خانواده های گردشگران آمریکایی خواستار آزادی آنها شدند

سارا شرود، جاشوا فتال، شان باوئر
Image caption سارا شرود، جاشوا فتال، شان باوئر

خانواده های سه گردشگر آمریکایی بازداشت شده در ایران با راه اندازی یک وب سایت خواستار آزادی آنها شده اند.

سارا شورد، جاشوا فتال و شان باوئر سه هفته پیش که برای گردش در طبیعت به مناطق مرزی عراق با ایران در نزدیکی شهر حلبچه رفته بودند، وارد ایران شدند و به وسیله نیروهای مرزی این کشور بازداشت شدند. خانواده های این سه نفر با انتشار بیانیه ای در روز پنجشنبه آنها را افرادی "بی خطر" دانستند و خواستار دیدار دیپلمات ها با آنها شدند. خانواده این گردشگران همچنین در روز پنجشنبه برای اطلاع رسانی بهتر درباره وضع آنها وب سایتی را راه اندازی کردند. شانون باوئر، خواهر شان باوئر در حاشیه راه اندازی این سایت خواسته خانواده های بازداشت شدگان را برقراری امکان ارتباط با آنها عنوان کرد. او و بستگان دو گردشگر دیگر همچنین بعضی از گزارش ها درباره جاسوس بودن آنها را رد کردند. آلکس فتال، برادر جاشوا در این باره گفت: " ما می دانیم برادران و خواهرانمان کیستند. بنابراین نگران این موضوع نیستیم... آنها افرادی هستند که درباره جهان کنجکاو هستند و کاملا بی خطر هستند." خانواده های این افراد همچنین گفتند هیچ نشانه ای وجود ندارد که نشان دهد آنها کمترین تمایلی برای سفر به ایران داشته اند بلکه آنها می خواستند از یک آبشار زیبا در منطقه مرزی دیدن کنند. دولت منطقه ای کردستان عراق و آمریکا نیز ورود این افراد را به خاک ایران غیرعمدی می دانند. پیش از این هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه ایالات متحده خواستار آزادی این افراد شده بود. یکی از سخنگویان وزارت امورخارجه آمریکا گفته است هنوز هیچ اطلاعی از محل نگهداری و اتهام های این سه نفر دریافت نشده است. آمریکا با ایران رابطه سیاسی ندارد و سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع این کشور عهده دار مسائل کنسولی اتباع ایالات متحده است.

گردشگران کنجکاو

شان باوئر که ۲۷ سال دارد، یک روزنامه نگار آزاد است که برای پوشش خبری انتخابات کردستان عراق به این منطقه سفر کرده بود.

سارا شورد که ۳۱ سال دارد، دوست دختر شان است و به همراه او در سوریه زندگی می کند و به تدریس زبان انگلیسی مشغول است.

جاشوا فتال، دوست ۲۷ ساله این دو نفر است برای دیدن آنها به خاورمیانه سفر کرده بود. هر سه گردشگر دانش آموخته دانشگاه کالیفرنیا در برکلی هستند.

سارا شورد، جاشوا فتال و شان باوئر روز سی و یکم ژوئیه پس از سفر به منطقه خوش آب و هوا و جنگلی احمد آوا در نزدیکی شهر حلبچه وارد ایران شدند.

اما تلویزیون ایران در گزارشی عنوان کرد این سه تن پس از بی اعتنایی به هشدارهای ماموران مرزی وارد خاک ایران و بازداشت شدند.

یکی از نمایندگان مجلس ایران هم از تحقیق مسوولان درباره احتمال جاسوس بودن آنها خبر داده است.

دولت آمریکا این اتهام را رد کرده است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست