خیایان آفریقا در انتظار یک طرفه شدن

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ از طرح یک طرفه شدن خیابان افریقا (جردن) از شمال به جنوب خبر داد. این طرح در ادامه روند یک طرفه کردن خیابان ولی عصر حدفاصل میدان ونک تا چهار راه پارک وی است.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی یک طرفه کردن خیابان آفریقا از شمال به جنوب را راهکاری مناسب برای جبران ترافیک خیابان ولی عصر عنوان کرده و با اشاره به اینکه نیروی انتظامی در حوزه ترافیک سیاست گذار نیست، می گوید:" پیش از این خیابان ولی عصر و افریقا محلی برای پرسه زدن بی مورد برخی افراد بوده است."

این در حالی است که به اعتقاد برخی از کارشناسان این نوع تفسیر ها به معنای امنیتی کردن فضای جامعه است.

سعید مدنی، پژوهشگر مسائل اجتماعی یک طرفه یا دو طرفه کردن خیابان را مرتبط با گروه و یا جمعیتی در آن محل نمی داند، و می گوید "در جرم شناسی رابطه فضای معماری و کالبدی جرم را داریم که هیچگاه از این نوع (که مقامات در صدد اجرای آن هستند) نیست.

آقای مدنی افزود: "آقای احمدی مقدم یک مسئله صرفا ترافیکی را باز تبدیل به مساله امنیتی کرده است و این مسئله ای است که نیروی انتظامی سالها با آن دست به گریبان است. "

آقای مدنی معتقد است برخی تغییرات ترافیکی در خیابان افریقا به نوعی برای تغییر سبک زندگی افراد است و می گوید "ممکن است کسی سبک زندگی در خیابان افریقا را دوست نداشته باشد، اما به هر حال هر شهروندی حق دارد سبک زندگی خود را انتخاب کند."

آقای مدنی اضافه کرد: "محدوده آفریقا و ولی عصر در واقع یکی از مدرنترین مناطق شهری تهران هستند و واجد هیچ گونه ویژگی زمینه ساز جرم نیستند. احساس من این است که نوعی مفهوم سازی فاقد پشتوانه نظری است."

در همین حال سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران نیز با تائید طرح یک طرفه شدن خیابان آفریقا گفت در ماه جاری طی جلسه ای خیابان آفریقا به عنوان مسیر جایگزین خیابان ولی عصر انتخاب شده است.

برخی صاحبنظران معتقدند از لحاظ ترافیک شهری با یک طرفه شدن خیابان ولی عصر انتخاب خیابان آفریقا به عنوان مسیر جایگزین کار صحیحی است. اما برخی مسائل دیگر را نیز باید در نظر داشت.

مهدی افروزمنش خبرنگار حوزه شهری با اشاره به اینکه بخشی از این طرح می تواند درست باشد می گوید: "مردم با یک طرفه شدن خیابان ولی عصر نیازمند راه جایگزین هستند اما شایعاتی نیز خارج از مسائل ترافیکی مطرح شده که البته نیروی انتظامی و سخنگوی شورای شهر این شایعه ها را رد کردند."

در همین حال تعدادی از صاحبنظران نیز بر این باورند که در حوزه مسایل شهری و ترافیکی تنها شهرداری مسئول رسیدگی است و نهادهای مختلف نباید در این حوزه وارد شوند. اما آقای افروزمنش می گوید نهادهای مختلفی در حوزه کنترل ترافیک تهران فعالیت دارند. در حالی یک طرفه شدن خیابان ولی عصر و آفریقا در دستور کار قرار گرفته و در حال اجرا است که گروهی از صاحبنظران بر این باورند که با اجرای این طرح تا حدودی وضعیت ترافیکی ساماندهی می شود، حال اینکه گروهی دیگر از کارشناسان بر این باورند، عدم بررسی دقیق طرح های کنترل ترافیک سبب تشدید ترافیک صرف هزینه های هنگفت و ایجاد مشکلات بالقوه دیگری نیز می شود.

مطالب مرتبط