ایران به همکاری با آژانس اتمی 'ادامه خواهد داد'

حسن قشقاوی
Image caption آقای قشقاوی ظاهرا بازدید اخیر از تاسیسات اراک را تایید کرد

سخنگوی وزارت خارجه ایران می گوید این کشور همچنان به همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی ادامه خواهد داد.

حسن قشقاوی در سخنان خود ظاهرا گزارش هایی را که می گفت ایران اخیرا به بازرسان سازمان ملل اجازه دسترسی به راکتور اتمی اراک را داده است تایید کرد. فرآیند احداث این راکتور اکنون تقریبا کامل شده است.

اما آقای قشقاوی غرب را ترغیب کرد در مقابل ایران "تعامل" و نه تحریم را در پیش گیرند.

دیپلمات های غربی روز جمعه گفتند که ایران پس از یک سال منع دسترسی به بازرسان اجازه داده است از راکتور اراک بازدید کنند.

آنها همچنین گفتند که ایران با راه های بهبود نظارت بر تاسیسات اتمی نطنز که مرکز غنی سازی اورانیوم است موافقت کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد این گزارش ها اظهار نظر نکرده است. محمد البرادعی مدیرکل این آژانس قرار است تازه ترین یافته های خود درباره برنامه اتمی ایران را در روزهای آینده منتشر کند.

آقای قشقاوی به خبرنگاران گفت: "ايران در چارچوب معاهده ان پی تی و موافقتنامه جامع پادمان به تعهداتش عمل كرده و همكاری ايران نيز در گزارش‌های البرادعی عنوان شده و ايران اين روند را در آينده ادامه خواهد داد."

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد گزارش هایی که می گوید ایران اخیرا اجازه بازرسی از تاسیسات اراک را داده است گفت: "چارچوب همكاری ما از قبل ادامه داشته و اين همكاری در چارچوب معاهده ان پی تی و مفاد موافقتنامه جامع پادمان در حال و آينده ادامه خواهد يافت."

مجوز بازدید از رآکتور آب سنگین اراک تنها یک هفته پیش از انتشار گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران صادر شد و به نوشته خبرگزاری رویترز همزمانی صدور مجوز با نزدیک شدن به موعد انتشار گزارش آژانس باعث ایجاد تردید در نیات ایران از سوی دیپلمات های آگاه درباره برنامه هسته ای ایران شده است.

'شکست خورده'

آقای قشقاوی همچنین از قدرت های غربی خواست "در سياست‌های خود تجديدنظر اساسی" صورت دهند.

وی جای دیگری افزود: "چيزی نمی‌تواند ما را از پيگيری حقوق صلح‌آميز هسته‌ای باز دارد. در حال حاضر فرصت تجديدنظر برای طرف مقابل وجود دارد كه به جای سياست تقابلی به رويكرد تعاملی روی بياورد."

وی همچنین تهدیدهای غرب نسبت به تحریم های سخت تر در صورت عدم تعلیق غنی سازی اورانیوم را رد کرد و گفت "برخی تحريم را بی‌فايده می‌دانند و غربی‌ها بايد اين سياست شكست خورده را كنار بگذارند."

انتظار می رود در گفتگوهای گروه 5+1 که در روز دوم سپتامبر برگزار خواهد شد، آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان، سعی کنند حمایت از مجموعه چهارم تحریم ها علیه ایران را به چین و روسیه بقبولانند.

ایران برنامه اتمی خود را صلح آمیز می داند، اما کشورهای غربی این برنامه اهداف نظامی داشته باشد.

مطالب مرتبط