مرور روزنامه های صبح تهران؛ پنجشنبه 29 مرداد

تیترهای اول

"آمادگی كروبی برای ارائه مستندات خود درجمع سران كشور" تیتر اول آفتاب یزد است، ابتکار در عنوان گزارشی پیرامون تشکل اعلام شده راه سبز نوشته"راهی برای براندازی يا فعاليت قانونمند؟" و "کروبی مستندانش را ارائه می کند" گزارش اصلی حیات نو است.

"استفاده از شرايط جديد جهانی به سود منطقه" عنوان روزنامه ایران از دیدار رییس دولت با بشار اسد است، "رویکرد جدید آمریکا در منطقه ناشی از ضعف است" به نقل از رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با رییس دولت سوریه تیتر روزنامه جمهوری اسلامی است"، رسالت از همین منبع "تیغ آمریکا در منطقه روز به روز کندتر می شود" را نقل کرده است.

"جلسات رای اعتماد به وزیران پیشنهادی، هشتم و نهم شهریور" گزارش اصلی ابرار است، "بیست و یک وزیر پیشنهادی احمدی نژاد، رای هشتم شهریور" عنوان کیهان، "کابینه ای ضعیف تر از کابینه نهم" تیتر مردم سالاری است، "کدام وزیران رای اعتماد می گیرند" سئوال روزنامه خبر است و "کابینه پیشنهادی برای دولت دهم" عنوان اول دنیای اقتصاد.

سرمایه "بیست و چهار میلیارد دلار پرداخت ارزی برای مسافرت" را در صدر گزارش های خبری خود آورده است.

گزيده مقالات

کابینه دهم

روزنامه ایران در گزارش اصلی خود خبر داده نمایندگان مجلس از وزیران پیشنهادی رییس جمهور به ویژه وزیران زن استفبال کرده اند. این خبر از آن جا اهمیت دارد که به نوشته روزنامه های مختلف با وجود آن که مهلت رییس دولت تمام شده اما هنوز فهرست وزیران وی کامل نشده است.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته پس از آنكه بسياری از نمايندگان حتی فراكسيون زنان مجلس نسبت به گزينه هايی كه برای تصدی وزارتخانه توسط زنان در نظر گرفته شده با ديده شک و ترديد به اظهار نظر پرداختند، يكی از مراجع تقليد قم هم به انتقال نگرانی های خود در اين باره پرداخت.

به نوشته این روزنامه نزدیک به حوزه علمیه قم، مرجع تقليدی که نگرانی ها را منتقل کرده پيش از اين نيز نسبت به وزير شدن زنان معترض بود و اين بار با ارسال نامه ای به مقامات عالی رتبه نظام ناراحتی و دلايل مخالفت خود با اين اقدام را بيان داشته است. انتقادات اين مرجع تقليد سبب شد هياتی از سوی دولت به ديدار علما و بزرگان حوزه علميه قم شتافته و آنان را در جريان دلايل و جزئيات اين اقدام رئيس جمهور قرار دهند.

علیه کروبی

حیات نو در مقاله ای نوشته خشمگينان مخالف آقاى کروبى ناگهان دلسوز بازداشت‌شدگان و آزادشدگان از آنها شده اند و نويسنده نامه را در نوشته‌ها و بيانيه‌هاى سفارشى خود مورد سرزنش قرار داده‌اند که چرا چنين گفته‌ای، چون آنهايى که الان در بازداشت هستند يا آزاد شده‌اند، حيثيتشان بر باد رفته و مى‌خواهند از دست آقاى کروبى به خاطر اين آبروريزى شکايت کنند.

نویسنده مقاله تاکید کرده اين مغلطه آشکار نشان مى‌دهد که اين مقصرين بحران‌آفرينى‌هاى اخير يعنى کسانى که جوانان مردم را خودسرانه دستگير نموده و در بازداشتگاه‌هاى غيراستاندارد و احتمالا غيرقانونى برده‌اند و نيز حاميان رسانه‌اى آنها منطقى براى رسيدگى به ادعاهاى آقاى کروبى ندارند و حالا به دنبال يارگيرى هستند.

به نوشته مصطفی ایزدی در مقاله حیات نو آنهايى که بدون مطالعه کارشان شده تکذيب و تخريب و هوچى‌گري، بخصوص طرفداران پرو پا قرص خشونت و داعيان بى‌ارزشى رأى مردم، بدانند که کروبى را نمى‌توان از ميدان بيرون کرد.

داستان پردازی ها

کیهان در گزارشی ادعا کرده همه آن چه در رسانه های فارسی زبان درباره تجاوز و بدرفتاری با زندانیان در ایران منتشر شده کار یک اتاق فکر بیگانه بوده و پروژه قصه بافی از قول «یک فرد مطلع»، «يك زندانی آزاد شده»، «هم سلولی يك زندانی مورد تجاوز قرار گرفته»، «يك زندانی سياسی اول انقلاب»، «خانواده يکی از بازداشت شدگان» و... به عنوان يك پروژه مشترك در دستور كار اين شبكه عنكبوتی قرار گرفته است.

به نوشته این روزنامه هوادار دولت جالب اينكه مرزهاي جغرافيايي بين رسانه هاي آمريكايي، انگليسي، فرانسوي، آلماني، هلندي و... هم برداشته شده به نحوي كه مطالب منتشره در اين قبيل سايت ها نشان مي دهد همه آنها تصميمات پردازش شده در يك اتاق عمليات رواني مشترك را عملياتي مي كنند و احتمال مي رود برخي از نويسندگان قصه هاي مشمئزكننده كذايي همان نويسندگان قديمي داستان هاي مبتذل باشند كه در اين امر پس از چند دهه تخصص پيدا كرده اند.

فاصله به وجود آمد

ابتکار در سرمقاله خود نوشته پرونده انتخابات بسته مي شود در هنگامه اين انتخابات پر شور شاهد حوادث تلخ و تند و تباه گر بوديم و موجبات اختلاف بين افراد شد و کدورت ها بوجود آورد و بد اخلاقي ها را مشاهده کرديم که هرگز شايسته افراد نبود. آسيب ديديم و تضعيف کرديم خودمان را و نظام خود را مسئولين خود را زحمات و خدمات خود را ضايع کرديم گذشته و حال خود را بدنشان داديم دشمن را شاد کرديم و دوستان را ناشاد ساختيم و فاصله بوجود آورديم.

به نظر نویسنده این مقاله همه اينها محصول بدبيني و فاصله پذيري و شنيدن گزارش هاي نادرست و پذيرش آنها و محصول افراط و تفريط در محبت و دشمني چاپلوسي درباره برخي و بي انصافي درباره برخي ديگر بود بايد رها کنيم کينه توزي را و نزديک شويم به يکديگر تحمل کنيم اختلاف نظرها را و حاشيه ها را رها کنيم معيارمان در همه مسائل قانون باشد.

دسترسی به پرونده ها

آفتاب یزد در سرمقاله خود نوشته روزهاي اخير، اظهارات يك مقام نـظامي در رسانه‌ها منتشر شد كه هم عجيب بود و هم پيام‌آور. اين مقام نظامي كـه هيچ‌گونه مسئوليت‌يا سابقه قضايي ندارد اظهاراتي به يك بازداشتي مظلوم كه هنوز وكيل او موفق به ديدارش نشده منتسب كرد که ثابت مـي‌كـنـد اراده دخـالت نظاميان در سياست، اكنون به مرحله‌اي بالاتر رسيده و آنها در مقام قضاوت نيز نشسته‌اند و قاعدتاً همه ما بايد آن را به عنوان يك حقيقت تلخ بپذيريم..

مجتبی واحدی در سرمقاله آفتاب یزد نوشته مقام نظامي، از قول متهمي كه ظاهراً سهم او از وكيل نيز در اختيار پرونده سازان، پرونده خوانان و افشاگران غيرقانوني قرار گرفته، ادعا كرده است كه "در مترو تهران نظرسنجي مي‌شده و نتيجه آن به عنوان نتايج نظرسنجي از كل كشور در اختيار مهندس موسوي قرار مي‌گرفته است!« ظاهراً اين اقدام شنيع، مهم‌ترين اتهام كسي است كه از دو ماه پيش در بازداشت انفرادي بوده در حالی که از همین جمله برمی آید منابع اطلاعاتي كه احمدي‌نژاد را از وجود فساد مالي در خانواده رئيس مجلس خبرگان و رئيس بازرسي رهبري مطمئن ساختند، به اندازه كسي كه آمار انتخاباتي از ايستگاه مترو جمع آوري كرده ،به نظام جمهوري اسلامي صدمه نزده است.

در ادامه سرمقاله آمده این كسي كه آمارهاي غلط او از ميزان معترضان خياباني، باعث شد احمدي‌نژاد در حضور صدها خبرنگار خارجي بگويد »تعداد معترضان، حتي به اندازه حاضران در يك صندوق راي‌گيري نيستند« چه؟ راستي آن معاون رئيس‌جمهور كه با شجاعت كامل، مصاحبه‌اي برگزار كرد و گفت"مدرك دكتراي كردان را شخصا ملاحظه كرده‌ام" بيشتر تنش و آبروريزي ايجاد كرده يا كسي كه آماري از متوسط آراي »ايران كوچك« در ايستگاه مترو ارائه نموده است؟

اخلاق رفت

عماد افروغ در مقاله ای در اعتماد نوشته مي توان با قطعيت گفت که توسل به راه هاي اخلاقي مدت هاست براي پاسخ دادن و گفت وگو با طيف خاص نزديک به قدرت پاسخگو نيست، زيرا راه هاي اخلاقي و مذاکره در فضايي کارساز است که اخلاق ارزش محسوب مي شود اما اخلاق براي اين طيف سال هاست که مرده است. ترور گسترده شخصيت ها نشان از اين دارد که اين افراد ماشه تفنگ خود را به سمت وجهه ديني و اخلاقي جامعه ما نشانه رفته اند و نه يک بار که هر روز اخلاق را کشته اند و زير پا له کرده اند.

