اینترپل برای وزیر پیشنهادی احمدی نژاد 'اعلان قرمز' صادر کرده است

احمد وحیدی
Image caption احمد وحیدی در زمان انفجار مرکز آمیا فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بود

پلیس بین الملل، اینترپل، قرار داشتن نام احمد وحیدی، وزیر دفاع پیشنهادی محمود احمدی نژاد در فهرست افراد تحت تعقیب را تایید کرده است.

به گزارش اینترپل، آقای وحیدی به اتهام شرکت در بمبگذاری یک مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین در سال ۱۹۹۴ تحت تعقیب است و از دو سال پیش برای بازداشت او "اعلان قرمز" صادر شده است. اینترپل با صدور "اعلان قرمز" به ۱۸۷ کشور عضو خود درباره صدور حکم بازداشت متهمان اطلاع رسانی می کند.

آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی که تحقیق درباره حادثه انفجار بوئنوس آیرس را بر عهده داشته است می گوید آقای وحیدی در طراحی و اجرای عملیات مرکز یهودیان، موسوم به انفجار ساختمان آمیا دست داشته است. آقای وحیدی از معاونان سابق وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران، در زمان وقوع این انفجار، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بوده است.

آرژانتین ایران را به طراحی این حمله متهم می کند و خواستار دستگیری مقامات بلندپایه ایران است.

هشتاد و پنج تن در انفجار آمیا کشته شدند.

پلیس بین الملل برای شش تن از مظنونان این حادثه "اعلان قرمز" صادر کرده است که پنج تن از آنها مقام های سابق و فعلی ایران هستند و نفر ششم عماد مغنیه از فرماندهان ارشد سابق حزب الله لبنان بود که در انفجاری کشته شد.

ایران بارها هرگونه دخالت در این ماجرا را تکذیب کرده و تصمیم پلیس بین الملل را ناشی از فشار اسرائیل و آمریکا دانسته است.

وزارت آقای وحیدی هنوز قطعی نیست و مجلس ایران باید به او و سایر وزرای پیشنهادی محمود احمدی نژاد رای اعتماد دهد.

"اعلان قرمز" اینترپل به معنی تقاضای صدور حکم بازداشت متهمان مورد نظر به وسیله دستگاه های قضایی کشورهای ذیربط است و وظیفه پلیس بین المللی کمک به بازداشت آنهاست.

این اعلان به معنی صدور حکم تعقیب بین المللی این متهمان نیست.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست