اعزام حجاج ایرانی "به رفتار سعودی ها بستگی دارد"

حجاج
Image caption مقامات ایرانی به فعالیت ماموران امر به معروف و نهی از منکر در عربستان معترضند

وزیر امور خارجه ایران خواستار تغییر روش ماموران سعودی در قبال زائران ایرانی شده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - منوچهر متکی، وزیر امور خارجه، در ملاقات با سفیر عربستان سعودی در تهران گفته است که "ادامه اعزام حجاج و زائران عمره به عربستان مشروط به تجدید نظر در نوع رفتار مقامات سعودی با حجاج ایرانی است."

وی در عین حال گفت که دولت های عربستان سعودی و ایران به داشتن "مناسباتی متین" تمایل دارند.

براساس این گزارش، سفیر سعودی بر علاقه دولت خود به گسترش روابط دوستانه با ایران تاکید نهاد.

مقامات جمهوری اسلامی در موارد متعدد از آنچه که رفتار غیرقابل قبول ماموران سعودی با زائران شیعه ایرانی می نامند انتقاد کرده اند.

اخیرا به نقل از محمد محمدی ری شهری، نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی گزارش شد که با توجه به این نوع رفتارها، در صورتی که رهبر جمهوری اسلامی صلاح بداند، اعزام زائران به حج عمره متوقف خواهد شد.

آقای ری شهری چند ماه پیش با ارسال نامه ای برای رئیس شورای حج عربستان سعودی، از "مشکلات و اذیت و آزار" زائران ایرانی شکایت کرده و خواستار جلوگیری از برخورد ماموران امر به معروف و نهی از منکر سعودی شده بود.

وی ابراز امیدواری کرده بود که ارسال این نامه باعث تغییر در رفتار ماموران سعودی شود و هشدار داده بود که در صورت تکرار این وضعیت، ممکن است در اعزام زائران تجدید نظر شود.

انتقاد مقامات ایرانی معمولا متوجه نحوه برخورد ماموران امر به معروف و نهی از منکر سعودی با زائران ایرانی است که اکثر آنان را شیعیان تشکیل می دهند.

مخالفت دولت ایران با امر به معروف در عربستان

تشکیلات امر به معروف و نهی از منکر عربستان سعودی ماموریت جلوگیری از رفتارهایی را برعهده دارد که به نظر مراجع مذهبی سعودی، مغایر آموزه های اسلامی است.

Image caption عربستان سعودی هر ساله میزبان میلیونها زائر از کشورهای مختلف جهان است

ماموران امر به معروف و نهی از منکر عربستان سعودی برخی از آداب و رسوم مذهبی رایج در میان شیعیان را مجاز نمی دانند و مانع از آن می شوند که زائران ایرانی، چنین شعائری را اجرا کنند.

در حالیکه رهبران دینی و دولت سعودی خود را به اجرای امر به معروف و نهی از منکر، به عنوان یک فریضه دینی، ملزم می دانند، مقامات جمهوری اسلامی با نحوه اجرای آن در عربستان مخالف هستند.

همچنین، در جریان مراسم حج عمره و حج تمتع، تعدادی از زائران ایران به دلیل ارتکاب جرایم عادی، به خصوص همراه داشتن مواد مخدر بازداشت و زندانی می شوند که به نوبه خود، به بروز مشکلاتی در روابط دو طرف می انجامد.

اخیرا یک مقام وزارت بهداشت ایران نسبت به آنچه که شرایط نا مناسب زندان ها در عربستان سعودی می خواند ابراز نگرانی کرد و خواستار شرایط مساعدتری برای زائران بازداشتی ایرانی شد.

به گزارش منابع ایرانی، هر ساله حدود یک میلیون نفر از شهروندان این کشور به عنوان زائران حج عمره و بیش از یکصد هزار نفر به عنوان زائران حج تمتع به عربستان اعزام می شوند.

اخیرا مقامات بهداشتی ایران اعلام کردند که به دلیل خطر ابتلای به آنفلوآنزای خوکی، که ظاهرا در میان زائران بازگشته از عربستان دیده شده است، اعزام زائران عمره به مدت یک ماه متوقف می شود.

به گفته این مقامات، اکثر موارد ابتلای به آنفلوآنزای خوکی در ایران از میان افرادی گزارش شده است که یا به سفر حج رفته و یا با مسافران بازگشته از عربستان تماس داشته اند.

مطالب مرتبط