این نویسنده اصولگرا که آماده شده است تا شکایتی علیه مدیر روزنامه کیهان به دادگستری بدهد در این مقاله تاکید کرده هر چند سناريوي شنيع تخريب و ترور شخصيت هاي فرهنگي، سياسي و انقلابي پروژه يي ريشه دار است و به صحنه کشاندن ريشه هاي واقعي و منبع اصلي آن کار آساني نيست اما من هنوز در اين کشور اندک اميدي براي رسيدگي به اين بيدادگري ها دارم.

نوری و علمای قم

روزنامه سرمایه خبر داده که عبدالله نوری در راس یک هیات روحانی، با سفر به قم و دیدار با آیت الله منتظری و آیت الله شهرستانی نماینده آیت الله سیستانی در ایران ضمن تشریح اوضاع کشور خواهان آن شد که علما به صورت جدی تر وارد عرصه شوند. در این هیات غلامحسین کرباسچی شهردار اسبق تهران، حجت الاسلام معادیخواه وزیر ارشاد اسلامی در سال های اول بعد از انقلاب، حجتی وزیر کشاورزی خاتمی و علی حکمت سردبیر روزنامه خرداد حضور داشتند.

به نوشته این روزنامه دیدار با آیت الله منتظری و آیت الله شهرستانی جداگانه انجام شد و از آنجا که آیت الله منتظری بی وقفه در جریان امور سیاسی کشور است و مواضع خود را مرتب اعلام می کند، حدس زده می شود دعوت از مراجع برای ورود به صحنه عمدتاً شامل حال آیت الله سیستانی خواهد شد که درحال حاضر بزرگ ترین مرجع تقلید شیعه است.

دلار برای مسافرت

محسن شمشیری در مقاله ای در سرمایه نوشته در چهار سال گذشته به دنبال افزایش شدید قیمت نفت که فرصتی تاریخی را فراهم کرد، حجم بودجه عمومی دولت نیز به شدت افزایش یافت و در نتیجه دولت با اتکا به درآمد نفت برای تبدیل دلارهای نفتی به ریال جهت تامین هزینه های بودجه عمومی، میزان واردات را افزایش داد. در نتیجه واردات ظرف چهار سال سه برابر شد و واردات کالا به بیش از 56 میلیارد دلار در سال 87 رسید.

به نوشته این افتصاددان در همین مدت دلار ارزان و رشد مسافرت خارجی واردات خدمات افزایش زیادی داشته و در این چهار سال تنها در بخش خدمات مسافری و مسافرت 24 میلیارد دلار پرداخت ارزی شده. در حالی که حداقل انتظار کارشناسان و تولیدکنندگان این است که از درآمد سرشار نفتی و دلارهای نفتی در جهت انتقال دانش فنی و خدمات فنی و مهندسی و سرمایه گذاری خارجی استفاده شود.

فرهنگ سازی وارداتی

حیات نو همراه با خبر مسافرت هنرپیشه کره ای یک سریال تلویزیونی پرطرفدار به ایران در مقاله ای از قول همینن هنرپیشه نوشته رغبت مردم به حدی است که در شب های نمایش این سریال بار ترافيک شهر ها کاهش می گیرد . جوانى در منطقه‌اى دور براى عشق به يک بانوى ناديده؛ زندگى خود را فدا کند يا سرمايه‌گذاران ايرانى حاضر به دعوت از قهرمان يک مجموعه دست چندم شده اند.

حیات نو سپس پرسیده اند پس مديران فرهنگى ما چرا دست روى دست گذاشته اند و از فرصت‌هاى موجود بهترين استفاده‌ها را نمى‌کنند تا دست کم هم قصه اى درخور به خورد جوان و بزرگ ايرانى بدهند و هم هزينه‌هاى قهرمان سازى کاذب را به سمت و سوى درست هدايت کنند و جامعه را از پرداخت خسارت‌هاى انسانى و عاطفى به دور نگاه دارند؟ اگر فیلم هیا تاریخی چنین رغبتی در مردم بر می انگیزد چرا مدیران فرهنگی ما از این منبع بومی استفاده نمی کنند.