مرور روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه 27 مرداد

تیترهای اول

"محکمه، دير يا زود حق مظلومان را مي ستاند" به نقل از رییس جدید قوه قضاییه تیتر اول ابتکار است، روزنامه جمهوری اسلامی از قول همین مقام نوشته "نسبت به احدي گذشت نخواهم کرد و خاطيان را به دستگاه عدالت خواهم سپرد"، جام جم نوشته "متخلفان را به دست عدالت می سپارم"، " کسي حق ندارد آرامش و حقوق شهروندان را سلب کند" عنوان اول رسالت است، "ضایع کنندگان حقوق شهروندی محاکمه می شوند" در صدر گزارش های سرمایه آمده، "پرهیز‌ از ‌دشمن‌تراشی جامعه‌ را آرام می‌کند" عنوان روزنامه خبر است و کیهان در تیتر بزرگ خود نوشته "قانون شکنان نباید احساس امنیت کنند".

به نوشته ابرار هاشمی رفسنجانی گفته است "در حكومت اسلامى هيچكس نبايد از احقاق حق مايوس باشد"، اعتماد در راس اخبار خود از "نخستين حضور هاشمي و ناطق در يک مراسم رسمي بعد از انتخابات" خبر داده و ایران روزنامه دولت سخن احمدی نژاد را نقل کرده که "براي اجراي حكم عادلانه مي‌ارزد جان فدا كنيم".

"حمايت مجمع روحانيون مبارز و جبهه اصلاحات از‌کروبی" تیتر اول حیات نو است.

گزيده مقالات

در فراق اعتمادملی

حیات نو در مقاله ای با عنوان در فراق اعتمادملی نوشته روزگارى که در آن ابتدا خانه روزنامه‌نگاران «پلمپ» مى‌شود و انتها (اگر انتهايش باشد) روزنامه‌اى توقيف مى‌شود و گويا آنها که امروز بيکار شده‌اند بايد خود را براى روز ديگرى آماده کنند و به زندگى روزمره خود بازگردند. امروز 50 يا 100 نفر يا بيشتر بيکار شده‌اند و «صدايى منتقد» خاموش شد. کدام يک مهم است براى دستگاه قضايى که قاضى‌القضات آن تازه به مسند نشسته و وعده‌هايى نيز داده است. راه حقيقت‌جويى و واقع‌گرايى ادامه دارد.

به نوشته این روزنامه حتى اگر سردبير روزنامه‌اى که از راه نوشتن «نان» مى‌خورد، به زندان و دادگاه کشيده شود، حتى اگر روزنامه‌نگارانى که جرمى جز نوشتن ندارند و کارى جز آن «بلد» نيستند، خانه‌نشين شوند، حتى اگر دکه روزنامه‌فروشى‌ها جاى خالى يک روزنامه را هم به رخ بکشد، آنها به توقيف، «عادت» کرده‌اند، خوب مى‌دانند که جايگاه «قلم» و «ذهن» و «ديدگاه» آنها کجاست.

همه چیزمان به هم می آید

احمد پورنجاتی در مقاله ای در اعتماد نوشته روزنامه «اعتماد ملي» توقيف شد. حالا ديگر انگار توقيف، تعطيل و لغو امتياز خبر غيرمنتظره يي نيست، تعجب کسي را برنمي انگيزد. در اين چند سال از بس که خبر توقيف روزنامه شنيده ايم حساب کار از دست مان خارج شده است. حتي ديگر کسي انگيزه و حال و حوصله بحث و احتجاج حقوقي در مباني و مستندات قانوني توقيف را ندارد.

به نوشته معاون سابق وزارت ارشاد گويي ديگر اين گونه واکنش ها مقتضي اوضاع و احوال کنوني ما - يا شايد بعضي ها - نيست. مظفر الدين شاه در فيلم «کمال الملک» مرحوم علي حاتمي، آنگاه که مي گفت؛ «استاد نقاش باشي، ما همه چيزمان بايد به همه چيزمان بيايد» آيا نقل حکايت امروز ما مي کرد؟، مگر يک روزنامه مستقل، اصلاح طلب و غيردولتي چه مي کند؟ مگر کارگزاران، هم ميهن، شرق ، آينده نو، ياس نو، نوروز، شهروند امروز و بسياري از اين دست چه مي کردند که تقدير توقيف براي آنان رقم خورد؟

فرشته عدالت با لبخند

"فرشته عدالت با لبخند زيبا تر است" عنوان مقاله ای است در رسالت که در ابتدای آن آمده ديروز در مراسم معارفه رئيس جديد قوه قضائيه صحنه های خوشايندی پيش آمد که همه کسانی را که دلشان برای اين نظام و انقلاب می تپد، خوشحال کرد. برای اولين بار پس از انتخابات لبخند دکتر احمدی نژاد به رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام آيت الله هاشمی رفسنجانی، همه دلسوزان نظام را به وجد و نشاط درآورد.

