منتقدان کابینه و معرفی تلویزیونی وزرا

آجر لو، مصلحی، دستجردی، حسینی، محرابیان و عباسی
Image caption آقای احمدی نژاد طبق قانون باید تا فردا وزرا را برای گرفتن رای اعتماد به مجلس معرفی کند

معرفی شش نفر از اعضای کابینه از سوی محمود احمدی نژاد در یک برنامه تلویزیونی با واکنش های متفاوتی در بین نمایندگان مجلس رو به رو شده است.

آقای احمدی نژاد، حیدر مصلحی نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه را به عنوان وزیر اطلاعات معرفی کرده و خانم ها فاطمه آجرلو نماینده کرج در مجلس را به عنوان وزیر رفاه و مرضیه وحید دستجردی نماینده پیشین مجلس را به عنوان وزیر بهداشت پیشنهاد کرده است.

سه نفر از وزرای سابق نیز در سمت های خود ابقا شده اند. علی اکبر محرابیان وزیر صنایع و معادن، محمد عباسی وزیر تعاون و شمس الدین حسینی وزیر اقتصاد.

معرفی این شش نفر با مخالفت هایی رو به رو شده است و احمد توکلی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهشهای مجلس به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است که "تراز کابینه در حدی که لازمه کارآمدی دولت باشد، نخواهد بود و این علامت خوبی نیست."

یکی از مهمترین انتقادهایی که مطرح شده، انتخاب آقای مصلحی به عنوان وزیر اطلاعات است. آقای مصلحی هم اکنون نماینده ولی فقیه و سرپرست سازمان اوقاف و امور خیریه است و پیش از این نیز نماینده ولی فقیه در نیروی زمینی و نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران و مشاور آقای احمدی نژاد در دوره قبل ریاست جمهوری بوده است.

آقای توکلی با انتقاد از انتخاب آقای مصلحی می گوید: "کسی که یک روز از زندگیش کار اطلاعاتی نکرده و مهم ترین کاری که در رشته خود در سالهای اخیر انجام داده، ریاست سازمان اوقاف بوده برای وزارت اطلاعات چه تناسبی دارد؟"

اما برخی از نمایندگان مجلس نظر متفاوتی دارند. علاالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با خبرگزاری کار می گوید که معرفی رسمی آقای مصلحی برای وزارت اطلاعات نشان دهنده موافقت رهبری با انتخاب اوست.

Image caption آقای توکلی بعد از معرفی شش عضو کابینه می گوید این علامت خوبی نیست

در ایران رسمی نانوشته وجود دارد که روسای جمهوری برای انتخاب وزیر برای برخی وزارتخانه ها نظیر اطلاعات و کشور نظر موافق آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران را می گیرند.

با آنکه برخی نداشتن تجربه اطلاعاتی را یکی از نکات منفی کارنامه آقای مصلحی می دانند اما آقای بروجردی می گوید: "تمامی وزرای اطلاعات دولت های گذشته هم تا پیش از معرفی برای این پست، سابقه وزارت نداشته اند و تنها بر اساس سطحی از دانش و تجربه به این وزارتخانه وارد شده اند."

انتخاب زنان

یکی دیگر از نامزدهای معرفی شده برای وزارت که از هم اکنون با انتقاد رو به رو شده خانم آجرلو نماینده کرج در مجلس است. خانم آجرلو پیش از آن مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد واحد کرج و مسئول بسیج دانشجویی واحد خواهران استان تهران بوده است.

آقای توکلی می گوید:"بالاترین و تنها سمت اجرایی که دولت برای وزیر پیشنهادی رفاه اعلام کرده است مسئول بسیج واحد خواهران دانشگاه آزدا اسلامی کرج با رشته تحصیلی روانشناسی بالینی است چگونه می توان یک وزارتخانه مهم اجتماعی و اقتصادی مثل رفاه را به فردی با رشته ای نامتناسب و بدون سابقه اجرایی سپرد."

البته برخی از نمایندگان مجلس خانم آجرلو را نماینده ای فعال می دانند ولی معتقدند که خانم آجرلو برای گرفتن رای اعتماد مسیر دشواری در پیش دارد.

معرفی دو وزیر زن در تاریخ سی ساله جمهوری اسلامی بی سابقه است و آقای احمدی نژاد گفته است که یک زن دیگر را نیز به عنوان وزیر معرفی خواهد کرد.

