حال عبدالعزیز حکیم وخیم اعلام شد

رسانه های ایران از وخامت حال عبدالعزیز حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق خبر داده اند.

آقای حکیم که به سرطان ریه مبتلاست، در ایران تحت درمان قرار گرفته است. عمار حکیم، پسر عبدالعزیز حکیم که از طرف پدرش، امور این گروه سیاسی در عراق را به عهده دارد، برای عیادت از پدرش به تهران سفر کرده است.

خبرها حاکی از انتقال او به بیمارستان مسیح دانشوری در دارآباد تهران است. این بیمارستان که به دانشگاه شهید بهشتی وابسته است، مرکزی برای درمان سل و بیماری های ریوی به شمار می رود. مدیریت این بیمارستان با علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل آیت الله خامنه ای، رهبر ایران است.

مجلس اعلای اسلامی در بیانیه ای که خبرگزاری های ایرانی آن را منعکس کرده اند از مردم عراق خواسته تا برای شفای آقای حکیم دعا کنند.

عبدالعزیز حکیم، رئیس مجلس اعلای اسلامی است که بزرگ ترین حزب سیاسی شیعیان عراق به شمار می رود و ریاست اتئلاف عراق یکپارچه را در مجلس عراق به عهده دارد.

در سال ۲۰۰۶ برای اولین بار اعلام شد که تورمهای محدود و توموری کوچک در ریه عبدالعزیز حکیم دیده شده است. او قبل از آن برای آزمایشهای اولیه تشخیص سرطان به بیمارستان هیوستون در آمریکا مراجعه کرده بود و پزشکان این بیمارستان تائید کرده بودند که او به سرطان ریه مبتلاست.

سیدعبدالعزیز حکیم بیش از بیست سال ساکن ایران بوده است.

او پس از کشته شدن برادرش، سیدمحمدباقر حکیم، رهبری مجلس اعلای اسلامی عراق را به عهده گرفت.

تشکل تحت رهبری او دو سال پیش کلمه "انقلاب" را رسما از عنوان خود حذف کرد. این تشکل در ایران و به ابتکار حکومت ایران تأسیس شد و از همان زمان روابط تنگاتنگ با ایران دارد.

آقای حکیم در زمانی که حضور فعالی در عرصه سیاسی عراق داشت، سعی کرد با آمریکا نیز روابط مناسبی برقرار کند و به همین منظور به آمریکا سفر و با جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین این کشور دیدار کرد.

آقای حکیم مذاکره ایران و آمریکا را به نفع منطقه خوانده و از آن استقبال کرده بود.

مطالب مرتبط