درخواست از رئیس قوه قضائیه برای رفع توقیف روزنامه اعتماد ملی

اعتماد ملی
Image caption روزنامه اعتماد ملی به صاحب امتیازی مهدی کروبی هفته گذشته توقیف شد

اعضای تحریریه روزنامه اعتماد ملی از صادق لاریجانی رئیس جدید قوه قضائیه خواسته اند با رفع موانع قانونی، زمینه انتشار این روزنامه را که هفته گذشته توقیف شد، فراهم کند.

روزنامه اعتماد ملی هفته گذشته همزمان با روزی که آقای لاریجانی به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه منصوب شد، با دستور شعبه 13 دادسرای کارکنان دولت و ابلاغ معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد توقیف شد.

اعضای تحریریه روزنامه اعتماد ملی با اشاره اصول قانون اساسی در زمینه آزادی بیان و عواقب "خانه نشین کردن روزنامه نگاران" نوشته اند: "مگر نه این که خاموش شدن هر صدایی در داخل، ذهن حقیقت جو و سویه افکار عمومی را به سمت خارج و رسانه های بیگانه سوق می دهد؟"

روزنامه اعتماد ملی سه سال و نیم پیش به صاحب امتیازی مهدی کروبی رئیس پیش مجلس منتشر شد و کارکنان روزنامه می گویند که از رئیس جدید قوه قضائیه انتظار دارند "چون گذشته شاهد استمرار فعالیت روزنامه اعتمادی ملی در چارچوب قواین نظام جمهوری اسلامی" باشند.

این روزنامه یکی از صریح اللهجه ترین روزنامه های منتقد دولت بود که با دستور دادسرا توقیف شد و در نامه توقیف دادسرا آمده بود: "روزنامه اعتماد ملی به مدیر مسئولی جواد حق شناس بر اساس شکایات متعدد و عمومی تحت تعقیب بوده و به رغم کثرت شکایات و موارد اتهامی و تذکرات دادسرا و احضارهای مکرر، به انتشار مطالب خلاف قانون و مجرمانه اصرار ورزیده است."

به اساس این نامه، روزنامه اعتماد ملی در شماره های خود "به چاپ مطالبی پرداخته که برخلاف امنیت ملی و مصالح عمومی کشور است" و بر همین اساس وزارت ارشاد به "لحاظ اصرار آن نشریه بر انتشار مطالب مجرمانه" از انتشار این نشریه جلوگیری کند.

حسین کروبی پسر مهدی کروبی علت توقیف روزنامه را چاپ نامه ای مرتبط دانست که آقای کروبی در پاسخ به انتقادهای تند اخیر در مورد احتمال تجاوز جنسی به معترضان در زندان ها نوشته بود.

آقای کروبی در نامه ای که خطاب به اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس خبرگان نوشته بود، خواستار رسیدگی به گزارش ها درباره تجاوز احتمالی به زنان و مردان بازداشتی شده بود.

آن نامه با واکنش تند تعدادی از سیاستمداران محافظه کار از جمله علی لاریجانی رئیس مجلس ایران روبرو شد که این موضوع را تکذیب کرد. همچنین در جریان نماز جمعه گذشته، ائمه جمعه تعدادی از شهرهای بزرگ ایران به شدت به آقای کروبی حمله کردند و تعدادی از آنها خواستار محاکمه او شدند.

مطالب مرتبط