خانواده های بازداشت شدگان همچنان در نگرانی

با گذشت بیش از ۴۰ روز از اعلام نتایج انتخابات و دستگیری گسترده فعالان سیاسی و روزنامه نگاران گزارش های مختلفی از وضعیت این بازداشت شدگان منتشر شده و خانواده های این افراد در تلاش برای کسب اطلاع از وضعیت آنها هستند.

سعید حجاریان از بازداشت شدگان این دوره که پس از ترورش در سال ۷۸ نیازمند امکانات پزشکی خاص است، به گفته خانواده اش شرایط مناسبی ندارد. هرچند پیشتر دادستانی تهران اعلام کرده بود که آقای حجاریان به خانه ای استخر دار منتقل شده است.

زینب حجاریان، دختر آقای حجاریان گفته است بامداد چهارشنبه تعدادی موتور سوار به در منزل آقای حجاریان رفته اند که موجب آزار خانواده حجاریان شده اند. همچنین زینب حجاریان در مورد محل نگهداری پدرش می گوید این محل به ساختمان پاسگاههای بین راهی شباهت داشته و در داخل محیطی نظامی قرار دارد.

فیض الله عرب سرخی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی از دیگر بازداشت شدگانی است که همسرش، مریم قدس، می گوید همچنان اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست.

مریم قدس در گفت و گو با بی بی سی با اشاره به اینکه ۴۵ روز است که از همسرش هیچ اطلاعی ندارد، می گوید تنها اطلاعات او از سایت ها است و افزود:" هنگامی که خبر انتقال به بیمارستان را از سایت ها دریافت کردیم، یکی از بستگان به بیمارستان مراجعه کرد البته آنها اطلاعی نداشتند، اگر هم بدانند نمی گویند."

خانم قدس با اشاره به اینکه تا کنون به دادگاه مراجعه نکرده است می گوید وکیل آقای عرب سرخی نعمت احمدی است که هنوز قاضی برگه وکالت را نپذیرفته است. به گفته همسر آقای عرب سرخی بر اساس آنچه این خانواده شنیده اند، فیض الله عرب سرخی، بهزاد نبوی و مصطفی تاجزاده در بخشی هستند که در اختیار وزارت اطلاعات و قوه قضائیه نیست.

عیسی سحرخیز هم یکی از روزنامه نگاران بازداشتی است. مهدی سحرخیز فرزند آقای سحرخیز با رد گزارش های منتشر شده در مورد وضعیت مناسب آقای سحرخیز در زندان می گوید: عیسی سحرخیز در ابتدا متهم به ایجاد اغتشاش و رفتن به تظاهرات شدند که در آن زمان در شمال کشور بوده است. با گذشت سه هفته آقای سحرخیز متهم به توهین به رهبری شده اند.

مهدی سحرخیز ادامه داد: مادر و خواهرم روز دوشنبه پس از ۴۵ روز با پدر دیدار داشتند. خودش گفته تعدادی او را زدند. پدرم گفته که پس از آزادی از آنها شکایت می کند. یکی از دلایلی که پدر را نگه داشتند این است که جای کبودی و شکستگی ها برود تا امکان شکایت نباشد."

مهدی سحر خیز با اشاره به اینکه پدرش گفته ۱۱ کیلو وزن کم کرده می گوید :"مادرم معتقد است که پدر وزن بسیاری کم کرده که خطرناک است. پدر آلرژی خاص دارد که باید غذای خاصی استفاده کند که در آنجا این غذا را نمی دهند. در مورد مناسب بودن غذا هم گفته که غذا قابل خوردن نیست و همه زخم معده پیدا کرده اند."

احمد زید آبادی، روزنامه نگار و فعال سیاسی از دیگر بازداشت شدگان پس از انتخابات است که همسرش مهدیه محمدی نسبت به وضعیت او ابراز نگرانی کرده است.

مهدیه محمدی که روز دوشنبه با آقای زید آبادی ملاقات داشته است، می گوید:" از لحاظ ظاهری که لاغر شده و ریشش بلند شده بود. مدام می گفت فکر می کردم دیگر بچه ها را نمی بینم و توی رویا شما را می دیدم."

خانم محمدی با اشاره به اعتصاب غذای ۱۷ روزه آقای زید آبادی می گوید: آقای زیدآبادی در اعتراض به بازداشت غیر قانونی اش دست به اعتصاب غذا زد. در این مدت هیچ کس به او سر نزده و تعبیر آقای زید آبادی این بود که مانند قبر بوده و صدایی نمی شنید."

به گفته خانم محمدی پس از اینکه پزشکی از آقای زیدآبادی می خواهد که پس از ۱۷ روز اعتصاب را بشکند، احمد زید آبادی همچنان ۱۸ روز دیگر در بند ۲ الف اوین در انفرادی نگهداری می شده است. همسر آقای زیدآبادی اضافه کرد:"در روزهای آخر حالت جنون به او دست می دهد ظاهرا به دلیل حالاتی که داشته او را منتقل می کنند. آقای زیدآبادی گفت که به او فشار می آورند تا در دادگاه حاضر شود و اعلام کند که می خواهد زندگی سیاسی را کنار بگذارد."

به اعتقاد برخی از صاحبنظران، با توجه به شرایط افراد سیاسی و روزنامه نگار بازداشت شده که چهره های نسبتا شناخته تری هستند، شرایط افراد عادی که در ناآرامی ها بازداشت شده اند را باید با تامل بیشتری مورد بررسی قرار داد.

به باور این صاحبنظران نامه مهدی کروبی برای ارائه مدارک مستدل در مورد تجاوز جنسی به برخی بازداشت شدگان و ضرب وشتم آنها در جلسه ای با حضور سران سه قوه می تواند به پیگیری شرایط بازداشت شدگان کمک شایانی کند.

مطالب مرتبط