به نوشته این روزنامه هوادار دولت بازتاب اين نشست صميمانه در افکار عمومی نمادی از وحدت و همگرايي مسئولان نظام در تبعيت از منويات رهبر معظم انقلاب بود. جلسه اي که به حرمت عدالت و به منظور پاسداشت از گوهر عدالتخواهي ملت ايران تشکيل شده بود.امروز عدالت و عدالتخواهي در کشور به يک گفتمان عمومي تبديل شده است.

در حاشیه

روزنامه ایران در حاشیه جلسه تودیع آیت الله شاهرودی و آغاز به کار صادق لاریجانی در ریاست قوه قضاییه نوشته است:علی لاریجانی رییس مجلس در این جلسه گفته ما اخوان هميشه به حال آقا صادق غبطه مي‌خورديم که ايشان به کسب علم در حوزه پرداخته‌اند و ما گمراه شده‌ايم و وارد کار اجرايي شده‌ايم و ايشان نيز کمي گمراه شدند و آمدند.

به نوشته روزنامه دولت رئیس مجلس كه در حین سخنرانی برادر خود را به نام «آقا صادق» خطاب می‌کرد، در یک جا به مزاح گفت که: «آیت الله‌هاشمی شاهرودی به حرفهای ما عنایت داشتند اما ما از اخلاق آقا صادق اطلاع داریم که این را هم از ما دریغ خواهند کرد.

روزنامه جمهوری اسلامی و چند روزنامه دیگر از قول منابع مطلع نوشته اند رئيس جديد قوه قضائيه سعيد مرتضوي دادستان تهران را كنار خواهد گذاشت . همين منابع مي گويند جانشين مرتضوي نيز دادستان يكي از شهرستان هاي شرقي كشور خواهد بود كه به زودي به عنوان دادستان تهران معرفي خواهد شد. علاوه بر اين تغييرات ديگري نيز در سطح عالي مسئولين قوه قضائيه در راه است .

دو روزنامه امروز بخش هائی از متن بیانات آیت الله یوسف صانعی در انتقاد از وضعیت جاری کشور را منعکس کرده اند.

سخنان آیت الله صانعی

به نوشته حیات نو آيت الله العظمى صانعى در اجتماع تعدادى از نخبگان استان گلستان اطهار داشتند: «مردم بايد رسانه‌هاى دروغگو اعم از نوشتارى و ديدارى را بشناسند و به حرف‌هاى آنها گوش ندهند مبادا که تحت تاثير اخبار کذب آنان قرار بگيرند.»

این روزنامه به گزارش سايت رسمى آيت‌الله صانعى نوشته: وی به حوادث پس از انتخابات که منجر به زندانى شدن تعدادى از فعالين سياسى معترض به روند انتخابات و کشته و شهيد شدن تعداد ديگرى از آنان گرديد،اشاره کرده و گفته تخليه اطلاعاتى افراد در بند و اقرارگيرى از آنان خلاف شرع و حرام است.»

جوان روزنامه هوادار دولت با حذف عنوان آیت اللهی این مرجع تقلید گفته های وی را توهین مسلم به رییس جمهور خوانده و نوشته در دنياى امروز كه حتى خصوصى ترين رفتارها و اظهارات شخصيت ها نيز از تيررس رسانه هاى اينترنتى، صوتى و تصويرى در امان نيست، هر روز اخبار تامل برانگيز، شگفت آور، ترسناك و گاه خنده آورى از اظهارات و مواضع افراد شناخته شده، فضاى رسانه اى موجود را در مى نوردد و چشم ها و گوش هاى بسيارى را به خود متوجه مى سازد.

