حداد عادل: ممکن است تحریک دانشجو علیه نظام ابعاد تازه ای یابد

اعتراضات دانشجویی
Image caption دانشگاه های ایران علیرغم فشارها محل فعالیت سیاسی بوده است

غلامعلی حداد عادل نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به نزدیک شدن زمان گشایش دانشگاه ها تلویحا از بروز اعتراضات تازه دانشجویی ابراز نگرانی کرده است.

به گزارش خبرگزاری فارس آقای حداد عادل در همایش آموزشی سالیانه اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان گفت: "هدف دشمنان ما این است که دانشجو را برای مقابله با نظام تحریک کنند، این مساله ممکن است در ماه های آینده ابعاد تازه ای به خود بگیرد."

آقای حداد عادل که از منتقدان عمده تفکر سیاسی و اجتماعی سنت لیبرالیسم و غربی در ایران به حساب می آید در این سخنرانی اعتراضات دانشجویی را به دشمن نسبت داد:

"سالهاست دشمنان این نظام سعی در قرار دادن دانشجویان مقابل این انقلاب دارند، دشمنان ما می خواهند با قرار دادن قشر دانشجو مقابل انقلاب، توده های مردم را مقابل این نظام قرار دهند. آنها می خواهند دوران قبل از انقلاب را به دوران قبل از انقلاب شبیه سازی کنند."

او همچنین گفت "آنها (دشمنان) می خواهند اینگونه وانمود کنند که پشتیبان این نظام افراد آگاه و کم سواد هستند اما تحصیل کرده ها و دانشمندان غرب گرا هستند و خواهان جدایی دین از سیاست می باشند."

حداد عادل از دانشجویان خواست "توطئه های دشمان را خنثی کنند" و تاکید کرد "ما احتیاج نداریم که مبانی حکومت خود را روی فلسفه کشورهای غربی قرار دهیم."

در جریان بحران پس از انتخابات ایران، رهبران اصلاح طلبان به خصوص میرحسین موسوی نامزد انتخابات، نسبت دادن اعتراضات ضددولتی به بیگانگان را توهین آمیز خوانده اند.

دانشگاه های ایران، به ویژه دانشگاه تهران، علیرغم فشارهای شدید از عمده ترین محل های فعالیت سیاسی به خصوص در انتقاد از حکومت بوده است و با نزدیک شدن فصل جدید تحصیلی برخی مخالفان احتمال دادند که دولت حتی برای یک ترم دانشگاه تهران را تعطیل کند.

اما چند روز پیش گزارش شد که علی عباسپور، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، چنین تصمیمی را تکذیب کرده است.

"پارلمان نیوز" متعلق به فراکسیون اقلیت مجلس گزارش داد که آقای عباسپور که همچنین رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس است در پاسخ به این سوال که آیا خبر تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تعطیلی دانشگاه های کل کشور یا دانشگاه تهران برای یک ترم تحصیلی صحت دارد یا خیر گفت: "به هیچ وجه چنین طرحی در شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح نشده و بنده این خبر را تکذیب می کنم."

برخی دیگر از مقام های جمهوری اسلامی پیشتر سعی کردند نگرانی از اعتراضات دانشجویی را کمرنگ جلوه دهند.

محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی رهبر ایران در دانشگاه ها، روز سه شنبه گفت ترم جدید دانشگاهی آرام ترین زمان دانشگاه ها خواهد بود.

با این حال وی گفت: جریان های مقابل (اصلاح طلب) به رای مردم بی احترامی کرده اند و نیروهای ارزشی در دانشگاه ها از جریان مقابل طلب کار خواهند بود.

تا پیش از اعتراضات اخیر به نتایج انتخابات ریاست جمهوری 22 خرداد که از نظر ابعاد در دوران حکومت جمهوری اسلامی بی سابقه توصیف می شود، بزرگترین جنبش اعتراضی را دانشجویان ایرانی در سال 1378 شکل دادند که با سرکوب شدید فرونشانده شد.

اعتراض ها آن سال ناشی از تنش شدیدی بود که میان دولت اصلاح طلب به ریاست محمد خاتمی و نهادهای محافظه کار تحت نظر رهبر که با اصلاحات خاتمی مخالف بودند وجود داشت.

مطالب مرتبط