هاشمی شاهرودی به عنوان عضو شورای نگهبان منصوب شد

هاشمی شاهرودی
Image caption آقای هاشمی شاهرودی هم اکنون عضو مجلس خبرگان رهبری، عضو شورای نگهبان و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است

آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران محمود شاهردی رئیس سابق قوه قضائیه را به عنوان عضو شورای نگهبان و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام منصوب کرده است.

آقای شاهرودی در دو دوره پنج ساله رئیس قوه قضائیه ایران بود و بعد از پایان دوره این دوره ده ساله، صادق لاریجانی به عنوان جانشین وی از سوی آقای خامنه ای انتخاب شد.

دیروز دوشنبه 26 مرداد مراسم تودیع و معارفه روسای جدید و سابق قوه قضائیه با حضور مسئولان حکومتی برگزار شد و در این مراسم، اکبر هاشمی رفسنجانی بعد از نزدیک به سه ماه در یک مراسم رسمی حاضر شد.

آقای شاهرودی در سال 1377 برای مدت یک سال عضو فقهای شورای نگهبان بود اما بعد از انتخابش به سمت رئیس قوه قضائیه، محمد یزدی (رئیس پیشین قوه قضائیه) جانشین وی شد.

اکنون آقای شاهرودی جای صادق لاریجانی رئیس جدید قوه قضائیه را خواهد گرفت که عضو فقهای شورای نگهبان بود و بعد از انتخابش به سمت رئیس قوه قضائیه، یک کرسی در شورای نگهبان خالی شده است.

روسای سه قوه در مجمع تشخیص مصلحت حضور دارند و آقای شاهرودی در سالهای اخیر به عنوان رئیس قوه قضائیه در نشست های مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت می کرد.

روز گذشته آقای هاشمی رفسنجانی در مراسم تودیع آقای شاهرودی گفته بود که امیدوارم از حضور آقای شاهرودی در مجمع تشخیص نظام بی بهره نباشیم هر چند این مسئله دست ما نیست.

اکنون آقای شاهرودی، به عنوان عضو حقیقی در مجمع تشخیص مصلحت نظام حاضر خواهد شد. در این مجمع هم اکنون بیشتر سی نفر عضو حقیقی دارد.

البته آقای هاشمی شاهرودی در حال حاضر نماینده استان خراسان رضوی در مجلس خبرگان رهبری نیز هست.

محمود هاشمی شاهرودی متولد اول فرودین سال ۱۳۲۷ در شهر نجف در عراق است. پدرش‌ سید علی‌ حسینی‌ شاهرودی‌، از استادان‌ حوزه علمیه نجف و مادرش فرزند سید علی مدد موسوی از علمای دینی و از اهالی روستای سیدان استان خراسان جنوبی است.

آقای شاهرودی، تحصیلات‌ ابتدایی‌ را در مدرسه‌ علویه‌ نجف‌ به‌ پایان‌ رسانید و سپس‌ به‌ تحصیلات‌ حوزوی‌ روی‌ آورد. آیت الله محمد باقر صدر و آیت الله روح‌الله خمینی از جمله استادان آقای شاهرودی در حوزه علمیه نجف بودند.

در جریان انقلاب اسلامی، آقای هاشمى شاهرودی به ایران آمد و با موافقت آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی مسئول ارتباط میان نیروهاى‏ انقلابی خارج از ایران و حوزه علمیه نجف با رهبر جمهوری اسلامی شد.

آقای شاهرودی در این دوره با دستور آیت الله علی خامنه‏اى که در آن زمان با حکم رهبر وقت جمهوری اسلامی مسئول هماهنگی نهضت هاى اسلامی بود، جامعه روحانیت مبارز و مجلس اعلای انقلاب اسلامى عراق را راه اندازی کرد.

جامعه روحانیت مبارز یک تشکل سیاسی مذهبی در ایران است که بعدها گروهی از روحانیون چپگرا و سپس اصلاح طلب از آن انشعاب کردند.

اعضای جامعه روحانیت مبارز را عمدتا روحانیون محافظه کاری تشکیل می دهند که هنوز نیز یکی از تشکل های سیاسی پرنفوذ ایران محسوب می شود.

مطالب مرتبط