؟ زبان فحش و تهديد و شناعت از آن چه کسانيست. حال اگر کسي که پوست و گوشت و خونش با انقلاب پرورده شده، و امين امام و مردم بوده است، فرياد بزند و از حقوق مردم دفاع کند، بايد صدايش را خاموش کرد؟

فاقد هویت مشخص

کیهان در سرمقاله خود اتهامات چندبار گذشته خود را تکرار کرده و نوشته راه اندازي يك جريان نام و نشان دار- تشكيلات راه سبز اميد- و بي شناسنامه يعني «فاقد هويت مشخص» خواهد بود كه روز جمعه گذشته، اين پيش بيني اتفاق افتاد و اين تشكيلات با تظاهر به پذيرش قانون اساسي كه تاكنون بارها آن را نقض كرده است و در واقع با تكيه بر يك نقطه، يعني مخالفت با جمهوري اسلامي- به هر علت- اعلام موجوديت كرد.

حسین شریعتمداری بدون ارائه سندی آمريكا، اسرائيل، سلطنت طلب ها، مفسدان اقتصادي، بهايي ها، ماركسيست ها را به عنوان سيلي خوردگان از اسلام حامیان تشکل تازه خوانده و تهدید کرده که اين جريان كه اكنون آشكارا به نفس نفس افتاده است، در آينده اي نه چندان دور به طور كامل از نفس خواهد افتاد... هنوز اول كار است، اضطراب مكن!

توقع از قوه قضاییه

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود نوشته جامعه از مديريت جديد قضايي توقع دارد با قدرت استقلال و اختيارات مصرح در قانون اساسي انجام مسئوليت كند و در راه ايفاي آن فشارهاي سياسي صاحبان مقام و قدرت را براي مسامحه و سهل انگاري نپذيرد و اهرم هاي قدرت و باندهاي فشار پشت پرده را بي اثر سازد. قوه قضائيه و دستگاه عدليه بايد با هر كس در هر مقامي كه به خود اجازه مي دهد به حقوق مردم تجاوز كند و قوانين را زير پا بگذارد و با كساني كه به دنبال پرونده سازي عليه افراد هستند در هر مقامي كه باشند برخورد قانوني كند.

سرمقاله این روزنامه یادآوری کرده که در قانون اساسي تصريح شده كه « حيثيت جان مال و حقوق اشخاص بايد از تعرض مصون باشد » همچنين تاكيد گرديده كه " اصل بر برائت است" بنابراين پذيرفته نيست كه در ادبيات سياسي جديد تحت عنوان "افشاگري" و "مبارزه با فساد و اشرافي گري" ـ كه اگر به درستي و بدور از شعارزدگي انجام شود قطعا مورد تاييد همگان است ـ مطالبي القا شود و مسئوليت قوه قضائيه لوث گردد و مسئولين قضائي فقط تماشاچي باشند.

جهش قیمت ها در ماه رمضان

سرمایه در گزارش اصلی خود نوشته قیمت کالاهای اساسی سبد خانوار در آستانه ماه رمضان همانند سال های گذشته باز هم افزایش یافت.این امر در شرایطی رخ داده که دولت از اجرای طرح های ویژه ای برای افزایش عرضه مواد غذایی پرمصرف و تنظیم بازار ماه رمضان خبر می دهد اما قیمت ها بی اعتنا به اقدامات مسوولان بخش های بازرگانی و کشاورزی همچنان افزایش می یابند.

به نوشته این گزارش که بر اساس اعلام بانک مرکزی متمرکز شده قیمت گوشت قرمز در روندی روبه رشد طی یک ماهه گذشته 4/9 درصد افزایش یافته است.

بهروز هادی زنوز در سرمقاله سرمایه نوشته هر سال در آستانه ماه رمضان و عید نوروز شاهد جهش قیمت مواد خوراکی، پروتئینی، میوه و لبنیات در بازار هستیم و مردم به علت برگزاری مراسم و مهمانی ها، تقاضای بیشتری برای خرید مواد غذایی و خوراکی دارند و این فرهنگ مصرفی عامل رشد تقاضای نسبی در بازار است.اما واقعیت این است که قیمت بسیاری از کالاها قبل از ماه مبارک رمضان و عید نوروز و در روزهای عادی سال نیز افزایش یافته بود.

