محسنی اژه‌ای دادستان کل کشور شد

Image caption کمتر از دو هفته مانده به پایان دولت اول محمود احمدی نژاد، آقای اژه ای از وزارت اطلاعات برکنار شد

صادق لاریجانی رئیس جدید قوه قضائیه، غلامحسین محسنی اژه ای، وزیر پیشین اطلاعات را به سمت دادستان کل کشور منصوب کرده است.

آقای اژه ای جایگزین قربانعلی دری نجف آبادی می شود که این مقام را از سال 1383 در اختیار داشته است.

همچنین در حکم دیگری آقای لاریجانی، احمد محسنی گرکانی را به عنوان رئیس دیوان عالی کشور جایگزین حسین مفید کرده است.

آقای دری نجف آبادی و آقای مفید از سوی صادق لاریجانی به عنوان مشاوران عالی منصوب شدند.

آقای محسنی اژه ای پیش از آنکه در سال 1384 به عنوان وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد انتخاب شود، در حوزه های مختلف قوه قضائیه فعالیت داشته است.

دادستان کل ویژه روحانیت، مسئول دادسرای امور اقتصادی تهران، نماینده قوه قضائیه در وزارت اطلاعات و مسئول مجتمع قضايی ويژه رسيدگی به جرايم كاركنان دولت از جمله مشاغل قضائی او بوده است.

آقای اژه ای در سال 1377 قاضی پرونده غلامحسین کرباسچی، شهردار پیشین تهران بود و ریاست دادگاه رسیدگی به اتهامات او را برعهده داشت.

کمتر از دو هفته مانده به پایان دولت اول محمود احمدی نژاد، آقای اژه ای از وزارت اطلاعات برکنار شد.

محمود احمدی نژاد، هفته گذشته برای اولین بار در خصوص برکناری آقای محسنی اژه ای از وزارت اطلاعات صحبت کرد و تلویحا دلیل این اقدام را به ناآرامی های پس از انتخابات مرتبط دانست.

او در گفت و گویی که به صورت زنده از تلویزیون ایران پخش شد،گفت: "جناب آقای محسنی اژه ای انسان خوبی بودند و زحمت کشیدند که تشکر می کنم اما در این وزارتخانه به تحول نیاز داشتیم."

او افزود: "اگر وزارت اطلاعات ماموریتش را درست انجام می داد این آسیب ها را در سطح خیابان نداشتیم، یک تعدادی از مردم از دست رفتند."

با این حال او سعی کرد از انتقاد مستقیم از آقای اژه ای خودداری کند و گفت: "البته مقصر آقای محسنی نیست اما باید آنجا تغییرات اساسی اتفاق می افتاد."

قرار است جلسه توديع و معارفه رئيس ديوان عالی و دادستان كل كشور روز سه شنبه، سوم شهریور در سالن اجتماعات ديوان عالی كشور برگزار شود.

آقای لاریجانی روز چهارشنبه ۲۸ مرداد (۱۹ اوت) در حکم های جداگانه ای ابراهیم رئیسی را در سمت معاون اول رئیس قوه قضائیه ابقا و علی رازینی را به عنوان معاون حقوقی و قضایی و علی خلفی را به عنوان رئیس حوزه ریاست و مشاور خود منصوب کرده بود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست