بشار اسد: درهای دنیا به روی ایران و سوریه باز است

بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، یکی از نزدیک ترین متحدان ایران امروز در جریان سفر یک روزه خود به تهران با محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران دیدار کرده است.

این چهارمین سفر بشار اسد به ایران از زمان روی کار آمدن محمود احمدی نژاد است. او با آیت الله خامنه ای، رهبر ایران نیز دیدار کرده است.

رییس جمهوری سوریه اولین رئیس یک دولت خارجی بود که چهار سال پیش نیز، 5 روز پس از به قدرت رسیدن محمود احمدی نژاد به ایران سفر کرد.

آقای اسد در این دیدار، پیروزی آقای احمدی نژاد در انتخابات جنجالی اخیر ریاست جمهوری را تبریک گفته است. رئیس جمهور سوریه گفت: "آنچه در ایران اتفاق افتاد، رخداد مهم و درس بزرگی برای بیگانگان بود و به همین خاطر از آن به شدت ناراحت هستند."

بشار اسد با محکوم کردن "دخالت های بیگانگان" گفت انتخاب دوباره آقای احمدی نژاد، تاکیدی بر این موضوع است که ایران و سوریه باید سیاست های گذشته خود در منطقه را دنبال کنند.

مقام های ایران به دنبال ناآرامی های پس از انتخابات، آن را به کشورهای غربی مرتبط دانستند و مدعی شدندکه کشورهای غربی در ایران دخالت می کنند.

آقای اسد امروز در جریان سفر کوتاه مدت خود به ایران، در فرودگاه مهرآباد تهران مورد استقبال منوچهر متکی، وزیر امور خارجه قرار گرفت. ولید معلم، وزیر خارجه سوریه در این سفر آقای اسد را همراهی می کند.

محمود احمدی نژاد هم در دیدار با بشار اسد خاطرنشان کرده که غرب، امروز به همکاری و مساعدت ایران و سوریه نیازمند است. او علت این امر را مقاومت و ایستادگی ملت های منطقه در برابر زیاده خواهی ها دانسته است.

بشار اسد نیز طی سخنانی تاکید کرده که از این پس درهای جامعه جهانی، بیش از گذشته به روی ایران و سوریه باز خواهند شد.

میانجیگری میان ایران و فرانسه؟

سفر آقای اسد به ایران پس از آن صورت می گیرد که دولت فرانسه از او به خاطر تلاش برای آزادی یک شهروند فرانسوی و یک کارمند سفارت فرانسه به قید وثیقه تشکر کرد. این دو نفر به اتهام دخالت در تظاهرات و ناآرامی های پس از انتخابات بازداشت و تحت محاکمه قرار گرفته بودند.

مقام های سوریه این مساله را که بشار اسد قرار است میان ایران و فرانسه میانجیگری کند، رد کرده اند.

برخی رسانه ها گفته اند که آقای اسد در دیدارهای خود با مقام های ایرانی خواهان آزادی کلوتید ریس خواهد شد.

روابط ایران و سوریه

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، روابط میان ایران و سوریه گسترش یافته است. دو کشور سه سال پیش توافقنامه همکاری در زمینه مسایل نظامی نیز امضا کردند. ایران طی سال های اخیر در سوریه سرمایه گذاری های وسیعی انجام داده است.

روابط ایران و سوریه پس از انقلاب 1357 همواره روندی رو به رشد داشته است. دو کشور این همکاری ها را "استراتژیک" می خوانند اگر چه برخی مقام های سوری، هر از چندگاهی تاکید می کنند که سیاست های سوریه با ایران تفاوت دارد و این کشور آماده است تا با گرفتن امتیازهایی، با کشورهای غربی از در دوستی وارد شود.

برخی کشورهای غربی و عربی به همین منظور تلاش می کنند که سوریه را از حلقه دوستان ایران دور کنند.

سوریه تا کنون در مجامع بین المللی از حامیان ایران بوده و از حقوق هسته ای ایران دفاع کرده است. این کشور در نهادها و مجامع بین المللی همواره به نفع ایران رای داده است.

سوریه تحت رهبری حافظ اسد، پدر رئیس جمهوری فعلی، در زمان جنگ ایران و عراق، تنها کشور عربی بود که تا پایان جنگ در کنار ایران ماند و از این کشور حمایت کرد.

ایران نیز در مقابل از لحاظ اقتصادی به سوریه یاری رسانده و نفت خود را به بهای اندکی در اختیار سوریه قرار داد.

مطالب مرتبط