به نوشته این اقتصاد دان بر این اساس، ریشه اصلی رشد تقاضا و قیمت مواد خوراکی را باید در سیاست های دولت در چهار سال گذشته و حتی قبل از آن ارزیابی کنیم زیرا تعیین دستوری قیمت مواد خوراکی از جمله لبنیات، گوشت قرمز و مرغ نمی تواند مانع از افزایش قیمت ها و نوسان آن در بازار شود و دلیل اصلی افزایش تقاضا و قیمت مواد خوراکی در بازار، رشد نقدینگی و حجم پول در چهار سال گذشته است.

در ادامه سرمقاله سرمایه آمده: واقعیت این است که سیاست های دولت در چهار سال گذشته به حدی نقدینگی و تورم را بالا برده که بحران مالی جهان و کاهش قیمت نفت و سیاست های انقباضی هم نمی تواند مانع از افزایش قیمت ها شود. کسبه، بازاریان، توزیع کنندگان و فروشندگان در آستانه ماه رمضان و عید نوروز از فرصت رشد تقاضا استفاده می کنند تا قیمت کالاهای خود را با نرخ تورم و رشد نقدینگی کشور متناسب سازند.

بزرگ ترین اقتصاددان ها هم نمی توانند

پویا جبل عاملی در سرمقاله دنیای اقتصاد با این فرض که یک اقتصاددان ایرانی به کسب جایزه نوبل نائل آید پرسیده اگر این شخص دعوت به ایران شود آیا خواهد توانست کاری برای اقتصاد و گره فروبسته آن انجام دهد. با فرض کنیم این که طرح‌های وی راهگشا باشد

نویسنده این مقاله سپس به پیشنهادهائی اشاره کرده که اقتصاددان ایرانی به دولت دادند و نوشته با اطمینان نیز مي‌توان مدعی بود که نوبلیست ما هر پیشنهادی کند، از همین اسلوب خارج نخواهد بود و همین توصیه‌ها را خواهد کرد. اما آن ها هم به کار نمی اید. دست آخر نوبلیست ما پس از چند ماهی به سراغ کرسی خود ی رود و چون گذشته به فعالیت علمي‌خویش می پردازد تا اقتصاد ‌ايران همین باشد که هست.

ایران، اوباما و اسرائیل

مردم سالاری در سرمقاله خود با عنوان ایران اوباما و اسرائیل با اشاره به سوابق طولانی حضور یهودیان در ایران نوشته امروزه بيشترين شمار يهوديان در خاورميانه پس از اسراييل در ايران زندگي مي کنند و داراي نماينده خود در پارلمان نيز مي باشند. مساله اسراييل با فلسطينيان و اعراب و جامعه بشري است که ايران بخشي مهم از آن است. اوباما با پيشنهاد گفت وگو به ايران در واقع از جمله برآن است تا اسراييل را به نحوي متقاعد و وادار به پذيرش حقوق حداقلي فلسطينيان کند و با تکيه بر چند جانبه گرايي حداقل وضع را از براي تعادلي تازه تثبيت نمايد.

به نوشته علی مدنی در سرمقاله مردم سالاری در روزهاي داغ تابستان ايران 1388 تل آويو در خاموشي و ظلمت نظامي گري است. نتانياهو با اعزام ناو جنگي بسوي سواحل ايران و اعلام پياپي مانورهاي نظامي صورتي ديگر از تباهيهاي جنگ طلبانه را به نمايش گذاشته و به تقويت همتايان خود در چشم انداز سياسي منطقه مي پردازد. نتانياهو غافل ازآن است که ايرانيان در آرامش فعال خويش منافع ملي و امنيت را درک مي کنند و عزم سلحشوران دفاعي ايراني را جزم تر مي سازد.