جوان اضافه کرده شيخ يوسف صانعى در جريان آشوب هاى پس از انتخابات نيز، چندين بار به مدد بيانيه هايى كه در حمايت از ميرحسين موسوى، مهدى كروبى و آشوبگران معترض و مخالفت با احمدى نژاد منتشر كرد، به خبر اول رسانه ها به ويژه رسانه هاى بيگانه تبديل شده بود. اين روند اما، ادامه يافت و رسانه هاى خبرى پرده ديگرى از «كينه» وى را از رئيس جمهور دهم، افشا كردند.

به نوشته این روزنامه صانعى كه در هفته هاى گذشته بارها در حمايت از آشوبگران، نظام را متهم كرده و تلويحاً شخصيت هاى انقلابى را مورد اهانت قرار داده بود، اخيراً نيز در اقدامى عجيب احمدى نژاد را «حرامزاده» خواند.

تشکل شتر مرغ

کیهان در گزارشی به تشکل راه سبز که توسط میرحسین موسوی اعلام شده حمله برده و نوشته ميرحسين موسوي در سخنان پرابهام و متناقض خود از تمايل به راه اندازي يك تشكيلات با «نيروهاي خودمختار»! خبر داده بود، در حالي كه نه تشكيلات در قاموس سياسي داراي مفهوم روشني است و نه تشكل سازي با خودمختاري هماهنگي دارد. علت اين آشفتگي در تصميم سازي و تدارك تشكيلاتي شتر گاو پلنگي (شترمرغي) هم مشخص است. عناصر ضد انقلاب از انتخابات و التهابات پس از آن، صرفاً به عنوان بهانه اي براي عقده گشايي استفاده كردند و بعضي از آنها حتي بارها اعلام كردند كه نه تنها به موسوي رأي نداده اند بلكه اساساً انتخابات را تحريم كرده اند.

به نظر روزنامه کیهان آن ها كه موسوي را حلقه كرده و وي را اداره مي كنند به خاطر درك اين واقعيت ها و اينكه پايگاه اجتماعي شان با رفتارهاي قانون شكنانه و آشوب طلبانه از دست رفته، در نظر دارند پايگاهي در ميان ضد انقلاب دست و پا كنند و به همين دليل خودمختاري حاضران در تشكيلات كذايي را پذيرفته اند.

چرا دستگیر نمی شوند

جام جم در یادداشت روز خود نوشته امروز درجامعه ما حتي اگر فردي جرمي به يك سازمان و نهاد دست چندم و يا فرد عادي نسبت بدهد و نتواند آن را ثابت كند به جرم افترا يا حداقل تشويش اذهان عمومي محاكمه و مجازات مي‌شود. همچنين اگر فردي به هر صورتي موجب به خطر افتادن امنيت ملي شود يا به وحدت ملي آسيب برساند به مجازات‌هاي سنگين محكوم مي‌شود.

تحلیلگر روزنامه صدا و سیما پرسیده پس چگونه است كه يك يا دو نامزد رياست جمهوري انواع تهمت‌ها از تقلب تا تخلف و از دروغگويي تا پايمال كردن قانون را به نظام وارد آوردند و رفتار و مواضعشان امنيت ملي و وحدت و همبستگي اجتماعي را تهديد كرد و به وجهه بين‌المللي نظام اسلامي آسيب جدي وارد كرد و هيچ مرجعي آنها را به محاكمه نمي‌كشاند و از آنها بازخواست نمي‌كند؟

وظیفه رییس تازه

جوان نوشته امروز بر همگان روشن شده که آیت‌الله شاهرودی بیشترین همت و تلاش را برای سامان دادن دستگاه قضایی کشور در دوران مسؤولیت خویش انجام داده‌ و بر این اندیشه که مسوول دستگاه قضا اگر سابقه مسؤولیت اجرایی نداشته باشد، ‌ نمی‌تواند در مسؤولیت قضا موفق باشد، ‌ خط بطلان کشیدند.

جوان در مورد آیت‌الله صادق لاریجانی نوشته در کنار هوش سرشار و ذکاوت قابل وصفی که در این شخصیت وجود دارد، ‌ امیدواریم شاهد انجام کارهای به زمین مانده ای که دستگاه قضایی متولی اصلی آن است از جمله مبارزه بی امان با فساد و تبعیض باشیم تا پس از سپری شدن یک دوره کوتاه، ‌ مردم بتوانند عدالت را بطور محسوس در جامعه درک کنند.

