خودداری جمعی از مستندسازان از حضور در سینما حقیقت

جمعی از مستندسازان با انتشار نامه ای سرگشاده اعلام کرده اند که در جشنواره سینما حقیقت شرکت نمی کنند.

در نامه ای با عنوان "چرا در جشنواره سینما حقیقت شرکت نمی کنیم"که به امضای 136 مستندساز ایرانی رسیده، آمده است: سینمای مستند ایران سندهای ارزشمندی از واقعیت­های جامعه­ ایرانی در تاریخ یك­صد ساله­ خود ثبت كرده است.

در ادامه این نامه آمده است: این سینما برای تصویر كردن شرایط این سرزمین توانسته با وجود همه­ قید و بندها، از سال­های دور، دوران انقلاب، دوران جنگ و نیز دو دهه­ اخیر اسناد بسیاری به یادگار بگذارد. متاسفانه سخت­گیری و ممانعتی كه امروز بر مستندسازان در ارائه­ تصویر واقعی و منصفانه از جامعه­ ملتهب ما اعمال می ­شود، بی سابقه است.

مستند سازان ایرانی در نامه خود آورده اند: این شرایط ما را به كنشی ناگزیر وامی­دارد كه به­ رغم اذعان به اهمیت برگزاری جشنواره­ "سینماحقیقت" که توانسته طی دو دوره­ قبلی فضای موثری در عرصه­ نمایش و گفتمان پیرامون سینمای مستند به ­وجود آورد؛ از شركت در جشنواره­ امسال خودداری كنیم. ما نمی توانیم جای خالی مستندهای ساخته­ نشده از وقایع اجتماعی اخیر را نادیده بگیریم و به دلیل ارزش و احترامی كه برای بیان حقیقت قائلیم از هرگونه حضور و شركت در این جشنواره به عنوان دست­ اندركار، منتقد و تماشاگر خودداری می كنیم.

136 مستند ساز این نامه را امضا کرده اند که در بین آنها نام افرادی چون رخشان بنی اعتماد، كامران شيردل، بهمن کیارستمی، مهوش شيخ‌الاسلام، مهرداد اسكويی، مهناز افضلی، محسن امير يوسفی، مجتبی ميرطهماسب، فرهاد ورهرام و پيروز كلانتری به چشم می خورد.

مطالب مرتبط