سفیر اسرائیل در آمریکا: در فکر حمله به ایران نیستیم

مایکل اورن، سفیر اسرائیل در آمریکا، روز یکشنبه (16 اوت) در مصاحبه با شبکه سی ان ان آمریکا تاکید کرد که دولت نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل به فکر حمله به ایران نیست.

برخی از چهره های محافظه کار در آمریکا از جمله جان بولتون، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، بر این باورند که احتمال حمله اسرائیل به ایران تا پیش از پایان سال میلادی جاری بسیار زیاد است.

دولت ایران ضمن تاکید بر توانان دفاعی خود، هشدار داده است که به شدت به هرگونه حمله نظامی پاسخ خواهد داد.

مایکل اورن روز یکشنبه ضمن رد برنامه احتمالی اسرائیل برای حمله به مراکز اتمی ایران گفت که دولت اسرائیل از سیاست بارک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، در قبال ایران حمایت می کند.

باراک اوباما گفته است که تا پایان سال ماه سپتامبر امسال یعنی تا حدود یک ماه و نیم دیگر در برنامه اش برای مذاکره اتمی چندجانبه با ایران بازبینی خواهد کرد.

سفیر اسرائیل اذعان کرد که دولت جدید اسرائیل در ابتدا درباره سیاست باراک اوباما برای مذاکره مستقیم با ایران نگران بود اما به گفته وی، در جریان دیدار ماه مه امسال باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو در واشنگتن، اطمینان اسرائیل از سیاست آمریکا در قبال ایران جلب شد.

رئیس جمهوری آمریکا روز 18 مه امسال در حضور نخست وزیر اسرائیل در کاخ سفید گفت که تا پایان سال میلادی جاری معلوم خواهد شد که مذاکرات اتمی با ایران نتیجه بخش خواهد بود یا خیر.

باراک اوباما حال می گوید در پایان ماه سپتامبر امسال در سیاست مذاکره با ایران تجدید نظر خواهد کرد و در صورت بی نتیجه بودن تلاش برای مذاکره چندجانبه اتمی با ایران، علیه این کشور تحریم های شدیدتری در نظر گرفته خواهد شد.

مطبوعات آمریکا در هفته های گذشته گزارش داده اند که اسرائیل و آمریکا موضوع تشدید تحریم ها از جمله تحریم بنزین وارداتی ایران را بررسی کرده اند.

دولت آمریکا رسما این خبر را تایید نکرده است.

طرح تحریم بنزین وارداتی ایران در کنگره آمریکا تدوین شده است و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز بارها هشدار داده است که در صورت بی نتیجه بود مذاکرات، تحریم های "فلج کننده" علیه ایران در نظر گرفته خواهد شد.

ایران ضمن ناعادلانه خواندن تحریم های آمریکا و سازمان ملل متحد علیه این کشور، می گوید که این تحریم ها بر سیاست و اقتصاد ایران تاثیری ندارد.

سفیر اسرائیل در آمریکا روز یکشنبه گفت که دولت باراک اوباما در پی بروز بحران سیاسی جاری برای در نظر گرفتن تحریم های شدید علیه ایران آمادگی بیشتری دارد.

دولت آمریکا همچنین گزارش مطبوعات این کشور در مورد هشدار پنهانی کاخ سفید به اسرائیل در خصوص حمله به ایران را تایید نمی کند و تاکید دارد که اسرائیل در مورد ایران به طور مستقل تصمیم می گیرد.

مطالب مرتبط