به نوشته این روزنامه برخورد با قانون شکنان و متعرضان جان ومال مردم و آبروی نظام دینی و سیاسی ایران خواسته به حقی است که در صورت تحقق آن، ‌ قطعاً شاهد حوادث تلخی همچون حوادث پس از انتخابات نبودیم.

اول بار

اعتماد در گزارشی نوشته گرچه دولت احمدي نژاد هميشه معروف بوده به دولت اولين ها و تصور مي رفت مجلسي ها هم مثل سايرين به کارهاي عجيب و «اول بار» رئيس دولت نهم عادت کرده باشند اما گويا معرفي کابينه از يک برنامه تلويزيوني را نمي خواهند يا نمي توانند «تاب» بياورند. به همين دليل ديروز اين پيغام مخابره شد؛ «اگر محمود احمدي نژاد حاضر نيست براي رئيس مجلس و نمايندگان احترام بگذارد و در يک نامه رسمي و محترمانه اعضاي کابينه اش را به آنها معرفي کند، مجلس هم با همان شيوه هاي نامرسوم تحليل هاي دولت در مورد برخورد با کابينه را نقش بر آب خواهد کرد.»

به گزارش این روزنامه ديروز صداي طيف وسيعي از نماينده ها در آمده بود. آنها از «ادبيات» ويژه محمود احمدي نژاد شاکي هستند. حتي شايعه تاييد نشده «نامه اتمام حجت» بهارستان به پاستور شنيده مي شد. مانند بسياري از اتفاقات اخير هم محمدرضا باهنر نايب رئيس معترض اين روزها پيش قدم شد تا پيغام دهد تاکنون نه رئيس جمهور اصلاح طلب و نه اصولگرا در اين کشور به خودشان اجازه نداده بودند اين طور باب توهين به مجلس را باز کنند و اين بار هم احمدي نژاد يک کار «بي سابقه» کرده است.

وزیران زن

ایران روزنامه دولت در گزارشی نوشته زنان نزديك به جريان مخالف دولت كه بعضاً گرايش‌هاي فمينيستي نيز دارند، در قبال اين رويكرد رئيس‌جمهور يا سكوت كرده و حاضر به اظهارنظر نيستند و يا با نوعي سرخوردگي مواجه شده‌اند.

این روزنامه ابراز تعجب کرده که چرا عليرضا مرندي و حسن غفوری فرد دو وزیر سابق که اینک نماینده مجلس هستند گرچه از معرفی زنان ابراز خشنودی کرده اند ولی گفته اند که در بررسی مجلس جنسيت ملاك نيست، بلكه تعهد و كارآيي مهم است.

بخش خصوصی و دولتی

سرمایه در سرمقاله خود به قلم فرهاد محمودی نوشته دولت ها طبق وظایف حاکمیتی خود، مهم ترین خدمات و تولیدی که باید ارائه دهند، ارائه خدمات عمومی نظیر آموزش و پرورش، رفاه عمومی و بهداشت است. همچنین در جایی که بخش خصوصی سرمایه گذاری نمی کند و وارد نمی شود مانند راه آهن، فرودگاه و... دولت وارد می شود و سرمایه گذاری می کند.

این استاد دانشگاه نوشته در کشورهای پیشرفته جهان، حتی امنیت و پلیس نیز خصوصی شده و مردم از طریق مالیات های خود، پلیس خصوصی را حمایت می کنند اما در اقتصاد ایران که پول نفت در اختیار دولت است دولت به جای خدمات عمومی، وارد فعالیت های اقتصادی و بنگاه داری شده و حتی بانکداری، شرکت داری، تولید نفت، تولید فولاد، سیمان، کالاهای معیشتی و... نیز توسط دولت انجام می شود.

در ادامه سرمقاله سرمایه آمده همین موضوع باعث شده دولت به رشد پایه مالیاتی و ارائه خدمات عمومی کمتر توجه کند و برعکس به بودجه شرکت های دولتی، بانکداری و شرکت داری توجه کند.

بر این اساس، حجم دخالت دولت در مواردی تا 80 درصد فعالیت یک بخش را شامل می شود و حتی با وجود شعار خصوصی سازی، فعالیت بانک ها، شرکت های بیمه، صنعت نفت و بسیاری از صنایع متاثر از خواست و اراده دولت است.