به روز شده:  02:16 گرينويچ - سه شنبه 25 اوت 2009 - 03 شهریور 1388

مدیر بهشت زهرا دفن مخفیانه ده ها قربانی خشونت ها را رد کرد

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

مدیر بزرگترین گورستان تهران، بهشت زهرا، این خبر را که پیکر ده ها نفر از قربانیان خشونت های پس از انتخابات ایران اواخر تیر ماه به طور مخفیانه در آنجا دفن شد را تکذیب کرده است.

سایت نوروز (norooznews.ir) وابسته به حزب مشارکت ایران اسلامی در گزارشی که جمعه گذشته منتشر کرد به نقل از یک کارمند بهشت زهرا نوشت که 44 جسد بدون نام و مشخصات در روزهای 21 و 24 تیرماه در میان تدابیر شدید امنیتی در قطعه 302 بهشت زهرا دفن شد.

به گزارش خبرگزاری مهر محمود رضاییان، مدیر عامل بهشت زهرا، که تحت کنترل دولت است در مورد این گزارش گفت: "این مطالب شایعاتی بیش نیست و نباید به آن استناد کرد. هیچ جنازه ای را در روزهای اخیر بدون نام و مشخصات دفن نکردیم و هیچ اجباری برای جواز دفن نیز نداشته ایم."

البته گزارش نوروز در مورد دفن اجساد نه به "روزهای اخیر" بلکه به حدود شش هفته قبل اشاره دارد.

تصویری از یک ویدئو که ادعا می کند قبر قربانیان خشونتهاست که بدون نام و نشان دفن شدند

تصویری از یک ویدئو که ادعا می کند قبر قربانیان خشونتهاست که بدون نام و نشان دفن شدند

همزمان سایت نوروز ویدئویی را در اختیار بی بی سی فارسی قرار داده است که می گوید تصاویر این قبرهای بدون نام و تنها با شماره جواز دفن در بهشت زهرا را نشان می دهد.

با این حال حنیف مزروعی سردبیر سایت نوروز روز دوشنبه در گفتگو با تلویزیون بی بی سی فارسی اذعان کرد که او نمی تواند قاطعانه بگوید که قبرهای ضبط شده در این ویدئو محل دفن قربانیان خشونت های پس از انتخابات است اما افزود که با توجه به تکذیب های شدید و فوری یک نماینده مجلس، او مظنون است که "حقایقی پشت این قضیه وجود دارد."

به علاوه او گفت که سایت او به عنوان یک رسانه وظیفه داشته است در مورد این خبر تحقیق کند و به عقیده او "نوروز" مدارک قابل قبولی برای تایید خبر جمع آوری کرده است و از این پس این به عهده مراجع قانونی و حقوقی است که "حقایق را روشن و عاملان را مجازات کنند."

فرهاد تجری، عضو کمیسیون بررسی حوادث پس از انتخابات در مجلس، روز شنبه خبر دفن مخفیانه اجساد قربانیان را تکذیب کرده بود اما حمید رضا کاتوزیان دیگر عضو این کمیسیون روز یکشنبه خواستار دریافت شواهد در این باره شد.

آقای مزروعی در مصاحبه با بی بی سی گفت که در صورت تامین امنیت اعضای سایت نوروز، آنها حاضرند شواهدی که از این ماجرا در اختیار دارند را به کمیته تحقیق مجلس ارائه کنند.

آقای مزروعی در مورد ریشه های این خبر گفت که گزارش هایی که به دست نوروز رسیده بود حاکی بود که در شب 21 تیر ماه رفت و آمدهای چشمگیری به سردخانه "شهید امین زاده" در جنوب تهران صورت گرفته که به گفته او محل نگهداری شماری از اجساد قربانیان خشونت های پس از انتخابات بوده است.

به گفته وی بعدا پرسنل بهشت زهرا به نوروز خبر دادند که همان شب - و همچنین در شب 24 تیر - کاروانی از اتومبیل هایی که به سازمان بهشت زهرا تعلق نداشته وارد قبرستان شدند.

او افزود که تحقیقات نوروز نشان داد که در این دو شب اجساد به قطعه 302 که خارج از محوطه قدیمی بهشت زهراست منتقل و آنجا دفن شده است.

هنوز آمار دقیق و قابل اعتمادی از تعداد کسانی که در جریان سرکوب اعتراضات و ناآرامی های پس از انتخابات کشته شدند در دست نیست.

مقام های دولتی شمار این افراد را حدود 30 نفر اعلام کرده اند که می گویند از جمله شامل 9 بسیجی نیز می شود اما یک کمیته تحت نظر میرحسین موسوی و مهدی کروبی نامزدهای مخالف، از تنظیم فهرستی از اسامی 69 کشته خبر داده است که می گوید هنوز نهایی نیست.

برخی گروه های حقوق بشر نگرانند تعداد کشته ها بیش از این باشد و روزنامه لس آنجلس تایمز به نقل از دیپلمات های غربی در تهران نوشته است که تخمین می زنند شمار کشته ها در سراسر ایران "صدها نفر" باشد.

مخالفان همچنین دولت و دستگاه های حاکم را متهم به ارتکاب شکنجه، تجاوز جنسی و قتل بازداشتی ها می کنند. هرچند حکومت ایران آزار و کشتار سیستماتیک زندانیان مخالف - که آنها را اغتشاشگر می خواند - را رد کرده اما به بروز تخلفات جدی در حداقل یک بازداشتگاه اذعان کرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.