سلطانیه 'اعلام آمادگی' برای مذاکره نامشروط با غرب را تکذیب کرد

علی اصغر سلطانیه
Image caption آقای سلطانیه می گوید صحبتی از مذاکرات نامشروط نکرده است

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین گزارش ها دایر بر اینکه او از آمادگی کشورش برای مذاکره نامشروط با غرب درباره برنامه اتمی سخن گفته را تکذیب کرده است.

پیشتر تلویزیون دولتی ایران گزارش داده بود که علی اصغر سلطانیه آمادگی کشورش برای مذاکره را اعلام کرده بود.

آقای سلطانیه اکنون می گوید: "هیچ اظهار نظر یا مصاحبه ای با شبکه های تلویزیونی درباره گفت و گوهای اتمی یا شرایط آن نکرده ام."

کشورهای غربی تا پایان سپتامبر به ایران مهلت داده اند برنامه غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و در غیر این صورت با تحریم های شدیدتر مواجه شود.

غرب مظنون است که هدف برنامه اتمی ایران ساخت سلاح های اتمی باشد اما تهران اصرار می ورزد که این برنامه صد در صد صلح آمیز است.

تلویزیون ایران پیشتر در روز سه شنبه گزارشی پخش کرد که می گفت آقای سلطانیه "آمادگی ایران برای شرکت در هر نوع مذاکره با غرب براساس احترام متقابل را اعلام کرده است."

در این گزارش به نقل از نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته شد "گفت و گوهای بدون پیش شرط موضع اصلی ایران در مذاکرات در مورد مساله اتمی است."

اما این شبکه بعدا گزارش داد که آقای سلطانیه اصرار دارد که هیچ مصاحبه ای انجام نداده و در مورد مساله هیچ اظهار نظری هم نکرده است.

آقای سلطانیه گفت: "سیاست های اصلی ایران تغییری نکرده است و این شامل دنبال کردن فعالیت اتمی صلح آمیز در چارچوب آژانس بین المللی انرژی اتمی است."

او در عوض گفت که به نامه ای اشاره کرده بود که برای آژانس اتمی سازمان ملل ارسال کرده و در آن خواستار تایید ابتکار عمل ایران در جلسه ماه سپتامبر برای ممنوعیت هر گونه حمله نظامی به تاسیسات اتمی کشورها در سراسر جهان شده بود.

وی افزود: "تنها مساله ای که مطرح شد ممنوع کردن تهدیدها و حملات به تاسیسات اتمی در جهان بود، زیرا این یک مساله بین المللی است."

آمریکا و متحد آن اسرائیل گزینه نظامی برای متوقف کردن برنامه اتمی ایران را مردود نمی دانند.

روابط ایران با غرب در پی بحران انتخاباتی، بیش از پیش متشنج شد که به نظر می رسد برای سیاست اعلام شده واشنگتن برای تعامل با ایران خبر بدی بوده باشد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژانویه گفته بود که کشورش آماده گفت و گو با ایران است اگر رهبران آن "مشت گره کرده خود را بگشایند."

واشنگتن پیشنهاد مشوق های اقتصادی در مقابل تعلیق غنی سازی اورانیوم را داده است اما تهران تاکنون پاسخ مستقیمی به این پیشنهاد نداده و برنامه غنی سازی را گسترش داده است.

ایران آخرین بار در ماه ژوئیه 2008 در گفت و گوهایی در ژنو با قدرت های عمده شامل آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و بریتانیا شرکت کرد.

دولت اوباما ابتدا یک مهلت یک ساله برای سیاست تعامل با ایران در نظر گرفت اما بعدا آن را جلو انداخت و گفت باید تکلیف این گفت و گوها تا ماه سپتامبر همزمان با اجلاس گروه 20 مشخص شود.

مطالب مرتبط