مهمترین سمتی که بعد از انقلاب به زنان واگذار شده، ریاست سازمان حفاظت محیط زیست بوده است. در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، برای اولین بار معصومه ابتکار به عنوان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط زیست انتخاب شد که در چهار سال اول ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد نیز این سمت در اختیار فاطمه واعظ جوادی قرار گرفت.

انتقاد از وزرای جوان

برخی حامیان رئیس جمهوری در مجلس نظیر اسماعیل کوثری نماینده تهران نیز تلویحا از معرفی شش عضو کابینه ابراز نارضایتی می کنند.

آقای کوثری به خبرگزاری کار گفته است: "لازم است رئیس جمهور در انتخاب دیگر وزرای کابینه دهم به پارامترهایی همچون داشتن روحیه انقلابی، پرکاری و کارآمدی توجه بیشتری نشان دهد."

رئیس جمهوری ایران بر جوانگرایی در کابینه تاکید دارد و این روش را در سالهای اخیر در قالب استفاده از مشاوران جوان در وزارتخانه ها و سازمانها به اجرا گذاشته است.

این شیوه با مخالفت هایی همراه بوده و برخی بر این باورند که استفاده از جوانانی که تجربه کار ندارند در سمت های اجرایی برای کشور هزینه های زیادی دارد.

علیرضا مرندی نماینده تهران و وزیر پیشین بهداشت می گوید: "بیش از حد جوان بودن وزیر این عیب را دارد که دیگران او را به حساب نمی آورند."

به گفته آقای مرندی، وزیر باید در حدی باشد که بتواند کارشناسان و صاحب نظران را جمع کند در حالی که اگر وزیر مجرب نباشد این افراد با او همکاری نمی کنند.

آقای مرندی می گوید:"کار وزیر الزاما دویدن نیست که بگوئیم باید جوان باشد تا بدود."

در پی اختلافاتی که میان آقای احمدی نژاد و بخش عمده ای از اصولگرایان بر سر پست معاونت اولی اسفندیار رحیم مشائی بروز کرد، وی از سوی این گروه تحت فشار است. آقای احمدی نژاد پس از اعتراض های گسترده و دستور مستقیم رهبر جمهوری اسلامی، آقای مشائی را از معاونت ریاست جمهوری کنار گذاشت و به سمت مشاور خود برگزید.

Image caption آقای مرندی می گوید کار وزیر الزاما دویدن نیست که بگوئیم باید جوان باشد تا بدود

جبهه اصولگرای پیروان خط امام و رهبری که در انتخابات از آقای احمدی نژاد حمایت کرده در بیانیه ای آقای احمدی نژاد را به مشورت با رهبر و مجلس برای انتخاب کابینه فراخوانده و نسبت به تبعات انجام ندادن این کار هشدار داده بود.

با وضعیت موجود، برخی پیش بینی می کنند که تعدادی از نامزدهای وزارت ممکن است به آسانی نتوانند از مجلس رای اعتماد بگیرند.

معرفی تلویزیونی وزرا

آقای احمدی نژاد این شش عضو کابینه را از طریق یک برنامه تلویزیونی معرفی کرده و قرار است بقیه وزیران نیز از این طریق معرفی شوند.

این شیوه معرفی وزرا در ایران بی سابقه است. همواره دولت لیست پیشنهادی خود را به مجلس می داد ولی اکنون پیش از معرفی وزرا به مجلس، رئیس دولت، فهرست نامزدهای وزارت را از طریق تلویزیون معرفی می کند.

برخی می گویند که این شیوه رئیس جمهور نوعی فشار دولت به مجلس است تا بتواند نمایندگان را وادار کند که به نامزدهای پیشنهادی وزارت رای بدهند.

آقای توکلی می گوید:" در صورتی که آقای رئیس جمهور از تلویزیون برای معرفی بقیه وزرا استفاده کند، رسانه ملی موظف می شود وقت مناسبی در اختیار نمایندگان مخالف قرار دهد تا آنها مستقیما با مردم سخن بگویند."

مهلت دو هفته آقای احمدی نژاد برای معرفی اعضای کابینه به مجلس برای گرفتن رای اعتماد، فردا چهارشنبه 28 مرداد به پایان می رسد و قرار است آقای احمدی نژاد وزرای پیشنهادی را به مجلس معرفی کند.

رئیس جمهوری ایران گفته است که شب چهارشنبه دیگر وزرای خود را از طریق تلویزیون معرفی خواهد کرد.

مطالب مرتبط