پیش بینی ابتلا ۸۳ هزار نفر به اچ آی وی تا پایان سال ۸۸ در ایران

رئیس اداره کنترل ایدز وزارت بهداشت ایران تعداد مبتلایان به اچ آی وی ویروس بیماری ایدز تا پایان سال جاری را ۸۳ هزار نفر در ایران پیش بینی کرد.

عباس صداقت با اشاره به اینکه ۷۵ درصد از موارد شناخته شده اچ آی وی مثبت در ایران بین ۲۰ تا ۴۹ سال هستند اعلام کرده که نیمی از این گروه نیز در سن ۲۵ تا ۳۴ سال اند. آقای صداقت همچنین گفت بیشترین بیماران مبتلا به اچ آی وی در ایران را مردان تشکیل می دهند.

در همین حال سعید مدنی پژوهشگر مسائل اجتماعی در گفت و گویی با بی بی سی با اشاره به اینکه برآورد اعلام شده توسط وزارت بهداشت در مورد آمار ایدز و آمار پیش بینی شده تا پایان سال جاری برآورد حداقلی است، افزود:" طی سالهای اخیر الگوی انتقال ایدز درا یران تغییر کرده است. در ابتدا بیشتر بیماران از طریق خون آلوده مبتلا شدند، بعد الگوی تزریق مواد جایگزین شد و با توجه به اینکه گروه مصرف کنندگان مواد مخدر گروه جوان بودند، طبیعی است که گروه مبتلا به ایدز هم گروه جوان را شامل شدند. به تدریج این الگو تغییر کرد و سهم ارتباط جنسی پر خطر در ابتلا به این بیماری افزایش پیدا کرد."

پیشتر نیز رناتو لینسنگن، کارشناس اچ آی وی/ ایدز صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد ( یونیسف) گفته بود که دولت ایران سخت کوشیده است تا با توزیع سرنگ‌های رایگان، انجام آزمایش‌های اچ آی وی و مشاوره دادن میزان آلودگی به اچ آی وی را میان مصرف‌کنندگان مواد مخدر کاهش دهد، اما به دلیل فقدان اطلاع جامعه از اچ آی وی و محدویت‌های موجود درخصوص مسائل جنسی در بحث‌های اجتماعی همچنان آسیب‌پذیری زنان و کودکان در حال افزایش است.

آقای مدنی نیز با تائید اقدامات انجام شده در حوزه برنامه های کنترل و پیشگیری از اچ آی وی/ ایدز در ایران، می گوید: "علیرغم همه محدودیت ها در سالهای اخیر مدیریت کنترل ایدز در ایران توانسته تا حدودی فعالیت مثبت انجام دهد، از جمله آزمایش رایگان اچ آی وی در تمام مراکز استان ها. در مورد خدمات پیشگیری نیز فعالیت هایی انجام شده اما در برنامه درمانی هنوز کم و کاستی وجود دارد. "

سعید مدنی اضافه کرد: "بیماران اچ آی وی مثبت به دلیل هزینه بالای بیماری دچار مشکلات اساسی هستند. خدمات با توجه به نیازها بسیار محدود است و در مجموع خدمات درمانی چندان قابل توجه نیست."

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت تا اول تیرماه سال ۸۸ تعداد ۱۹ هزار و ۷۷۴ نفر فرد مبتلا به اچ آی وی در ایران شناسایی شده اند. از این تعداد یک هزار و ۹۷۵ نفر وارد فاز بیماری و سه هزار و ۳۱۵ نفز نیز فوت شده اند.