حمایت از نامزدی وحیدی علیرغم تعقیب او توسط اینترپل

احمد وحیدی
Image caption احمد وحیدی در زمان انفجار مرکز آمیا فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بود

یک عضو با نفوذ مجلس ایران می گوید که نامزدی احمد وحیدی برای به عهده گرفتن زمام وزارت دفاع، علیرغم آنکه وی به اتهام شرکت در بمبگذاری مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس تحت تعقیب پلیس بین المللی است، تایید خواهد شد.

علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، به خبرگزاری رسمی ایرنا گفت که ادعاها علیه آقای وحیدی حتی ممکن است باعث افزایش حمایت از وی در مجلس شود.

مجلس قرار است یک هفته دیگر به وزرای پیشنهادی محمود احمدی نژاد رای دهد.

وزارت امور خارجه آرژانتین روز شنبه با صدور بیانیه ای عصبانیت خود را از معرفی احمد وحیدی، به عنوان وزیر دفاع دولت جدید محمود احمدی نژاد اعلام کرد و آن را "توهین آشکاری است به آرژانتین و قربانیان آن حادثه تروریستی" دانست. در انفجار آمیا 85 نفر کشته شدند.

اما تهران صدور این بیانیه را دخالت در امور داخلی خود دانست.

چند تن از مقامات ایرانی از جمله علی فلاحیان، وزیر اطلاعات سابق، علی اکبر ولایتی، وزیر خارجه سابق و محسن رضایی، فرمانده سابق سپاه پاسداران، به دخالت در بمب گذاری مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس، موسوم به انفجار ساختمان آمیا، در سال 1994 متهم هستند.

آلبرتو نیسمان، دادستان آرژانتینی که تحقیق درباره حادثه انفجار بوئنوس آیرس را بر عهده داشته است می گوید آقای وحیدی، که در آن زمان فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران بوده، در طراحی و اجرای این عملیات دست داشته است.

ایران اقدام پلیس بین الملل را ناشی از فشار اسرائیل و آمریکا دانسته است.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست