انتقاد سیاستمدار آمریکایی از آژانس در مورد برنامه اتمی ایران

Image caption این سیاستمدار جمهوریخواه کوبایی الاصل است و از تشدید تحریم ها علیه ایران حمایت می کند

ایلیانا راس- لیتینن، از اعضای ارشد حزب جمهوریخواه در کنگره آمریکا، از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است که مدارک محرمانه مربوط به فعالیت های اتمی به گفته او نظامی ایران را منتشر کند.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص روز چهارشنبه (19 اوت) به نقل از دیپلمات های ناشناس غربی و اسرائیلی گزارش داد که آژانس بین المللی انرژی اتمی مدارکی دال بر تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته ای در اختیار دارد، اما از علنی کردن این مدارک خودداری کرده است.

ایران بارها با شفاف و غیرنظامی بودن تمام برنامه های اتمی این کشور تاکید کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی که مقرش در وین، پایتخت اتریش واقع است، هنوز رسما به گزارش روزنامه هاآرتص واکنشی نشان نداده است.

اما در واشنگتن ایلیانا راس- لیتینن، یکی از نمایندگان جمهوریخواه ایالت فلوریدا در مجلس نمایندگان آمریکا، روز چهارشنبه آژانس را متهم کرد که به طور فزاینده ای بر اساس ملاحظات سیاسی رفتار می کند.

خانم راس- لیتینن که کوبایی الاصل و عضو کمیته روابط خارجه مجلس نمایندگان است، از تشدید تحریم ها علیه ایران حمایت می کند.

او با صدور بیانیه ای آژانس بین المللی انرژی اتمی را به پنهان کردن مدارک گسترش سلاح های هسته ای توسط ایران را متهم کرد.

Image caption ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند

ایران به دفعات ضمن رد این اتهام، تاکید کرده است که در هیچ مقطعی درصدد دستیابی به سلاح اتمی نبوده است.

ولی روزنامه هاآرتص نوشته است که بازرسان آژانس در ایران مدت هاست که مدارکی دال بر تلاش ایران برای کسب اطلاعاتی درباره تولید بمب هسته ای بدست آورده اند و آن را به محمد البرادعی، مدیر کل آژانس، تحویل داده اند.

آن طور که هاآرتص نوشته است، محمد البرادعی که ماه نوامبر امسال دوره تصدی اش تمام خواهد شد، در تدوین گزارش های قبلی اش در مورد برنامه اتمی ایران، از کاربرد آن مدارک خودداری کرده است.

آژانس جدیدترین گزارش خود در مورد فعالیت های اتمی ایران را در ماه ژوئن سال میلادی جاری منتشر کرد.

آژانس در این گزارش گفت که نمی تواند عدم وجود فعالیت های اتمی پنهانی در ایران را به طور قطع تایید کند، اما به طور صریح نتیجه نگرفت که ایران درصدد دستیابی به سلاح اتمیست.

هاآرتص روز چهارشنبه نوشت که آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان اخیر مصرا از آژانس خواسته اند که آن مدارک را در گزارش بعدی این نهاد که در ماه سپتامبر امسال منتشر خواهد شد بگنجاند.

یوکیا آمانو، مدیر کل منتخب آژانس بین المللی انرژی اتمی، پس از برگزیده شدن به این سمت گفت، مدرکی روئیت نکرده است که نشان دهد ایران در پی دستیابی به سلاح اتمی باشد.

آژانس در گزارش ماه ژوئن خود گفته بود که ایران هنوز ابهام های موجود در مورد ماهیت برنامه های اتمی این کشور را برطرف نکرده است.

ایران بارها گفته است که با این نهاد به طور کامل همکاری داشته است.

مطالب مرتبط