نایب رئیس اول مجلس: احتمال رای عدم اعتماد به برخی از وزرا

ابوترابی فرد
Image caption ابوترابی فرد احتمال عدم رای اعتماد به برخی نمایندگان را مطرح کرده است

یک نماینده ارشد دیگر مجلس از احتمال رای عدم اعتماد به برخی از وزیران پیشنهادی محمود احمدی نژاد خبر داده است.

به گزارش خبرگزاری کار ایران - ایلنا - محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رئیس اول مجلس، در واکنش به اظهارات محمدرضا باهنر، نایب رئیس دوم در مورد عدم رای اعتماد به چند وزیر پیشنهادی، گفته است "این احساس در مجلس وجود دارد و براین اساس به نظر می رسد که پیش بینی آقای باهنر مبنی بر عدم رای اعتماد به چهار و پنج نفر از وزرای دولت واقعیت داشته باشد."

پیش بینی آقای باهنر پس از انتشار فهرست وزیران مورد نظر محمود احمدی نژاد در هفته گذشته صورت گرفت و واکنش محمود احمدی نژاد را در پی آورد که در یک گفتگوی تلویزیونی اظهارات نایب رئیس دوم را به دلیل اینکه حاوی پیش بینی نحوه رای دادن نمایندگان بود مورد انتقاد قرار داد.

محمد حسین ابوترابی فرد گفته است که "فضای تعامل میان دو قوه برای ارائه رای اعتماد به وزرا وجود دارد البته بنای ما در این تعامل، براساس رعایت شاخص هایی است که مجلس برای رای اعتماد به وزرا در نظر دارد."

وی هدف از تعامل دو قوه را افزایش کارآیی و اقتدار دولت توصیف کرد.

اکثریت نمایندگان مجلس از محافظه کاران وابسته به جناح موسوم به اصولگرا هستند که از محمود احمدی نژاد در برابر جناح اصلاح طلب حمایت می کنند اما برخی ناظران معتقدند که سهم چندانی از سمت های کابینه به افراد مورد نظر آنان اختصاص نیافته است.

Image caption رای اعتماد مجلس برای آغاز به کار هیات وزیران لازم است

آقای احمدی نژاد که با اعلام پیروزی در انتخابات مناقشه برانگیزی در ماه خرداد دومین دوره ریاست جمهوری خود را آغاز کرده، اکثر اعضای کابینه اول خود را کنار گذاشته است.

در طول دوره اول ریاست جمهوری نیز او به تغییرات متعددی در سمت های کابینه دست زد تا جایی که موضوع کسب رای اعتماد مجدد به تمامی هیات دولت در نتیجه تغییر بیش از نیمی از اعضای آن هم مطرح شد.

در فهرست اعضای دومین کابینه آقای احمدی نژاد، که گفته می شود نظامیان در آن حضور بیشتری نسبت به گذشته دارند، نام سه زن هم دیده می شود هر چند دیدگاه آنان در مورد بهبود موقعیت زنان در جمهوری اسلامی با تردید تلقی شده است.

برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس از عدم توانایی و تجربه چند وزیر پیشنهادی برای اداره امور وزارتخانه های مورد نظر گله کرده و همچنین گفته می شود که شماری از آنان با عضویت زنان در کابینه موافق نیستند.

در عین حال، در روزهای اخیر برخی سایت های طرفدار دولت تلویحا گفته اند که نظر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، این است که در صورت اختلاف مجلس و دولت در مورد ترکیب کابینه، نمایندگان حتی الامکان نظر آقای احمدی نژاد را رعایت کنند.

آیت الله خامنه ای کوتاه مدتی پس از اعلام نتیجه اولیه انتخابات، محمود احمدی نژاد را به عنوان برنده انتخابات مورد تایید قرار داد.

وی در نخستین نماز جمعه پس از رای گیری هم، با وجود ادامه اعتراضات وسیع نسبت به آنچه که تقلب در این انتخابات خوانده می شد، از محمود احمدی نژاد حمایت به عمل آورد و خود را از طرفداران نظرات او توصیف کرد.

مطالب مرتبط