آلمان خواستار تحریم بخش انرژی ایران است

مرکل
Image caption مرکل می گوید تحریم های جدید باید بخش انرژی ایران را هدف بگیرد

آلمان خواستار اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران در صورت عدم پیشرفت گفتگوهای هسته ای با این کشور است.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در مصاحبه با روزنامه فرانکفورتر آلگماینه تسایتونگ گفت در صورت نتیجه ندادن گفتگوهای هسته ای گروه ۱+۵ با ایران، این گروه باید تحریم های بیشتری را علیه این کشور وضع کنند. گروه ۱+۵ از پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان تشکیل شده است. به گفته خانم مرکل تحریم های جدید باید بخش انرژی ایران را هدف بگیرد. همزمان وزارت خارجه روسیه از برگزاری دور جدید گفتگوهای گروه ۱+۵ در دوم سپتامبر، یازدهم شهریور، خبر داده است. بر اساس بیانیه ای که بر روی سایت این وزارتخانه منتشر شده است، مدیران سیاسی وزارتخانه های امور خارجه این گروه در این گفتگوها شرکت خواهند کرد. به نوشته این بیانیه، وزیران خارجه روسیه و آمریکا درباره موضوع این گفتگوها و برنامه اتمی ایران گفتگوی تلفنی داشته اند. از سوی دیگر خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از دیپلمات های غربی از بازدید بازرسان بین المللی از تاسیسات اتمی ایران خبر داده است. بر این اساس، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی هفته پیش پس از یک سال موفق شدند از راکتور هسته ای آب سنگین اراک که در حال تکمیل است، بازدید کنند. ایران همچنین به آژانس بین المللی انرژی اتمی اجازه داده است فعالیت های نظارتی خود را در تاسیسات هسته ای نظنز افزایش دهد. فعالیت های غنی سازی اورانیوم ایران در این تاسیسات انجام می شود و با توجه به گسترش این فعالیت ها، بازرسان بین المللی خواستار نظارت بیشتر بر تمام عملیات این تاسیسات هستند.

تحریم بنزین

آنگلا مرکل در مصاحبه خود با اشاره به عدم پیشرفت جدی در مذاکرات هسته ای با ایران گفت آلمان و شرکایش باید در ماه سپتامبر درباره تمهیدات جدید علیه ایران تصمیم گیری کنند. پیش تر باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده به ایران تا زمان برگزاری اجلاس گروه ۲۰ در آمریکا که اواخر سپتامبر برگزار می شود فرصت داد به پیشنهادی هسته ای گروه ۱+۵ پاسخ دهد. خانم مرکل گفت: "اگر پیشرفتی حاصل نشود، باید با تحریم های بیشتر واکنش نشان دهیم. کاملا مشخص است که نمی توانیم به ایران که رئیس جمهورش مدام موجودیت اسرائیل را زیر سوال می برد، اجازه دهیم سلاح هسته ای داشته باشد." او درباره تحریم های جدید مورد نظر آلمان گفت: "تحریم های اقتصادی که که بخش انرژی ایران را هدف بگیرد در دستور کار قرار دارد ولی باید منتظر گفتگوها بمانیم. باید با شرکایمان روسیه و چین هم صحبت کنیم." کارشناسان می گویند در صورت عدم موافقت ایران با خواسته های گروه ۱+۵ برای توقف غنی سازی هسته ای، آمریکا ممکن است در جهت تحریم صادرات بنزین به ایران حرکت کند.

ایران پنجمین صادر کننده نفت خام در جهان است ولی چهل درصد بنزین مورد نیاز خود را به علت پایین بودن ظرفیت پالایشگاهی وارد می کند.

محمود احمدی نژاد پنجشنبه در سخنانی در بندرعباس با رد تحریم فروش بنزین به کشورش از کسانی که خواستار این اقدام هستند به عنوان "عقب مانده سیاسی" نام برد.

آقای احمدی نژاد گفت در صورت تحریم صادرات بنزین به ایران، این کشور می تواند همه بنزین مورد نیاز خود را در یک هفته تولید کند.

مطالب مرتبط