مذاکرات مدودف و پرز در باره ایران

شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل امروز سه شنبه هجده اوت در شهر سوچی روسیه با دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه دیدار و گفت و گو کرده است.

آقای پرز در مدت اقامت دو روزه خود در روسیه با مقام های روسی در باره برنامه هسته ای ایران، خرید سلاح از روسیه و روند صلح خاورمیانه مذاکره خواهد کرد.

شیمون پرز به دنبال دیدار با دمیتری مدودف به خبرنگاران گفت که اسرائیل ایران را تهدید نمی کند بلکه این ایران است که تهدیدی برای منطقه به شمار می رود.

آقای پرز گفته است که همیشه راه هایی برای کاهش خطر از سوی ایران و برقرای صلح وجود دارد.

رئیس جمهور روسیه در این دیدار، آقای پرز را یکی از پرتجریه ترین سیاستمداران دنیا خوانده و گفته است در دیدارهای خود با رئیس جمهور اسرائیل، روابط دو جانبه و چالش های منطقه ای را به بحث و بررسی خواهد گذاشت.

اسرائیل خواهان آن است تا روسیه که روابط نزدیکی با ایران دارد، فشار بیشتری را در ارتباط با برنامه هسته ای ایران به این کشور وارد کند.

ایران از سوی برخی کشورها متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای است، اتهامی که ایران همواره آن را رد می کند و بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید می کند.

کشورهای غربی خواهان تعلیق فعالیت های غنی سازی اورانیوم از سوی ایران هستند اما ایران غنی سازی را بخشی از حقوق هسته ای خود طبق معاهدات بین المللی می داند.

مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران ماههاست که متوقف شده است.

روند صلح خاورمیانه

روسیه خواهان ایفای نقش در جریان روند صلح خاورمیانه است. این کشور ابراز تمایل کرده که کنفرانسی بین المللی در مورد صلح خاورمیانه برگزار کند.

قرار است در دیدارهای روسای جمهور دو کشور در مورد جریان صلح خاورمیانه نیز گفت و گو شود.

جاناتان مارکوس، تحلیلگر امور دیپلماتیک بی بی سی می گوید روسیه خواهان ایفای مجدد نقش خود در خاورمیانه است و به همین منظور در تلاش برای استقرار مجدد ناوگان دریایی در دو بندر سوریه است.

روسیه همچنین یکی از فروشندگان اصلی سلاح به کشورهای منطقه خاورمیانه به شمار می رود. در مذاکرات روسای جمهور روسیه و اسرائیل در باره فورش سیستم ضد هوایی پیشرفته روسیه به ایران و سوریه نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این کشور همچنین با جنبش فلسطینی حماس که از سوی عمده کشورهای غربی مورد تحریم قرار گرفته، ارتباطاتی دارد.

به گفته آقای مارکوس، روسیه خود بر این باور است که نقش مستقلی برای ایفا در منطقه دارد.

مطالب مرتبط