لاریجانی: اگر کروبی بخواهد گوش می کنیم

ali larijani

علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی از آمادگی مجلس برای شنیدن حرف های مهدی کروبی، کاندیدای معترض انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.

مهدی کروبی، دبیرکل حزب اعتماد ملی در روز چهارشنبه ۲۹ مرداد (۱۹ اوت) در نامه ای به علی لاریجانی خواسته بود تا جلسه ای مشترک با سران سه قوه، رئیس مجلس خبرگان و دادستان کل کشور برگزار شود تا در این جلسه مستندات خود را در مورد 'شکنجه و آزار جنسی' بازداشت شدگان ارائه دهد.

آقای لاریجانی گفت "اگر شخص کروبی مایل باشد، حرف های او را گوش می کنیم و یا حتی اگر آدرس و شماره تلفن این افراد را نیز به ما ارائه دهند پیگیری خواهیم کرد."

آقای لاریجانی گفت به هیچ وجه مایل نیست که در این مورد پنهان کاری شود و چیزی از مردم پوشیده نگه داشته شود. او گفت " از روزهای اول کمیته مجلس شروع به بررسی مسائل کرد و چنانچه مشکلی را نیز مشاهده کرد فشار آورد تا این مشکلات حل شدند."

مهدی کروبی ، از نامزدهای معترض به نتایج انتخابات در ایران، در نامه ای به اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان، که روز هفتم مرداد ( ۲۹ ژوییه) نوشته شده بود از او خواسته بود درباره شایعاتی که درباره تجاوز به دختران و پسران در بازداشتگاه ها پخش شده است، تحقیق کند.

اولین واکنش آقای لاریجانی به این نامه تکذیب ادعای مهدی کروبی بود. او در روز ۲۱ مرداد (۱۲ اوت) پس از درخواست از کمیته پیگیری حوادث بعد از انتخابات مجلس درباره پیگیری این اتهام گفت "در بررسی های دقیق انجام شده از بازداشت شدگان در کهریزک و اوین هیچگونه موردی که مبنی بر آزار و تجاوز جنسی باشد مشاهده نشده است."

مهدی کروبی این واکنش آقای لاریجانی را شتابزده خواند، گفته ای که اعتراض لاریجانی را در پی داشت.

جایگاه وزیر

علی لاریجانی به جایگاه وزرا در دولت دهم اشاره کرد و گفت "جایگاه وزارت جای حل مشکلات خرد نیست چرا که جنس کار وزیر حل مسائل کلان است در نتیجه باید در ذهن آنان ورزیدگی وجود داشته باشد که بتوانند با مسائل کلان نیز مواجه شوند و وقت خود را درگیر مسائل خرد نکنند."

این اظهار نظر رییس مجلس در حالی مطرح می شود که مجلس ایران از هفته آینده بررسی اعطای رای اعتماد به کابینه پیشنهاد شده توسط محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران را آغاز خواهد کرد.

آقای لاریجانی در ادامه صحبت هایش درباره مشخصات وزیر گفت که وزارتخانه جای کارآموزی نیست و "در تمام بخش ها تجربه و تخصص کافی از ملزومات است و زن و مرد بودن، جوان و میانسال بودن نیز تنها جزو ویترین کار است."

در میان وزرای پیشنهاد شده از سوی آقای احمدی نژاد برای اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی نام سه زن به چشم می خورد.

آقای لاریجانی درباره وزرای پیشنهاد شده برای کابینه دولت دهم اظهار نظری نکرد.

مطالب مرتبط